forrás: Hetek
Biszku-ügy: totális kudarc
Pocsék munkát végzett az igazságszolgáltatás
Egy brutális diktatúra kegyetlen vezetőjének
elítéléséhez is magas színvonalú szakmai munkára van szükség: talán ez a
tanulsága a Biszku Béla elleni per másodfokú ítéletének.
Három év elteltével ismét a nulla pontra jutott a többek között
háborús bűntett vádjával bíróság elé állított Biszku Béla ügye, miután a
Fővárosi Ítélőtábla hétfőn hatályon kívül helyezte az elsőfokú
ítéletet. A 94 éves Biszku tolószékben, fején óriási fülhallgatóval ülte
végig az ítélethirdetést, ami számára a szabadságot jelenti, hiszen az
első fokon tavaly kiszabott öt és fél év börtönbüntetés megkezdése
helyett új eljárásban kell tárgyalni ügyét. Hogy az új eljárás mikor
indul el, nem ismert.A gyér érdeklődést kiváltó hétfői ítélethirdetést a jelen lévő Novák Előd bekiabálásokkal zavarta meg: „Egyetlen napot sem fog ülni a börtönben ez a tömeggyilkos, a történelmi felelősség most már a bíróságot is terheli” – szakította félbe a bírót a Jobbik alelnöke, míg végül kiküldték a teremből.
Biszku Béla az MSZMP 1956-os átszervezése után Kádár János bizalmi embere lett, 1957 májusától 1961 szeptemberéig belügyminiszter volt. 1962-ben a Központi Bizottság titkáraként tevékenykedett, de a Kádár és közte kialakult konfliktusok miatt fokozatosan kiszorult a hatalomból, annak ellenére, hogy Moszkva támogatását élvezte. 1978-ban nyugdíjazták, 1989 óta visszavonultan él rózsadombi lakásában. 240 ezer forint nyugdíjat kap.
Biszkut 2011 januárjában vádolta meg az ügyészség, végül 2014 márciusában, a parlamenti választások előtt kezdődött meg elsőfokú pere. Az egykori kommunista vezetőt három vádpont miatt állították bíróság elé:
1. Lőszerrel való visszaélés.
2. A nemzetiszocialista és kommunista rendszerek bűnei nyilvános tagadásának bűntette.
3. Háborús bűntettek.
Ez utóbbiban egyrészt az 1956-os salgótarjáni sortűz felbujtójaként helyezte vád alá az ügyészség, másrészt azzal vádolták, hogy egy 1957-es, karhatalmisták által elkövetett hatósági bántalmazás kivizsgálása során hátráltatta az igazságszolgáltatást.
Gyalázatos ügyészi munka és elsőfokú ítélet
A tavaly májusi elsőfokú ítélet a vádhatóság álláspontjával megegyezően minden pontban bűnösnek mondta ki Biszkut. Ehhez képest a hétfői másodfokú ítélet szóbeli indoklásában a bíró kijelentette: az elsőfokú ítélet alkalmatlan az érdemi felülbírálatra.
Ez a mondat lesújtó bizonyítványt állít ki mind az ügyészség, mind az elsőfokú bíróság munkájáról, – mondta a Heteknek Magyar Gábor, Biszku ügyvédje. De ugyanezt a véleményt fogalmazta meg egy jogász végzettségű vezető fideszes politikus is lapunknak: ha a kiemelt és soron kívüli Biszku-ügyet így kezelték, vajon mi folyhat az átlagos ügyeknél? Hasonlóan vélekedett az ATV-nek adott interjújában Gellért Ádám nemzetközi jogász is, aki egyrészt végigkövette Biszku ügyét, másrészt Gulyás Gergely fideszes alelnök munkatársaként 2011-ben ő dolgozta ki az emberiesség elleni bűncselekmények elévülhetetlenségéről szóló törvényjavaslatot, amit lex Biszkuként emlegetnek.
Gellért 2011-ben azt nyilatkozta, hogy Biszku Béla esetében egy büntetőeljárás során számos dokumentummal alá lehetne támasztani, hogy az egykori belügyminisztert felelősség terheli az 1956 utáni megtorlások levezényléséért. A hétfői ítélethirdetés után viszont azt mondta, a vádirat olyan alacsony színvonalú volt, hogy az alapján Biszkut fel kellett volna menteni. (Az, hogy nem felmentő ítélet született, hanem új eljárás jön, azt jelzi, hogy a másodfokú bíróság lát esélyt a vádak bizonyítására.) Gellért azt is megjegyezte, hogy a bíróságnak már az előkészítő szakaszban jeleznie kellett volna az ügyészség felé, hogy további bizonyítékokra lenne szükség. Magyar Gábor ezt úgy fogalmazta meg, hogy a másodfokú ítélet olyan, mint amikor a témavezető tanár azt mondja a szakdolgozatot beadó diáknak, hogy menjen haza, gyűjtsön további anyagot, és dolgozzon még.
A Biszku-ügy kezelését tehát a perben „érdekelt” „mindkét oldal” rendkívül alacsony színvonalúnak ítélte, és abban is egyetértés mutatkozik, hogy a „jogászkodásig”, az érvek és ellenérvek érdemi ütköztetéséig ezúttal el sem juthatott a másodfokú bíróság.
A vádpontok
1. Lőszerrel való visszaélés
A teljes cikk a Hetek hetilapban olvasható.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése