Bessenyei Ferencet az egyetemisták vitték a Bem-szoborhoz, ahol elszavalta a Szózatot.
Sinkovits Imre a Petőfi téren, hangosítás nélkül olvasta fel a Nemzeti dalt tízezres tömeg előtt, este a Parlamentnél már százezrek hallgatták megrendülten.
A színház éléről eltávolították Major Tamás izgazgatót és új, háromtagú vezetőséget választottak: Bessenyei mellett Juhász Józsefet és Szörényi Évát.Sinkovits Imre a Petőfi téren, hangosítás nélkül olvasta fel a Nemzeti dalt tízezres tömeg előtt, este a Parlamentnél már százezrek hallgatták megrendülten.
Szabó Sándort két fia vezényelte a Parlamenthez azzal, hogy látták Pécsi Sányi bácsit egy tankon, nevetve lengette a Sztálin-szobor egyik kezét. "Apu, mi nem megyünk?" - kérdezték, és választ sem várva elrohantak. A színész meg utánuk. Akkor értek oda, amikor eldördült valahonnan fentről az első lövés, és a Parlament lépcsőjén álló egyetemista holtan rogyott össze.
Lába előtt Sztálin
Hogyan keveredett a forradalomba Pécsi Sándor, az ország legvidámabb, legbékésebb embere? Aki Lenin elvtársat is úgy alakította A Kreml toronyórájában, hogy időnként alig tudta visszatartani a nevetését. Egyébként úgy hasonlítottak egymásra, mint két tojás, köszönhetően a színész saját készítésű, zseniális maszkjának. Erről volt híres.
A színészeten kívül volt még egy hatalmas szenvedélye: a műgyűjtés.
Amikor meghallotta, hogy a Hősök terén ledöntötték a Sztálin-szobrot, azonnal odavágtatott. Lenin magyar mása láthatta lába előtt heverni Sztálint,
és nyomban megkaparintotta az egyik kezét. Diadalmasan vitte haza a
gyűjteményébe. Nem ismerte a gyűlöletet, akkor sem akarhatott hősködni,
vérbeli gyűjtőként vétek lett volna kihagyni egy ilyen soha vissza nem
térő alkalmat.
In memoriam Darvas Iván
Részben személyes oka volt annak, hogy a Madách
népszerű színésze október 30-án, a Legfőbb Ügyészség forradalmi
bizottságának megbízólevelével kiszabadította bátyját, valamint több mint száz, a Rákosi-rendszerben elítélt politikai foglyot a börtönből.
Később emiatt őt is háromévi börtönre ítélték, amiből egyet elengedtek.
Néhány évvel a halála előtt egy interjúban így beszélt erről:
- Nem gyűlöli azokat, akik ártatlanul meghurcolták?Meglepő választ adott.
- Nem ártatlanul hurcoltak meg. Százhúsz embert kiengedtem a börtönből, ezért természetesen vállalnom kellett a felelősséget, és nekem, amikor a bátyámat kihoztam a sittről, és után elment Nyugatra, megvolt a lehetőségem, hogy vele menjek. Abban az autóban, amiben elvitték a határig, volt még egy hely. Mondta is nekem: "Te hülye vagy, mire számítasz? Ugyanabba a cellába fogsz visszakerülni, amiből engem kihoztál." Ezt felmértem, de egy másodpercig sem volt kétségem, hogyan döntök. Bár arra nem számítottam, hogy börtönbe csuknak, csak valamilyen retorzióra. A börtönben sem foglalkoztam azzal, hogy innét elmenjek.
- A szabadulása után sem?
- Még azután sem, hogy egy minisztériumi főosztályvezető közölte velem: "Se öt, se tíz, se tizenöt év múlva, soha nem lehet többé magyar színész." Rettenetes volt ezt hallani, akkor döbbentem rá, hogy mit vettek el tőlem. És onnantól kezdve, hogy 1963-ban mégis visszakerültem a pályára és megengedték nekem, hogy Miskolcon játszhassak, majd végül a Vígszínházhoz kerültem, már annak a súlyával léptem a színpadra, hogy milyen értéket jelent ez nekem. Talán ez a katarzis kellett hozzá, hogy fel tudjam mérni, merre kell tartanom. Azóta, ha bárki megkérdezi, hogy ki vagyok, minden gátlás nélkül tudom mondani, hogy igen, én magyar vagyok.
Börtön, eltiltás
A forradalom leverése után ez várt az ország szabadságáért küzdő színészekre is. Bár velük, népszerűségük, külföldi ismertségük miatt valamivel enyhébben bántak, mégsem hagyták büntetés nélkül a lázadásukat, vagy ahogy ők fogalmaztak, az árulásukat.
Bessenyei Ferencet nem csukták le - tartva a közönség felháborodásától -, de két évig nem léphetett fel sehol a saját színházán kívül. 1959-ben Fábri Zoltán rendezőnek sikerült elérni, hogy ismét a kamera elé állhasson Dúvad című filmjében.
Sinkovits Imrére sem szabtak ki börtönbüntetést, de felére csökkentették a fizetését, nem játszhatott vezető szerepet, és mivel nem lehetett rábírni, hogy megbánó nyilatkozatot tegyen közzé a Népszabadságban,
fél évig dolgozott egy kisipari szövetkezetben, és csak 1963-ban térhetett vissza a Nemzeti Színház társulatába.
Mensáros Lászlót, aki '56-ban tagja volt a cívisváros forradalmi bizottságának, két év börtönre ítélték, utána pincérként gondoskodott a megélhetéséről 1961-ig, amikor kegyesen "megengedték", hogy ismét színpadra tegye a lábát.
Földes Gábor, a győri Kisfaludy
(ma Nemzeti) Színház főrendezője harminchárom éves volt, amikor koholt
vádakkal letartóztatták, és 1957-ben kivégezték. Ő volt az egyetlen
színész-rendező, aki az életével fizetett azért, hogy hithű kommunista
létére átállt Nagy Imre oldalára.
"Vilcsi, gyere haza!"
- írta Bécsbe Ferrari Violettának Pécsi Sándor. Vilcsit - így hívta a szakma és az ország - mindenki kedvelte. Elragadó volt; Zente Ferenccel a 2x2 néha öt című filmben igéző és veszedelmesen kívánatos, gyönyörű nő a Gázolásban Darvas Ivánnal.
Félig olasznak, félig magyarnak született, mindkét részről bőven ellátva a szabad véleménynyilvánítás bátorságával, a politikát illetően.
A Nemzeti Színház társulati ülésén, amelyen Major
Tamást leváltották, Vilcsi osztotta ki a minisztériumból megszerzett
káderlapokat, így mindenki megtudhatta, mivel vádolta őket az igazgató.
Tartva annak bosszújától, együtt hagyta el az országot Szörényi Évával, Szabó Sándorral és feleségével, Bárczy Kató színésznővel. Távozásával nagy veszteség érte a hazai filmes világot.
Sokan disszidáltak a színészek közül. Ki azért, hogy elkerülje a megtorlást, ki kalandvágyból, hogy világot lásson. Így volt ezzel Harkányi Endre is, aki a nagy menekülthullám után szánta rá magát egy barátjával a disszidálásra. Akkor már őrizték a határt, és ők az éj leple alatt, hason csúszva próbáltak átjutni Ausztriába. Sötét volt, azt se tudták hol vannak, amikor odaszólt nekik egy határőr:
"Egy órája figyeljük magukat. Hol átmennek, hol visszajönnek. Döntsék el végre, mennek, vagy maradnak?"
Döntöttek. Itthon maradtak.
Döntöttek. Itthon maradtak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése