2013. május 27., hétfő

kisebb normál nagyobb Címoldal / Hírháttér / Titkok Orbánról és Gyurcsányról a WikiLeaks-táviratokban Titkok Orbánról és Gyurcsányról a WikiLeaks-táviratokban Némely információk nem újak, némelyek viszont igen. Megfigyelésről, korrupcióról jelentettek az amerikaiak.

Index, az Origo és a Magyar Nemzet is elkezdte feldolgozni a több százezer oldalnyi úgynevezett WikiLeaks-táviratokat, melyekben jócskán van utalás a hazai belpolitikai eseményekre és szereplőkre. Íme, a legérdekesebbek.
Orbán Viktor
Orbán Viktor
Orbán Viktor
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc

Orbán Viktor

A kampány és az igazság

Az eddig feldolgozott táviratokban több szó is esik Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnökről. Az egyik legérdekesebb, hogy Orbán jóval a választások előtt kijelentette, ne figyeljenek arra, amiket a kampányban mond.
A távirat szerint Orbán Viktor mindehhez hozzátette, "ez nem bonyolult, azt mondjuk az embereknek, hogy visszaállítjuk a nemzet nagyságát, a gazdasági szereplőknek pedig azt, hogy mit várhatnak a Fidesz-kormánytól".
A jelentés szerint Orbán kérte azt is, hagyják figyelmen kívül, amit mond, így biztosította az amerikaiakat arról, hogy politikája kiszámítható.

Hallgatás a gazdasági tervekről

Mint ismert, a választások alatt többen felrótták a Fidesznek, hogy egyáltalán nem ismertetik gazdasági terveiket. A táviratok szerint a párt azért volt óvatos a gazdasági tervek ismertetésével, mert tartottak tőle, hogy lehetséges szavazókat veszítenek, ha a terveik nyilvánosságra kerülnek.
Az Origo által szemlézett, 2009-es jelentés szerint Járai Zsigmond volt MNB-elnök azt mondta a nagykövetnek, hogy Orbán "érti a gazdasági témákat, és tudja, mit kell tenni", de megjegyezte, hogy Orbánnak politikai szempontokat is figyelembe kell vennie, ezért nem tudják, mit fog tenni a gazdaságpolitikában.
Magyar miniszterelnökök a rendszerváltás óta
Magyar miniszterelnökök a rendszerváltás óta
Vezető politikusaink - Tarlóstól VonáigFotók - Így focizik Orbán ViktorMagyar politikusok egykor és mostVezető államtitkárainkOrbán Viktor utazásaiOrbán Viktor belföldi útjai képekbenPolitikusok válásaiA második Orbán-kormány legmeghatározóbb döntéseiKépviselő polgármesterekNői képviselők a parlamentben
"Az emberek azt hiszik, bármit is tesznek, a Fidesz jobb lesz, mint a jelenlegi kormány. Akárhogy is, mi kevés olyan hírt hallottunk, ami arra utalna, hogy a Fidesz tervei nagyon különböznének a kormányétól" - írta a követ.

Déli áramlat

A miniszterelnök a táviratok szerint a Déli áramlattal kapcsolatban is kettős beszédet folytatott. Míg a Fidesz 2008-ban puccsról beszélt, amikor Gyurcsány aláírta a szerződést, addig Orbán a távirat szerint "bevallotta a nagykövetségnek, hogy hasonló politikát folytatna a Déli áramlattal, és a Fidesz megfontolt hallgatása a legutóbbi bejelentéskor éles ellentétben áll a korábbi harcias kijelentéseivel".
A Déli áramlat egy olyan gázvezeték, amely Oroszország és több európai ország együttműködésével épülne meg, és délről juttatna orosz gázt Európába. Megépítésének értelme, hogy ezzel elkerülhető lenne az Ukrajnán át Európába érkező gázvezeték. Oroszországnak és Ukrajnának több éles vitája volt a gázárakról az elmúlt években, amelyek miatt az oroszok többször elzárták az Ukrajnán át haladó vezetéket, ami bizonytalanná tette Kelet- és Közép-Európa gázellátását - írta az Origo.

Gyurcsány Ferenc

Az autópálya-építések átláthatósága

A táviratokból Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökről is derülnek ki érdekességek. Az amerikaiak szerint például a volt miniszterelnök arra utasította Kóka János akkori gazdasági és közlekedésügyi minisztert, hogy "ne erőltesse az autópálya-építések szerződéseinek átláthatóságát".
A titkos jelzésű levél szerint Kóka János ezt bizalmasan mondta el az akkori amerikai nagykövetnek. A nagykövetség úgy látta: a második Gyurcsány-kormány 2006 novemberében az állandó ellenzéki támadások kereszttüzében már a napi krízisek kezelésével és saját politikai túlélésével volt elfoglalva, ebben a helyzetben Gyurcsány Ferencnek égető szüksége volt pártja politikai támogatására.

30 évre eladta volna az országot?

A Kitekinto.hu is szemléz a táviratokból, a lap szerint a dokumentumokból egyebek mellett az is kiderül, hogy Gyurcsány 30 évre eladta volna az országot az oroszoknak: a budapesti és az asgabati nagykövetség szerint egy rejtélyes offshore vállalat, a Millander International a Gyurcsány-kormány nevében 30 évre előre lekötötte volna Türkmenisztánban Magyarország teljes gázigényét, ezzel pecsételve meg hazánk energetikai kiszolgáltatottságát - írja a lap.

Diákok megfigyelése

A táviratokból egy megfigyelési ügy részletei is kirajzolódnak, a dokumentumok szerint Gyurcsány Magyarországon tanuló iráni egyetemistákat figyeltetett meg 2007 elején. Erről Göncz Kinga akkor külügyminiszter beszélt, Göncz elmondta, a kormány titokban arra utasított magyarországi egyetemeket, hogy ellenőrizzék a hazánkban tanuló mintegy 600-700 iráni diákot, és lehetőség szerint korlátozzák őket abban, hogy "érzékeny tárgyakhoz" hozzáférésük legyen.
Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig
Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig
2011 őszének legizgalmasabb közéleti pillanatai képekbenA második Orbán-kormány tagjaiKépek! Tüntetések országszerteÍgy nézett ki Devecser a katasztrófa utánFotók! Áder János, ahogy csak ritkán láthatodMilliókat kereső képviselőink - Havi 1,5-1,9 millió forintA családokat érintő új szabályokEzért kell többet fizetned 2012-tőlKépgaléria! Stohl az ítélethirdetés előtt, közben és utánaAkiknek az élet maga a pokol
Göncz Kinga elmondta, a kormány mindezt az ENSZ Biztonsági Tanács 1737-es, az Irán elleni szankciók bevezetéséről rendelkező határozatának "szellemében" teszi.

Korrupciós ügyek

Sláger

A táviratokból nemcsak a volt miniszterelnökökről derülnek ki érdekes feltételezések, a korrupciósnak tartott ügyekről is szivárogtak ki részletek.
Az amerikai diplomaták például a magyar politikai korrupció példaképének tartották a Sláger Rádió és a Danubius Rádió 2009-ben elvett frekvenciájának ügyét.
A táviratokból kiderül, az amerikaiak szerint nyilvánvaló, hogy politikai befolyás alatt született döntés, ami miatt az amerikai diplomaták többször fejezték ki ellenérzésüket Bajnai Gordon miniszterelnöknek, aki azt állította, hogy "nincs hatalma" a politikusok felett, ezért nem tudta megakadályozni a visszaéléseket.

Mol, MVM

Egy másik távirat szerint, amit az Index szemlézett, a 2009-ben elfogadott energetikai törvénycsomagban lévő jogszabályok valójában nem az állam, hanem az MVM és a Mol érdekei szerint készültek.
Magyar politikusok egykor és most
Magyar politikusok egykor és most
Orbán Viktor cipő nélkül dekázgat a Parlament udvaránKépek! Uniós országok, ahol még mindig tiltott az abortuszÍme, a 6,8 milliárd forintból felújított Szent Imre Kórház belülrőlObama élete képekben: vajon újraválasztják?Elkészült a mintaház KolontáronKépek Geréb Ágnes tárgyalásárólA történelem meghatározó politikusasszonyaiFirst ladyk a világbanÍgy élnek a hajléktalan nőkPolitikusok és családjuk
Ezt a távirat szerint többek között Szörényi Gábor, a Magyar Energia Hivatal akkori igazgatója is megerősítette.

Reakció

Orbán Viktor az Origónak reagált arra a WikiLeaks-iratra, amely szerint 2006-ban azt mondta diplomatáknak, hogy ne arra figyeljenek, amik a kampányban elhangzanak. Orbán azt mondta, azért kérte erre a diplomatákat, mert szerette volna, hogy a tettei alapján ítéljék meg. Arra a kérdésre a miniszterelnök nem válaszolt, hogy mindez azt jelenti-e, hogy nem mondott igazat a kampányban.
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a dokumentumokról csak annyit mondott: az amerikai szórakoztatóipar napról napra megjelenő újabb és újabb fejezeteivel nem kívánnak foglalkozni.
Az MSZP pedig Gyurcsányra nem kitérve közölte, Orbán Viktornak bocsánatot kell kérnie, amiért azt mondta, hagyják figyelmen kívül, amit mond.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése