Bogár János (ítéletvégrehajtó)
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
|
Ezt a szócikket egy, a témában jártas személynek vagy szakértőnek át kellene olvasnia, ellenőriznie a szövegét, tartalmát – részletek a cikk vitalapján. |
|
|
---|---|
|
Nem található szabad kép.(?) |
|
Bogár János ítéletvégrehajtó a bitóhoz támasztott létrán várja az elítéltet |
|
Bogár kötelet igazít |
A népi demokrácia hírhedt hóhéra (a hóhér szó bajor-osztrák eredetű, "akasztó" jelentéssel) volt Bogár János főhadnagy.[2] Hosszú éveken keresztül minden nap megjelent fekete ruhájában és fekete puhakalapjában a kivégzőhelyeken. Bogár egy nyilatkozata szerint a második világháborút követő első három esztendőben csak ő egymaga több mint háromezer embert akasztott fel.
Tartalomjegyzék |
Életrajza
Idézetek
"Az inkvizíció hóhéra még letérdelt a kivégzés pillanatában az elítélt előtt… Ma röhög a hóhér és eladja a kötelet. "Bogár lassan!"… kiabálják a nézők kivégzés közben a hóhérnak." Márai Sándor (Napló 1945-57)"Egy újságban a következő vastag betűs, négyhasábos főcím köszönti az olvasót: "Hány kivégzés lesz ezen a héten?" Szabad találgatni." Márai Sándor (Napló 1945-57)
"A „halálosok” ha igényelték, hogy beszéljenek valamelyik hozzátartozójukkal, akkor a parancsnokság általában erre lehetőséget biztosított. Ha csak beszélgetni akartak valakivel, akkor én átmentem a Kisfogházba. Én ritkán beszéltem, inkább csak hallgattam őket. Ahogy említettem, kívánságukra erős nyugtatót kaphatott, búcsúlevelet írhatott, ezek a levelek a parancsnokhoz vagy az Operatív (Nyomozó) Osztály vezetőjéhez kerültek, ők döntöttek arról, hogy kiadják-e hozzátartozóknak vagy sem (…) voltak olyanok, akik szerettek ott lenni, kíváncsiságból vagy alig titkolt örömmel nézték végig az akasztást. Találkoztam olyannal is, aki be akart állni segíteni ˙(…) Bogár, Kovács, Sándorfi, Karácsonyi és a vége felé Antal főtörzsőrmester – az ítéletvégrehajtók - az abnormitás irányába tértek el a munkavégzésük lelki hatásaira. Bogár, a legtöbbet emlegetett ítéletvégrehajtó, akivel én keveset dolgoztam együtt, ha nem volt megelégedve embereivel, előfordult, hogy pofonvágta őket (…) nem tudom, hogy a volt miniszterelnök kivégzését kik hajtották végre. Rossz arc- és névmemóriám van. Én 1957-58 során családi okokra hivatkozva kértem, hogy ne jelöljenek eseti orvosnak. Ezt ugyan nem engedélyezték, de végül helyettem az akkori főnököm, dr. Trencsényi elvállalta. Nagy Imre és két társa kivégzésénél, ahogy említettem, dr. Kelemen volt jelen, ő is egész éjjel a kivégzésre várókkal beszélgetett." Dr. Szabó Ernő nyugállományú bv. alezredes – a hírhedt diplomás hóhérsegéd –, 1954-tõl a 20. század nyolcvanas évekéig tevékenykedett a „Gyűjtőben” (Szemenyei-Kiss Tamás: Dr. Szabó Ernő - a hóhérsegéd) [1]
Ismert segédei
- Csúcs Mátyás
- Fülöp István
- Dr. Szabó Ernő
Kivégzései
- Imrédy Béla, 1938. május 14. és 1939. február 26. között Magyarország miniszterelnöke. Felakasztották 1946. II. 28-án, 8 órakor.
- Szálasi Ferenc nyilas nemzetvezető
- Gaál Csaba (szívszélhűdésben meghalt, de Bogár a nyakára tette a kötelet s ezzel az akkori rendszer utasítására felakasztotta a halott embert)
- Jány Gusztáv vezérezredest 1947. november 26-án végezték ki. Akasztani akarták, de a szovjetek követelésére, katonának kijáróan golyó által végezték ki.
- Jandó Ferenc és Szvitek István
- 1951. október 23-án reggel fél hétkor dr. Király Gyula tanácsvezeto bíró, dr. Pécsvárady László jegyzokönyvvezeto, Bánkuti Antal, az Országos Büntetointézet vezetoje, dr. Kelemen Endre orvos szakérto és még két személy jelenlétében Bogár János ítéletvégrehajtó a halálbüntetést végrehajtotta.
- Rajk László volt belügyminiszter
- Császár István 1953. március 31-én 16 óra 50 perckor
- Nagy Imre volt miniszterelnök 1958. június 16-án 5 óra 9 perckor
- Gimes Miklós 1958. június 16-án 5 óra 14 perckor
- Maléter Pál 1958. június 16-án 5 óra 24 perckor
- Gábor Péter 1958. június 16-án 7 óra 27 perckor
Jegyzetek
Külső hivatkozások
- Túlórázó hóhér, magyarhirlap.hu
- Az utolsó út rögei, mno.hu
- [ Szemenyei-Kiss Tamás: A hóhérsegéd - http://www.ellenszek.hu/index.php/targyalo/113-allando-rovatok/szemenyei-1956/465-a-hoherseged]
- Varga László: „Forradalmi törvényesség” - Jogszolgáltatás 1945 után Magyarországon, beszelo.c3.hu
- Vádol a múlt, gobeportal.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése