„Ember által meg nem érthető, sötét macchiavellista
(bocsánatot kérek Macchiavelli tiszteletre méltó szellemétől)” – mondta
róla Kádár, aki maga is megjárta börtönét. A magyar Berija, akinek a
neve az ötvenes évek óta egyet jelent a politikai erőszakkal és a
legsötétebb állambiztonsággal – idáig mégsem volt korszerű könyv róla.
Péter Gáborról, az ÁVH vezetőjéről Müller Rolf pótolta a hiányt.
Időnként
maga is pofozott, de általában inkább utasított a verésre – olvashatjuk
a kérdés kapcsán, vajon szadista volt-e Péter Gábor.
Megverték? Biztosan megérdemelte– válaszolta a pincéből félholtan elé cipelt művészettörténész delikvensnek, aki naiv módon azt hitte, jó lesz az ÁVH vezetőjét tájékoztatni, hogy verőlegényei alant bizony vernek. Talpalás, a nyomtalan, de elviselhetetlen sisakban való verés, éjjeli kifárasztásos kihallgatás, sónyalatás, WC-ből itatás, lelki megtörés, kínzás és fenyegetés többek között a repertoár része, a fejlettebb technikákat a szovjet elvtársaktól lehetett eltanulni – olvashatjuk az ÁBTL kutatójának napokban megjelent könyvében, a „Testmechanika” című fejezetben.
Zárka az Andrássy út 60. pincéjében, mely egykor az ÁVH székháza volt, ma a Terror Háza Múzeumnak ad helyet
Fotó: Máthé Zoltán
Behoztak, itt fogsz megdögleni– mondta erőt fitogtatva íróasztala mögül, bőrfotelbe süppedve a négy elemit végzett kisember Faludynak, miután a költőt cigarettával kínálta. Kedveskedő vendéglátóból „egy csapásra feszülten vizslató kopóvá, vagy ha kellett, alantas zsarolóvá volt képes átváltozni, és néha a kiemelt figyelem jeléül maga köré sorakoztatta vezérkari stábját vagy verőembereit”.
Spongya rá. Ne mondjon semmit. Mi úgy is tudunk mindent. Ezt a zakót például 1938-ban varrták. Angol szövet, 85 %-os gyapjú. A válla egy kicsit túl van tömve, de a reverje jó– mondja a filmben Pelikánnak a bajszos kis elvtárs, és ez a mondat is Péter Gábor, a szabólegényből lett nagyúr eredeti szakterületére utal. De tényleg ilyen besavanyodott, sótlan figura volt az igazi Péter Gábor? Erre a dokumentumok nem adnak egyértelmű választ; és ezt a képet nem is könnyű összeegyeztetni azzal, hogy eközben Péter szűk baráti körébe olyan tagadhatatlanul színes figurák tartoztak, mint Gobbi Hilda vagy (az ÁVH alezredes testvérrel bíró) Major Tamás.
Péter Gábor minősítési lapja a politikai rendőrségen
De bármilyen szürke kis tanulékony elvtárs volt is ez az aktuális Péter Gábor, Müller Rolf könyve így is képes érdekessé tenné az életrajzát – ahogy bepillantást kapunk a harmincas évek kis magyar munkásmozgalmi szubkultúrájába az endogám dunai csajozásokkal és a konspiráció (a belső szlengben csak „konspi”) gyanánt is szolgáló kirándulásokkal. Ez a mozgalom lesz a beteges szervezetű, család nélkül maradó kis Péter Gábornak (ekkor még Eisenberger Benjamin) a pótanya és a pótapa, és önmagában ironikus, hogy amerikai pénzből lesz főállású mozgalmár: kitántorgó nővére rendszeres havi küldeményeiből telik rá, hogy állandó munka nélkül el tudjon merülni az illegalitásban.
A megbízható, de behatárolt képességű fiú, akinek legnagyobb erénye saját legendáriuma szerint a pontossága volt, hogy soha nem késett el, a Péter Gábor nevet csak ‘44 májusában kapta – lényegében véletlenül, alkalmi házigazdája két fiának keresztnevei után. Keresztelője az a Demény Pál volt, akit egy év múlva, egy új történelmi korszakban az elsők között vetett fogságba. Még tartott a háború, amikor Deményt, aki a Rákosiékkal szembekerülő, ergo frakciózónak minősített kommunista szárny meghatározó alakja volt, évtizedes mozgalmi ismeretség után 1945 februárjának egyik reggelen Péter elvitte kocsikázni. Aggódó feleségnek azt mondta, ebédre hazahozza a férjét – nem pont így történt: Demény Pál tíz év múlva került haza.
Kapcsolódó
Rákosi megmutatta, hogyan kell leszámolni a civilekkel
„Szűnjön
meg minden áskálódás, bomlasztó kritika”. Nem, ez nem új találmány.
Gyilkossági vádak, ellenzékieskedés, politikai búvóhelyek: a
demokráciával visszaélő népellenes civileket 1946-ban takarították el a
kommunisták erre hivatkozva, példamutató hatékonysággal.
Kapcsolódó
Az országot akarta megmenteni a magyar történelem legfontosabb titkos társasága
Avatási
szertartás, hadak és nemzetségek, egymást sem ismerő 3000 beavatott. Ők
voltak a Magyar Testvéri Közösség, amit a kommunisták lefasisztáztak,
pedig ők voltak az igazi ellenállók.
Kapcsolódó
Az ávós börtönből is a magyar olajipart segítette
Papp
Simon a világ egyik legjobb olajkutatója volt, Magyarországon elsőként ő
tárt fel olajmezőt. A nyilasok és a kommunisták is kihasználták
tudását. Megkínozták, koncepciós perben ítélték halálra, de nem merték
megölni. Nyáry Krisztián írása.
500 embert kell behozni. Le kell őket vetkőztetni, alaposan megverni, bármit mondanak, jobban ütni és azt mondani nekik, nem ez érdekel, hanem más...– utasított nem más, mint Rajk László 1947-ben. Rajk hamarosan Péter Gábor riválisa lett, akit az ÁVH vezetője igyekezett rendesen bemószerolni Rákosinál is. A Rajk-ügyben azonban Péter Gábor csak végrehajtó, még ha mozgástérrel is. A Rajk-per Moszkvában szentesített forgatókönyvét személyesen Rákosi írta, de azért nem mellékes az ÁVH szereposztás sem.
Rajk László megkínzásakor a szomszéd szobában ott volt Farkas Mihály és Kádár János is. Péter Gábor személyesen válogatta ki a verőembereket, akiket Princz Gyula vezetett– áll a szintén ÁVH-s alezredes Farkas Vladimir visszaemlékezésében. Az említett Princz elitverő csoportját egyébként Rákosi külön kérésére állították fel, mert a korábbi 25 fős kulákverő brigád ütőerejét nem találták elégségesnek. Az új gárdába olyanokat tettek be, akik a gumibot másik oldalán még a Horthy-korszakban megtapasztalták a „csendőrök és nyomozók sanyargató módszereit”. Minderről persze elég szűkösek a források.
A dokumentumokban a verést „kezelés” címszóval illették, egyébként meg főleg olyan későbbi visszaemlékezésekből rekonstruálhatók a kihallgató helyiségben történtek, amelyeket nagyrészt szintén korábbi ÁVH-sok tettek évekkel később, nem éppen tiszta helyzetben: vagy a saját felelősségre vonásuk alatt, vagy még később. Itt különösen körültekintő forráskritika szükségeltetik.
Péter Gábor párttagkönyve
Fotó: ÁBTL
A Rajk-ügy után a legmagasabb rangú kommunista vezetők tettesből bármikor áldozattá válhattak: Rajk kivégzése után 1951-ben Kádár is börtönbe kerül; az őt követő belügyminiszter, Zöld Sándor ezt nem várta meg: anyját, feleségét és gyerekeit meggyilkolva öngyilkos lett, mielőtt érte jöttek volna a fogdmegek. Péter Gábor sem úszhatta meg. Addigi pártfogója, Rákosi 1953 januárjában saját lakására hívja. Mire megérkezik, már ott van Piros László és Farkas Mihály. Péter Gábor felesége (Simon Jolán Rákosi titkárnője volt) szintén, de már megkötözve az alagsorban.
Ha a párt főtitkára a csontjaimat minden nap darabokra törné, akkor is szeretni fogom és gondolatban kezét csókolom neki– írja börtönében Péter Gábor a totális párthűség jegyében Rákosiról. Ez nem sokat segít. A következő napokban rokonait, barátait, munkatársait is letartóztatják, őt saját szavai szerint jobban kínozzák, mint Horthy alatt. A tervek szerint ő lenne a következő nagy koncepciós per fővádlottja. A nagy sztálini antiszemita orvosper mintájára az ő ügyéből is cionista pert csinálnának, csakhogy két hónap múlva Sztálin meghal – Péter Gábor lényegében emiatt ússza meg a halálos ítéletet.
Kapcsolódó
Rákosi: A magyar nép engem visszavár
Hatvan
éve döntöttek Rákosi Mátyás kényszeremigrációjáról Kádárék. Sztálin
legjobb magyar tanítványának fantáziavilága a kirgiz nyomorban: így élt
Rákosi a Szovjetunióban.
Müller Rolf könyve hiánypótló mű – mivel a szerző munkahelye, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára az ÁVH egykori Eötvös utcai épületében működik, Péter Gábor szellemidézése igazán adekvát környezetben született. És bár a könyv elsősorban az ötvenes évek megértéséhez járul hozzá, külön érdekes az utóélet: nem csak Péter Gábor legendákkal teleszőtt emlékezete miatt, de azért is, mert a politikai rendőrség feje messze túlélte saját korát. Az egykori szabó a Szovjetunióból hazatérve vissza a kaptafához alapon a Magyar Ruhaipari Tervezővállalatban kap állást; könyvtáros lesz, de még a Kádár-rendszert is végigéli, egészen a rendszerváltásig. Joviálisnak látszó, elhízott nyugdíjasként éldegél egy papagájokkal telezsúfolt lakásban – miközben már nem annyira ő, mint felesége, a hajdani Rákosi-titkárnő az úr a háznál.
Borítókép: Péter Gábor a Politikai Rendészeti Osztály vezetője íróasztalánál 1949-ben. Fotó: MTI Fotó / MAFIRT.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése