2014. július 23., szerda

Pert nyert az ÉS és Ungváry Krisztián
2009. október 14. szerda, 10:54
Jogerősen személyiségi jogi pert nyert Ungváry Krisztián történész és az Élet és Irodalom szerkesztősége Kiss Lászlóval szemben; az alkotmánybíró egy 2007 májusában megjelent, őt ügynöki tevékenységgel összefüggésbe hozó cikk miatt nyújtott be keresetet a lap és a szerző ellen.
A cikk megjelenését követően Kiss László visszautasította az ügynökvádakat és pert indított a lap, illetve a szerző ellen. Három eljárás indult: egy, azóta jogerősen lezárult sajtó-helyreigazítási, egy most lezárult személyiségi jogi, valamint egy, még folyamatban levő büntetőper rágalmazás miatt.

Kovács Zoltán közölte, a Fővárosi Ítélőtábla a személyiségi jogi eljárásban megváltoztatta a korábbi elsőfokú ítéletet és megállapította, hogy Ungváry Krisztián és a lap nem állított valótlan tényt az Egy eljárás genezise: a Dialógus Pécsett című, 2007. május 18-án megjelent cikkében.

A lap közleménye emlékeztetett: Kiss László 23 pontban kérte elmarasztalni az alpereseket és 5 millió forint nem vagyoni kártérítést kért. Az alkotmánybíró első fokon hét pontban és 3 millió forint kártérítésben lett pernyertes. Ezt a döntés változtatta meg másodfokon a táblabíróság.

A főszerkesztő közleményében úgy fogalmaz: a Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy „Kiss László mint egyetemi párttitkárhelyettes »hivatalos kapcsolatnak« tekintendő, bizalmas jelentéseket írt, ezért nem keltett a lap és a szerző hamis látszatot, amikor ezt a tevékenységet az ügynöki tevékenységhez hasonlónak minősítette”.

Hozzátette: a táblabíróság leszögezte, hogy a felperes alkotmánybíróként közszereplőnek minősül, ezért az átlagosnál nagyobb mértékben köteles elviselni a vele szemben az előző rendszerben folytatott politikai tevékenységéről kifejtett és „valós alapokon nyugvó véleményeket”.

Az üggyel kapcsolatban indult másik két eljárás közül a sajtó-helyreigazítási zárult le elsőként tavaly februárban. Az alkotmánybíró akkor maga tájékoztatta az MTI-t a döntésről. Az akkori közleménye szerint az elmarasztalt lap a 2007. május 18-i, Egy eljárás genezise: a Dialógus Pécsett című cikkében azt a hamis látszatot keltette, hogy a jogászprofesszor ügynöki tevékenységet végzett, besúgó volt, illetőleg jelentéseket írt. Ugyancsak hamis látszatát keltette annak is, hogy az alkotmánybíró – akit 1998-ban átvilágítottak – az 1980-as évek elején kollegiális kapcsolatban állt az állambiztonsági szervekkel.

Kiss László közleményére Ungváry Krisztián is közleményben reagált, melyben azt írta: az alkotmánybíró csak részben és kisebb részben nyert pert. Keresetében 18 pontban kért helyreigazítást, ebből négyet a bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasított, a további 14 kérelemből pedig hetet tartott megalapozottnak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a bíróság szerint nem kifogásolható az az állítás, hogy Kiss László „szerepet játszott a pártállam terrorgépezetében”, részt vett „renitens hangok elhallgattatásában”, tevékenysége „súlyosabban esett latba”, mint másoké, „múlt rendszerben betöltött szerepét elhallgatta.”

A harmadik, a történész ellen indított büntetőeljárás még folyamatban van, a per tárgyalását decemberre tűzte ki a bíróság.
forrás: MTI
Kapcsolódó anyagok
Sajtópert nyert az alkotmánybíró – Ungváry Krisztián „helyreigazít” [2008.02.29.]
Élet és Irodalom 2007/20.sz.
EGY ELJÁRÁS GENEZISE: A DIALÓGUS PÉCSETT
A magyarországi ügynökbotrányok elfedik azt a tényt, hogy a legtöbb besúgás a Kádár-rendszerben nem az ügynökök, hanem az alkalmi, a társadalmi és a hivatalos kapcsolatok részéről érkezett. Tanulmányom a pécsi Dialógus-ügy utóbbi kategóriájával foglalkozik. Az állambiztonság a Dialógussal szemben csupán nyolc ügynököt tudott mozgósítani, akik csak jelentéktelen információt adtak. A besúgások és a megtorlás szempontjából sokkal fontosabbnak bizonyult Walz János AC-39-es szt-tiszt, valamint a kilenc "hivatalos kapcsolat". Petrétei József politikai munkatárs, "Polgárdi" alkalmi operatív kapcsolat (feltehetően a JPTE egyik tanára), Gáspár János egyetemi párttitkár, dr. Kiss László (ma alkotmánybíró), a jogi kar párttitkára, valamint Gelencsér Imre (1983 áprilisáig) és Kovács Lajos (1983 áprilisától) a jogi kar, Gyurcsány Ferenc, a tanárképző kar, Molnár László, az egyetem és B. M. (nevét sajnos nem sikerült feloldanom), a Pollack Mihály Műszaki Főiskola KISZ-titkárai. Felelősségük természetesen nekik is különböző.
Az alábbi tanulmány forrása az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltárában található O-18631 számú, a pécsi Dialógusról készített objektumdosszié, amely az eljárás összes dokumentumát tartalmazza. Kiss Zoltán, akinek ezúton is köszönet jár segítségéért, bocsátotta rendelkezésemre a JPTE pártszervezetének és kari tanácsának két idézett dokumentumát.
A független békemozgalom
Az állambiztonság egyik sikeresnek ítélt nagyszabású akciója a Dialógus-békecsoport szétverése volt. A Dialógus-békecsoport a nyugati békemozgalmaktól inspirálva indult, amelyek az 1980-as években igen jelentős társadalmi bázisra tettek szert. A nyugatra látogató magyar turisták tapasztalhatták, hogy a nyugati fiatalok túlnyomó többsége szimpatizál az atomleszereléssel, és hogy Nyugat-Európában kifejezetten divatjelenséggé váltak a különböző béketüntetések. Kihasználva a pártállami rendszer hivatalos békepolitikáját, a Dialógus tagjai azt gondolták, ha erre támaszkodva és nyíltan lépnek fel atomrakéták európai állomásoztatása ellen, akkor őket nem érheti baj, hiszen nem tesznek mást, mint amit a Kádár-rendszer is hirdet. Ebben rejlett a kezdeményezés "veszélyessége" is: hiszen a tagok éppen azt kérték számon a fegyverkezésre hatalmas öszszegeket költő pártállamon, amit az hivatalosan állandóan hirdetett, azaz a békepolitikát. Nehéz volt abba belekötni, hogy a szervezet "A játék nem fegyver, a fegyver nem játék" feliratú plakátokat kívánt kirakni, vagy hogy a tagok lakásukat "atomfegyvermentes övezetnek" nyilvánították. Ráadásul ezt nyugati békemozgalmakkal közösen tették, és nehezen ellenőrizhető kapcsolatokat alakítottak ki a "tőkés" országokban élő békeaktivistákkal. Másrészt az MSZMP szívesen támogatott minden olyan békekezdeményezést, amely a NATO-országok leszerelését szorgalmazta, és ezért az Országos Béketanács is asszisztált az 1982. augusztusi, Moszkva és Bécs közötti békemenethez, amelynek résztvevői kivétel nélkül nyugati állampolgárok voltak (egyszerű keleti állampolgárok részvétele szóba sem jöhetett, mivel ez tömeges disszidáláshoz vezetett volna).
A Dialógus-békecsoport elleni eljárások egyfajta állatorvosi lóként is mutatják az állambiztonság változatos bürokratikus és nagyrészt még a pártállamban is jogi alapot nélkülöző zaklató intézkedéseinek alkalmazását, valamint az BM és más, szükség esetén rejtetten belügyi funkciót átvevő "társadalmi szervezetek" szoros összefonódását. A Dialógus elleni harcban ugyanis a belügyesek mellett a KISZ és az Országos Béketanács is szerepet vállalt, de belefolytak a Hazafias Népfront, a Köjál, a helyi tanácsi hivatalok helyi szervei is.
Magyarországon 1949-től egy hivatalosan független, valójában azonban az MSZMP fiókszervezeteként működő szervezet, az Országos Béketanács (továbbiakban OBT) képviselte a rendszer Nyugatnak mutatott "békepolitikáját". Az OBT tagságát az MDP, majd 1956 után az MSZMP által irányított "civil szervezetek" adták, vezetőit formálisan választották, valójában az MSZMP utasításának megfelelően kinevezték. Ebből adódott, hogy az OBT a mindenkori hatalom engedelmes eszköze volt - az állambiztonsághoz hasonlóan - a civil társadalom ellen.
A Dialógus-ügy előzményei 1981-re nyúlnak vissza, ekkor az ELTE BTK őszi diákparlamentjén jött létre egy "Dialógus-csoport". Nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is indultak spontán kezdeményezések. Pécsett 1982 tavaszán több egyetemista független békemegmozdulást akart szervezni. Heindl Péter erre így emlékezett vissza: "Annak rendje és módja szerint egy évfolyamtársammal bejelentettük az ötletünket - támogatást kérve - a KISZ bizottságon, hónapokkal azelőtt. (Az egyetemi vagy kari KISZ-titkár akkor Petrétei József [később a Gyurcsány-kormány igazságügy-minisztere] volt.) Petréteiék akkor arra kértek minket, addig ne kezdjük meg a szervezést, amíg a "felettes szervek" nem hagyják jóvá. Több héten át halogatták a döntést (állítólag még a megyei pártbizottság is tárgyalta a kezdeményezésünket), aztán néhány nappal május 1-je előtt közölték, hogy a dolog nem mehet."
A feljelentés és az ügy nyomozati szakaszba tétele
1983 nyarán Budapesten megalakult a Dialógus-mozgalom. A fővárosból 1982 novemberében több diák Pécsre utazott, hogy az egyetemen propagálja a békekezdeményezést. A rendőrség ekkorra már teljes készültségben volt, mivel a Dialógus elleni nyomozás egy plakátragasztás miatt már november 2-án megindult. Benkő Zsuzsa, a JPTE hallgatója ugyanis november 1-jén a tanárképző kar "A" épületének faliújságjára név nélkül kifüggesztette Az ELTE-n kialakult, a Béketanácstól független békemozgalom című felhívást. Hozzá kell tennünk, a faliújságot "Visszhang" néven a KISZ hozta létre, és Gyurcsány Ferenc KISZ-titkár garantálta, hogy arra elvileg bárki azt függeszthet ki, amit akar, ezzel tehát nem történt semmilyen illegális dolog. Vincze Rózsa tanársegéd mégis azonnal az elhárítótiszthez, Jerszi Lajos századoshoz rohant, akinek jelzése alapján Gáspár János egyetemi párttitkár és hivatalos kapcsolat eltávolította "és eredetiben szervünk rendelkezésére bocsátotta". Az anonim plakátragasztó, Benkő Zsuzsa másnap újabb plakátot tűzött ki, amelyen reagált előző írásának eltávolítására: "Ennek a tájékoztatásnak ez a második példánya. Nem értjük, miért kellett leszedni az elsőt. A mi politikai berendezkedésünk - eddig reméltük - azért legalább ezt lehetővé teszi." Ebben gyökeresen tévedett...
Walz János, a dékáni hivatal vezetője és az AC-39 számú szt-tiszt november 12-én jelentette, hogy "az ismeretlen tettes" az előzőhöz hasonló felhívást függesztett ki a faliújságra, melyet arról eltávolíttatott. Jelentése szerint: "Mindkét anyaggal kapcsolatban megbeszélést folytattunk a kari KISZ-titkárral (Gyurcsány Ferenc), valamint tájékoztattuk az egyetem PB-titkárát, Gáspár Jánost."
Az események lázas munkát váltottak ki a megyei III/III-as osztályon. A megyei osztályvezető már november 2-án telefonon tájékoztatta a központi III/III-2 (ifjúságvédelmi) osztály vezetőjét. A mindenről tudni akaró BM és segítői reakcióit illusztrálja R. L. társadalmi kapcsolat (nevét sajnos nem tudtam azonosítani) besúgása, aki arról jelentett, hogy a diákszálló 819-es szobájának egyik lakója a füle hallatára nemtetszését fejezte ki a plakátleszedés miatt. Jerszi azonnal intézkedett: "A 819-es szoba lakóinak iratkozási lapját beszerezzük, és összehasonlítjuk a békemozgalmi felhívásokkal."
November 16-án elkészült a rendőrfőkapitány állambiztonsági helyettese által jóváhagyott bizalmas nyomozás elrendelése, valamint az ezzel kapcsolatos négyoldalas intézkedési terv is, amelyet a központi III/III-2 és a III/III-B alosztálynak is megküldtek. A BM lelkületére utal, hogy nyomozásuknak, amelynek tárgya a békemozgalom volt, a "Szorongó" fedőnevet adták - nyilván azért, mert a független békekezdeményezésekben részt vevők motívumait felesleges szorongásként értékelték.
Az intézkedési terv rendelkezett a tanárképző kar összes hallgatója kézírásmintájának beszerzéséről, a célszemélyek közötti "tippkutatásról" (azaz kit lehet esetleg beszervezni besúgónak). Ellenintézkedésként a bomlasztást és a pozitív irányú befolyásolást jelölték meg. Ezen a ponton érhető tetten a BM és a KISZ, valamint az egyetemi "hivatalos kapcsolatok" szoros együttműködése. Az intézkedési terv szerint: "beszélgetést folytatunk az intézményben lévő hivatalos és társadalmi kapcsolatainkkal, felkérjük őket arra, hogy a felhívással kapcsolatban ellenpropagandát fejtsenek ki".
A Dialógus szárnybontogatási kísérletei, az állambiztonság és segítői
November 19-én Hajós Sándor százados, főoperatív tiszt tájékoztatta a pécsi állambiztonságiakat arról, hogy néhány pesti Dialógus-aktivista hamarosan Pécsre utazik. Az intézkedés nem váratott magára. Az üggyel foglalkozó Jerszi jelentése jól mutatja az MSZMP, a KISZ-funkcionáriusok és a BM szoros együttműködését: "Az ELTE-ről Pécsre érkező hallgatók ügyében a párt és a KISZ-vezetés a szükséges intézkedéseket velem egyetértésben határozta meg. A Pécsre érkező személyeket a KISZ-bizottságon fogadják és a PB-titkár által kijelölt vezetők azok "minden lépését" figyelemmel kísérik, tevékenységükről beszámolnak" [kiemelés tőlem - U. K.].
Az idézett mondat kiemelt része különösen fontos, mert mutatja, hogy az állambiztonság a KISZ- és pártfunkcionáriusokat gyakorlatilag állambiztonsági feladatok végrehajtására, figyelésre és jelentések írására használta. Említettek tevékenysége tehát teljes mértékben kimeríti az ügynöki munka fogalmát.
November 24-én Ruzsa Ferenc, László János és még két személy csakugyan Pécsre érkezett. Az állomáson az őket meghívó Hosszu Margit fogadta őket. A BM egy másik fogadásról is gondoskodott: a tanárképző kar kollégiumában Gáspár János, az intézmény PB-titkára és a KISZ-bizottság több tagja sorakozott fel, akik közölték, hogy tilos a propaganda a Dialógus-mozgalom mellett, csak általánosságban a békéről beszélhetnek. Ezt a szabályt az érintettek nem is szegték meg. Az egyetemen azonban minden bizonnyal többen "vérszemet" kaptak, és azt gondolták, demokráciában élnek. Erről tanúskodik Jerszi 1982. december 7-i jelentése: "Ujság Zsuzsanna III. éves magyar-történelem szakos hallgató azzal a kéréssel fordult az intézmény KISZ Bizottságához, hogy az engedélyezzen egy külön faliújságot, mely csak a béke és a leszerelés kérdéseivel foglalkozna.
Ujság Zsuzsanna kérését a KISZ bizottság a jelenlegi helyzetben nem látta kivihetőnek és nem engedélyezte, tekintettel a "Dialóg" elnevezésű budapesti szervezet pécsi tevékenységére. (...) A KISZ faliújságjára 2 oldal terjedelemben ismeretlen tettes kitette Ruzsa Ferenc és Kőszegi Ferenc által összeállított "békefelhívást", amelyet a holland egyház felhívása alapján készítettek. A fénymásolt pacifista anyagot a KISZ biz. titkára [azaz Gyurcsány - U. K.] a faliújságról eltávolította."
A hivatalos kapcsolatok különböző mértékben működtek együtt az állambiztonsággal. Gyurcsány a Debreczeni Józsefnek adott interjúban azt mondta, hogy már első találkozása alkalmával megmondta az elhárítótisztnek, hogy nem hajlandó neki rendszeres hangulatjelentéseket adni. Állítását alátámasztja, hogy az objektumdossziéban Gyurcsány nevesítve csak egy alkalommal fordul elő, indirekt módon pedig néhányszor lehet következtetni arra, hogy ő is érintett. Tevékenysége abban merült ki, hogy utasítás alapján a faliújságra kirakott Dialógus-plakátokat ő is levette. Az is igaz azonban, hogy a Jerszihez kerülő irományok egyike sem közvetlenül tőle származott. Elsősorban Molnár László és dr. Kiss László állt rendszeres és minden jel szerint kollegiális kapcsolatban az állambiztonsággal, sok esetben elébe menve elvárásainak. Érdekes módon a tanárképző kar párttitkára, Vonyó József egyetlen alkalommal sem bukkan elő az iratokban: ez arra utal, hogy aki nem akart, az párttitkárként is ki tudott maradni az állambiztonsággal való összefonódásból.
Azok az esetek, amelyeknél a hivatalos kapcsolatok kényszerűen belevonódtak az állambiztonság munkájába, elsősorban az eligazításokon jelentkeztek. Jerszi Lajos például 1983. március 30-án a teljes tanárképző kari KISZ-bizottsággal folytatott beszélgetést. Az állambiztonság kifejezetten fontosnak tartotta a hivatalos kapcsolatok instruálását, amint azt az 1983. április 7-i jelentés bizonyítja annak kapcsán, hogy B. M. hivatalos kapcsolat átadott egy géppel írt, a május 1-jei felvonulással kapcsolatos Dialógus-felhívást. Ambrus alosztályvezető ehhez a következő széljegyzetet fűzte: "Jerszi et! A máj. 1-jei felvonulást megelőzően le kell ülnünk az egyetemi párt és KISZ-vezetéssel..." Ehhez Dolmány László alezredes III/III. osztályvezető hozzátette: "valamint az I. titkárt [is tájékoztatni kell]". Figyelembe véve azt, hogy a megyei első titkárok informális hatalmában állt állambiztonsági eljárások leállítása, míg fordítva, a megyei állambiztonsági vezető nem tudta instruálni a megyei titkárt, ezekből a lapszéli megjegyzésekből látható, hogy a belügyi intézkedések valós megrendelőit és haszonélvezőit nem a BM-ben, hanem az MSZMP vezetésében kell keresni.
Az egyetemi oktatók mozgástere - Bilecz Endre
A Dialógus kapcsán természetesen az egyetemi oktatók zöme sem kerülhette el, hogy így vagy úgy ne kerüljön kapcsolatba az üggyel. Érdekes megnézni, hogy ők is mennyire különböző módon reagáltak az állambiztonság megkereséseire. Bókay Antal dékánhelyettes viszonylag jóindulatúan járt el: Jerszi üzeneteit tolmácsolta Benkő Zsuzsának és Horváth Ágnesnek, de saját maga nem súlyosbította senkinek sem a helyzetét, igaz, Jerszinek elárulta, hogy szerinte a lányok nem voltak előtte őszinték, és tovább konspirálnak. Ennél súlyosabban viselkedett dr. Kiss László, aki 1983. március 24-én utasította Gelencsér Imre jogi kari KISZ-titkárt arra, hogy azonnal szedje le a Dialógus-plakátokat, mert "az országnak nincsen szüksége egy ilyen "semleges" szervezetre, ezért ne is reklámozzák azt". Gelencsér hiába jegyezte meg, hogy ezzel csak nagyobb feltűnést kelt, az utasítást végre kellett hajtania.
Hogy a teljes vagy részleges behódolás mellett más magatartás is létezett, azt a PMMF tudományos szocializmus tanszékének oktatója, Bilecz Endre sorsa bizonyítja. Bilecz helyzete korántsem volt könnyű, mivel fondorlatos módon az 1970-es évek elején őt is beszervezte az állambiztonság, de a munkát fél éven belül megtagadta - tehát valamilyen sejtelme már volt arról, hogy a III/III. milyen nemtelen eszközök alkalmazására is hajlandó. Jerszi Bilecz előéletéről feltehetően mit sem tudott, a vele való beszélgetésről 1983. április 28-án a következőket jelentette: "Mai beszélgetésünk az ő kezdeményezésére folyt le. Tudva azt, hogy a Baranya megyei Rendőr-főkapitányság állományában teljesítek szolgálatot, puhatolódzni próbált arról, hogy a "Dialógus" független békemozgalom tagjaival szemben foganatosított intézkedések a mi kezdeményezésünkre történnek a JPTE jogi, tanárképző karán és a PMMF-en. Mivel az üggyel kapcsolatban tájékozatlanságot árultam el, elmondta, hogy főleg a Tanárképző Kar hallgatóinak vezetésével Pécsett is megalakult a "Dialóg" elnevezésű csoport. Ebben a csoportban eszmei irányító szerepet vállal ő is. (...) Felháborítónak tartja, hogy egy "ilyen tiszta, politikamentes mozgalomra" miért kell nyomozni, és nem érti, hogy az említett intézmények pártbizottságai miért nem ismerik el a mozgalmat."
Jerszi ezt hallva ellentámadásba ment át, és a lengyelországi helyzet rémét, valamint a nagytőke befolyását emlegette, s számon kérte Bileczen, hogy beszámolt-e a pártszervének, és egyeztette-e véleményét az illetékes pártbizottsággal stb. Bilecz erre "felajánlotta, hogy egy "Dialógus" jelvényt szívesen a rendelkezésemre bocsájt, úgymond "...milyen szép lenne, ha a rendőrök is ilyen jelvénnyel járkálnának".
Bilecz magatartása több okból is kirívó kivételnek számít. Egyrészt felelősnek érezte magát hallgatóiért, és preventív módon igyekezett szondázni az elhárítótiszt véleményét. Másrészt kiterítette kártyáit és nyíltan, már-már szemtelenül a Dialógus mellé állt.
A KISZ, valamint pártszervek és Gyurcsány Ferenc
A BM mellett az MSZMP helyi alapszervezetei is pontosan tudósítottak a Dialógus tevékenységéről. A TTK "Technika" pártszervezete 1982. decemberi, Radics László marxizmus-oktató által aláírt információs jelentése "veszélyes jelenségként" említette a Dialógus megjelenését. A JPTE pártszervezetének decemberi információs jelentése mutatja azt is, hogy a párton belül is volt az egyes funkcionáriusoknak mozgásterük: "Az ilyen típusú jelenséggel szemben, az ellensúlyozó intézkedéseket illetően, többféle nézet érzékelhető. Többen szeretnének "keményebb" eszközöket alkalmaztatni, mások türelmes, de határozott eszmecserében, aktívabb békepolitikai tevékenységben látják a követendő utat."
A JPTE kari tanácsának 1983. január 24-i ülésén A karon folyó világnézeti-politikai nevelőmunka értékelése, feladatai című előterjesztéshez Gyurcsány Ferenc is hozzászólt. A KISZ állapotát válságosnak nevezte és "az értékek degradálódásáról" beszélt, majd így folytatta: "...a tagság jelentős része elvesztette a mozgalomba vetett hitét, s a vezetők minden akarata ellenére az elvek és a gyakorlat közti szakadék óriásira nőtt. Ilyen körülmények között a valós tartalmi munka esélyei minimálisak. Hallgató párttagjaink presztizse jelentősen csökkent. Saját környezetükben sem tudnak domináns, vezető egyéniségként fellépni, tömegbefolyásukat tekintve szinte semmivel sincsenek kedvezőbb helyzetben, mint más hallgatótársaik. Oktató párttagjaink, és a patronáló tanárok (...) egy szűk réteget kivéve nem ismerik hallgatóink jelentős részét foglalkoztató politikai problémákat. Vajon hogyan tud vitatkozni egy oktató egy "Dialógus" jelvényt viselő diákkal, ha észre sem vette, hogy ilyen is létezik, ha nem tudja, hogy mit akarnak, mit gondolnak ezek a gyerekek?"
E felszólalás mögött az áll, hogy visszaemlékezők szerint Gyurcsány volt az egyetlen, aki vállalta a karon a nyílt vitát a Dialógussal szemben. Míg Gáspár, Molnár vagy Kiss hivatalos kapcsolatként a besúgásban vagy a kemény kéz politikájának követelésében serénykedett, addig ő e helyett legalább nyílt sisakkal képviselte a KISZ egyébként képviselhetetlen álláspontját. Egyes KISZ-vezetők állambiztonsági aktivitására jellemző, hogy például Molnár László, a JPTE KISZ-titkáraként Jerszi telefonszámát ismerte, sőt azon több alkalommal tájékoztatást is adott úgy, hogy nem ő kezdeményezte a hívást, és levelezésben is volt az elhárítótiszttel. A Dialógus objektumdossziéjában például egy bizalmas hangú levél található: "Kedves Jerszi elvtárs! Mellékelten küldöm tájékoztató jelleggel a Dialógus Békecsoport programját és a visegrádi konferenciáról tartott tájékoztatón készült feljegyzést. Elvtársi üdvözlettel: Molnár László KISZ titkár. Pécs 1983. május 3."
Az MSZMP VB 1983. február 14-i ülésén Gyurcsány terjesztette elő a Fiatalok a békéért címmel megrendezett ellenrendezvény részleteit. Minden bizonnyal az volt az érzése, hogy a piszkos munkát vele végeztetik el. Mellette szól, hogy amikor 1983 márciusában KISZ-küldöttgyűlésen vitatták meg a "Visszhang" faliújság ügyét, akkor a kari újság szerint a következőket mondta: "...nem híve az adminisztratív intézkedéseknek, inkább arra kell törekedni, hogy a disputa minden képviselőjének teremtsünk olyan fórumot, ahol kifejtheti véleményét". Szemlélete korántsem volt általános, a kari MSZMP Végrehajtó Bizottsága 1983. április 20-i ülésén Gáspár párttitkár ítélte el a Dialógus-mozgalmat mint olyat, amellyel nem érdemes párbeszédre törekedni, és kommentár nélkül tolmácsolta az állambiztonság akaratát: "A karok állami vezetései feladatul kapták: tudatosítsák, hogy a "Dialógus" mozgalomban való részvétel a képzés céljaival nem egyeztethető össze."
Gyurcsányra a KISZ-es ellenrendezvények megszervezése és kivitelezése után még egy feladat várt: neki kellett az egyetemi lapban is helyére tenni a Dialógus-ügyet. Az Universitasban több alkalommal is írt a békemozgalmakról, a Dialógust azonban csak 1984 novemberében említette meg. Cikkében a tagságot jóindulatú és félrevezetett emberekként mutatta be. Maga is tudhatta, hogy valótlanság, amikor arról írt, hogy a Dialógus-tagok nagy részével közös nevezőre lehetett jutni, és közülük többen a békemozgalom aktív résztvevőivé váltak. A 2007-ben megjelent Szembenézés című írása, valamint az MSZP kongresszusán elmondott, a Kádár-rendszerrel szemben minden addiginál önkritikusabb beszéde arra utal, hogy érzi: a Dialógus-történetben ő is felelős, mert a rendszer része volt. Felelősségének mértékét nem könnyű megállapítani. A meghurcolt Dialógus-tagok és a mai ellenzék hajlamos a BM lelkes kiszolgálóját láttatni benne. Gyurcsány saját bevallása szerint már 1983 körül sejtette, hogy a Dialógus-ügyben rossz oldalt képviselt, hiszen rá kellett jönnie arra, hogy a propaganda hazugságai ellenére Magyarországon is állomásoztatnak atomfegyvereket. Azt is tudta, hogy hol van a határ a besúgás és az együttműködés között, és ezt a határt, más KISZ-vezetőkkel ellentétben, nem lépte át. Ma már azt is belátja, hogy KISZ-vezetőként ő is a rossz oldalon állt. Szemben Kiss Lászlóval és Molnár Lászlóval azonban ő legalább annyit megtett, hogy a nyilvánosság előtt, még ha általánosságban is, de saját felelősségét is megemlítette.
Az utóvédharcok
Bár az egyetemisták sejthették, hogy a Dialógus propagálására kevés az esély, két ügyben mégis kísérletet tettek a változtatásokra: a május 1-jére tervezett demonstráció és a jogi kar KISZ-vezetőinek újraválasztása.
Mivel fontos kérdés volt, hogy május 1-jén ne történhessen semmi, ezért 1983. április 28-án Pintér Károly alezredes Budapestről felhívta a pécsi állambiztonsági helyettes figyelmét arra, hogy hivatalos kapcsolatain keresztül "nevelő jellegű beszélgetéseket" folytassanak az érintettekkel. A beszélgetések hatásának felmérését a hálózati személyek végezték el, illetve a végrehajtó dékán és kari párttitkár mint hivatalos kapcsolat "hivatalból" jelentette az állambiztonságnak. A Heindl Péterrel folytatott "nevelő jellegű beszélgetésről" készített beszámoló jól példázza a késő Kádár-kor megtorló mechanizmusát: ennek során ugyanis figyelmeztették, hogy tevékenysége "akár büntetőjogi következményekhez is vezethet", de nem merték nyíltan megtiltani a mozgalomban történő részvételt. Heindl a beszélgetés után egy besúgó szerint azt mondta, hogy "végig úgy akarta terelni a beszélgetést, hogy ki tudja kerülni az egyértelmű válaszadást. Ez végül sikerült is neki, így semmire sem kötelezte el magát és a továbbiakban is részt vesz a "független békemozgalom" működésében." Figyelemre méltó az is, hogy miután a Dialógus-tagok feladták a május 1-jei felvonulás gondolatát, szűk körben egy II. világháborús magyar katonasírt koszorúztak meg. Ez a gesztus akkoriban korántsem volt magától értetődő: a honvédség elesettjeire történő emlékezést a köztudatból törölte a hivatalos politika.
Az állambiztonság utasításait a kari KISZ-titkárok szinte szó szerint adták tovább, és amelyikük hajlamot érzett a besúgásra, az a reakciókról is tájékoztatta az állambiztonságot. Így tett Kovács Lajos jogi kari KISZ-titkár, aki a következőkről számolt be Jerszinek: "A beszélgetés során szóba került a május 1-re tervezett békedemonstráció ügye is. Ezzel kapcsolatban a JPTE KISZ Bizottság titkára határozottan leszögezte, hogy a felvonulás alatt a "Dialógus" neve vagy vele kapcsolatos jelszavak nem hangozhatnak el, ilyen feliratok a táblákon nem szerepelhetnek, még a KISZ feltüntetése mellett sem. Ezt a tanárképzős hallgatók nemtetszésüknek hangot adva nem vették tudomásul, egyedül Heindl jelentette ki, hogy ez nem probléma, mert a demonstrációval a békevágyuk hangoztatása a cél és nem a "Dialógus" melletti propaganda."
A május 1-jei tüntetés után hivatalos beszélgetésre került sor B. M. hivatalos kapcsolattal, a PMMF KISZ-titkárával is. A május 1-jei felvonuláson a JPTE TK KISZ-bizottságának jelen lévő tagjai levetették a Dialógus-jelvényeket körülbelül tíz személyről (akik nem értesültek arról, hogy a Dialógus végül is elállt a megjelenéstől). Az összegyülekezett kilencven hallgatót a főiskolai kar elején vitt "Békét a világnak" transzparens mögé sorolták be. Érdekes módon az anyagban nincs utalás arra, hogy Gyurcsánnyal is beszélgettek volna. Neki azonban tudnia kellett, hogy kikről miért szedetik le a jelvényt, különösen azért, mert a békemenet élén ő vonult.
Molnár László és dr. Kiss gondoskodott a renitens hangok elnémításáról. Az 1983. március 30-i pártgyűlés az esetről így számolt be: "Molnár László: A Jogtudományi Karon a kari titkár posztjára újabb jelöltként Schvertfőgel Zsuzsanna is felmerült a listán szereplő Kovács Lajos mellett. Vele kapcsolatban problémaként jelentkezik, hogy egyszer már a kari KISZ-vezetőségben reszortfunkció vállalását elhárította. (...) Dr. Kiss László: Olyan információi vannak, miszerint Schvertfőgel Zsuzsanna titkárjelöltsége mögött a jogi karon alakuló Dialógus-csoport törekvései állnak." Ez a rövid mondat a korszakban egyértelműen Schvertfőgel politikai halálát jelentette, Kovácsot újraválasztották.
Az, hogy néhány hallgató a párt jelöltjétől eltérő személyt kívánt megválasztatni, minden jel szerint halálos bűnnek számított, annak ellenére, hogy Schvertfőgel korábban semmilyen ügyben sem került az állambiztonság látókörébe. De lehet, hogy éppen ez volt a baj, mármint abban az értelemben, hogy az állambiztonságiak attól tartottak, hogy nem vállalja majd a besúgást sem. A III/III. osztály 1983. július 12-i összefoglaló jelentésében így számolt be erről: "A JPTE jogi karán április hónapban megtartott KISZ választásokon Heindl Péter joghallgató vezetésével néhány joghallgató zavartkeltő kampányt idézett elő a párt- és a KISZ szervek által támogatott jelöltek lejáratására és az általuk állított jelöltek megválasztása érdekében. A kampány eredményességét a párt- és a KISZ vezetés segítségével meghiusítottuk."
Mielőtt a felületes olvasó átugrana az idézet felett, érdemes megejteni némi tartalmi elemzést. A többes jelölés minden jel szerint fügefalevél volt csupán, e mögé kívánták elrejteni, hogy az egyedüli legitim befutó a "hivatalos" jelölt. Hiszen Schvertfőgel szintén KISZ-tag volt, csak éppen őt nem felülről, a pártbizottság jóváhagyásával jelölték. Ezekből a kis részletekből derül ki a választások valódi lényege.
A retorziók
Pécsett a megtorlások menetét az egyetem kari tanácsán az a tájékoztató határozta meg, hogy a tagokkal szemben "...retorziót nem alkalmaznak. A IV. évesek jellemzésénél azonban figyelemmel voltak a csoport hangadóira, és az MSZMP VB titkár véleményével összhangban a jellemzésben rögzítették ideológiai felfogásukat. Tudomására jutott, hogy más pl. orosz tanszéken ezt nem tették meg, mivel ezek már elkészültek, így csak vezetői szinten lehet intézkedni, hogy a jelentések a valóságot tükrözzék", tudósított erről túlbuzgón "Őrfy" tmt., aki egyébként a hírszerzés ügynöke volt. Nem tudjuk, hogy az orosztanszéken újraíratták-e a jellemzéseket: a korszakban uralkodó trehányság könnyen lehet, hogy nagyobb úr volt, mint az állambiztonság akarata. Walz János akkurátusan utánajárt annak, hogy a Dialógus három fő szervezője, a végzős Benkő Zsuzsanna, Horváth Ágnes és Hosszu Margit hová adott be elhelyezkedési kérelmet. Az érintettek szerencséjére a BM ahhoz nem ragaszkodott, hogy a Dialógus-tagság tényét a jellemzésekben minősíteni is kell, csupán ennek rögzítését írták elő az egyetem vezetésének, amely ezt végre is hajtotta. Az már az egyes karokon múlott, hogy ezt a kívánságot hogyan szövegezik meg. A kari KISZ- és párttitkárok mozgástere és felelőssége ebben pontosan tetten érhető. A tanárképző karon a jellemzéseknek "köszönhetően" többen nem kaptak a későbbiekben Pécsett állást.
Heindl Péter esetében, aki ötödévesként, 1983 őszén, beiratkozott ugyan, de halasztást kért, még annak is utánajártak, hogy új munkahelyén, a mecseki szénbányában, ahol bányászként dolgozott, rendelkeznek-e ellenőrzésére lehetőségekkel. A jelentésre Ambrus ráírta hogy "Fekete et! Az intézkedést sürgősen végre kell hajtani!" Egy hónappal később utasítás született telefonbeszélgetései lehallgatásáról és 28-Sz-10240/1983 számon személyi dossziét is nyitottak róla "izgatás és társadalomra veszélyes csoportosulásban való részvétel" címén. A III/III-2 osztály a Dialógus egy tagjának, Hajdu Attilának, a Mecseki Ércbányánál üzemmérnökként történt elhelyezkedésére vonatkozó, 1983. szeptember 12-i átiratára Dolmány László alezredes kézzel írta rá, hogy "Fekete et! Kiszorítását szorgalmazni kell!"
Utóélet
A békemozgalom szétverése után az OBT nagy propagandával aláírásgyűjtést szervezett, amely szerint Magyarországon nem telepítenek atomfegyvereket, és cserébe Nyugat-Európában se telepítsenek ilyeneket. Az OBT hazudott, mivel a szovjet Déli Hadseregcsoport a Dunántúlon atomfegyverekkel felszerelt rakétákat állomásoztatott. Az íveket alsó tagozatos gyerekekkel is aláíratták, az aláírást megtagadók esetenként retorziókra számíthattak. Minderre azért volt szükség, hogy a Nyugatnak demonstrálják a magyar dolgozók olthatatlan békevágyát és az OBT mögé felsorakozó tömegek erejét. Szimbolikus, hogy a hazugságok árán összegyűjtött aláírásokat Apró Antal, az Országgyűlés elnöke vette át. Az 1983. december 30-án megjelenő Magyar Ifjúság már a szocialista békeharc egy újabb sikeréről számolhatott be: "Apró Antal a dokumentum átvételekor a következőket mondotta: - Ezek az aláírások [több mint két és fél millió] kifejezik a magyar nép - közte ifjúságunk - tiltakozását az amerikai atomrakéták európai telepítése ellen." A pécsi Dialógus-ügy Gyurcsány Ferenc kormányfővé választása után különleges szerepet kapott. A jobboldali média igyekezett a történteket a kormányfő morális megsemmisítésére felhasználni. Franka Tibor rosszindulatú és téves állításoktól hemzsegő könyvet publikált, Pesty László pedig Egy hiteles ember címmel lejárató célzattal filmet készített Gyurcsány Ferencről.
A helyzet azonban rosszabb annál, semhogy ízléses volna ezt a történetet csakis és kizárólag Gyurcsány Ferenc nyakába varrni. A gépezetben ő is szem volt a láncban. Szerepénél sokkal nagyobb skandalum azoknak a láncszemeknek a rendszerváltás utáni sorsa, akik nála jóval többet tettek le a pártállam asztalára. Az ügyben eljáró III/I-es osztályvezető (Lusztig Péter) az 1994-1998-as ciklusban képviselő lehetett (úgy, hogy volt ügynökével ült egy frakcióban), dr. Kiss László pedig mind a mai napig mint a magyar alkotmányosság őre reprezentálja a Magyar Köztársaság jogfelfogását. Molnár László befutott habilitált egyetemi tanár, a besúgói karrierjét "Nádházi Emil" fedőnéven kezdő Barabás Miklós, az OBT főtitkára pedig a civil kezdeményezéseket képviseli Brüsszelben. Életrajzukban mindnyájan szemérmesen hallgatnak arról, hogy a pártállami terrorgépezetben milyen szerepet játszottak. Az sem ismeretes, hogy nyilvánosság előtt elítélték volna a Kádár-rendszer zsákutcás és csődbe vezető történetét, amelyért ők személyükben is felelősek. Az az aktuálpolitikai vita, amely a kérdést a miniszterelnök múltjára redukálja, csak arra jó, hogy a nála súlyosabb felelősök, akik a magyar társadalom vezető posztjain kormányoktól függetlenül megtalálhatóak, választási ciklusokon átívelve menthessék át magukat.
Ungváry Krisztián
 

Internáló táborok

Internálótáborok Magyarországon - Kistarcsától Recskig (II. rész)
Dr. Ilkei Csaba tanulmányának I. részében felvázolta az internálótáborok és az állambiztonsági börtönök rendszerének szovjet mintára történt  kialakítását Magyarországon. A kommunista párt politikai bizottsága 1950-ben  elfogadta és szentesítette azt az elvi alapvetést, hogy  "... a proletárdiktatúrában előtérbe nyomulnak a büntetés-végrehajtásnak olyan funkciói, amelyek teljesítésére az Igazságügyi Minisztérium már nem alkalmas." Ennek nyomán korlátlanná vált a proletárdiktatúra jogi hatalma, a titkos utasítások alapján működő osztálybíráskodás, az eljárásjog likvidálása, helyén a végrehajtó szervek önkénye, az irgalom nélküli megtorlás, bosszú és félelemkeltés. Az Államvédelmi Hatóság maga alá gyűrte a börtönök, a gyűjtő-, szűrő-, internáló-, kitelepítő- és munkatáborok felügyeletét, a VI. Jogi, Börtönügyi és Vizsgálati Főosztály  irányítása alatt bevezetik az elítéltek és internáltak tervszerű népgazdasági foglalkoztatását a KÖMI (Közérdekű Munkák Igazgatósága) keretében.
 
   1954. február 18-án Gerő  (Singer) Ernő (1898-1980), a Politikai Bizottság tagja, belügyminiszter, volt NKVD-tiszt felkeresi  a Szovjetúnió budapesti nagykövetét: J.D. Kiszeljovot, hogy beszámoljon neki a belügyminisztersége kezdete (1953. június 4) óta eltelt  nyolc hónap eredményeiről, köztük az 1953 nyarán  az internálótáborok felszámolásáról és a szabadításokról hozott amnesztia rendelet végrehajtásáról . Egyebek között a következőket jelenti:
   "El kell mondanom, hogy rendet teremtettünk az emberek között és a BM tevékenysége alapjában megfelel a törvényesség és a szocialista jogrend követelményeinek. Természetesen a visszaesést nem lehet teljességgel kizárni, különösen a központtól távol, vidéken,  mivel az effajta módszerek, a törvényesség megsértése túlságosan sokáig érvényesült a gyakorlatban. Péter Gábor túlságosan  sokáig uralkodott a BM-ben, s emiatt nagyon sok a homályos ügy, sok olyan ember ül a börtönben, akinek bűnössége egyszerűen megállapíthatatlan azért, mert az ÁVH-ban Péter vezetése alatt olyan alapvetően hibás gyakorlat érvényesült, hogy az igazság vagy bűnösség megállapításával egyáltalán nem foglalkoztak."

Gerő Ernő
A meghurcoltakból kivert beismerő vallomás
 
  Egy felmenthetetlen, vétkes farizeus saját felelősségét elhárító hazug mondatok  ezek.  Sem törvényesség, sem jogrend, sem a központtól távol, sem a központban. Továbbra is uralkodik a Visinszkij féle elmélet: a meghurcoltból kivert beismerő vallomás perdöntő ügyész és bíró számára egyaránt. Ha mégsem vallja azt, amit a párt és a nyomozó hallani akar, akkor behozzák családtagjait és azokon állnak bosszút. De bárki, bármikor, bárhol névtelenül és nyomtalanul eltüntethető. A fűrészgép egyenesen a Dunába löki a feldarabolt holttesteket.
  S mitől is lehetne  egyszerre ily gyors a változás? 1953 áprilisában még arról szólt a miniszteri parancs- egyebek között -, hogy:
"A rendőri szervek vezetői a szocialista törvényesség megszilárdításáról szóló kormányhatározatok ellenére, még mindig liberálisan bírálják el az őrizetesek és a dolgozók bántalmazását." "A rendőrség sok dolgozója  még mindig annak az elvnek alapján dolgozik, mely szerint 'előbb őrizetbe kell venni és aztán tisztázni a körülményeket', holott éppen fordítva 'először a körülményeket kell tisztázni és csak azután lehet őrizetbe venni'. Komolyan kell foglalkozni a szocialista törvényesség megszilárdításával és fel kell számolni a rendőrség egyes dolgozói részéről a dolgozókkal és az őrizetesekkel szemben megnyilvánuló önkényeskedéseket."
 
  Túl közel még az az idő, amikor például Kádár János belügyminiszter javaslatára Péter Gábor felállított egy gyorsan mozgó különleges ávéhás csoportot a renitenskedő kulákok megverésére, méghozzá az új ávéhás egyenruhában.

Kádár János
"Van olyan falu - mondta Kádár -, ahol kifejezetten kulák burzsoá diktatúra van. Ezért kell ezeken a helyeken különleges szervek segítségével, különleges módszerekkel beavatkozni. El kell érni, hogy a kulák reszkessen, a szegény örüljön, ha meglátja az új egyenruhát... a mi hatalmunk igazságos és azért nincs szükségünk arra, hogy ezt a fellépésünket ilyen értelemben konspiráljuk...azt mi nem bánjuk, ha az emberek beszélnek róla... az akcióba mindenkor vonjuk bele a helyi rendőrség vezetőjét és mindenkor vegyen részt a helyi őrs minden tagja."

Omegásokat:Benkőt és Debreczenit verte meg a kigxúrt taxis

A főpolgármester közleményében emlékeztetett: az utóbbi időben több esetben inzultáltak taxisok utasokat, illetve járókelőket. "Azt hiszem, az mégsem elfogadható állapot, ha egyes taxisok egyszerűsített eljárások keretében fegyelmezik a társadalmat, miközben bréko-bréko felkiáltással további taxisok fenyegető odacsődítésével nyomatékosítják nézeteiket" - írta Tarlós István.

A főpolgármester szerint nehezen elképzelhető, hogy a 71 éves Benkő László, aki az utóbbi ötven évben nemigen verekedett, komolyan veszélyeztette volna a fiatal, jó kondícióban lévő taxis élet- és vagyonbiztonságát.

"Természetesen ígéretünkhöz híven ősszel a taxisok képviselőivel közösen áttekintjük az új fővárosi taxisrendelet tapasztalatait is", de "bűncselekményi tényállások szankcionálása nem önkormányzati rendelet kérdése" - írta Tarlós István.

A Blikk hétfőn írt arról, hogy az Omega zenekar dobosát, Debreczeni Ferencet és billentyűsét, Benkő Lászlót vasárnap hajnalban Budapesten egy taxis úgy megverte, hogy kórházi ellátásra szorultak. A lap szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese vasárnap azt közölte, hogy egy budapesti lakost gyanúsítottként hallgattak ki a súlyos testi sértés miatt indult ügyben. Ugyancsak a Blikk írt szombaton arról, hogy a BKV volt szóvivőjét, a kerékpározó Szilágyi Károlyt kis híján elgázolta, majd üldözőbe vette, végül megverte egy taxis.(info rádió)

Besúgózás miatt elítélték Ungváry Krisztián történészt


Elítélte becsületsértés és rágalmazás miatt Ungváry Krisztián történészt a Fővárosi Bíróság, mert "besúgónak" nevezte és a pártállami állambiztonsággal hozta összefüggésbe Kiss László alkotmánybírót.
A nem jogerős ítélet szerint a bíróság a történészt egy év próbára bocsátotta. Ungváry Krisztián 2007-ben az Élet és Irodalomban többször írt, illetve a HírTV-nek nyilatkozott arról, hogy a jelenlegi alkotmánybíró a 80-as évek elején a pécsi egyetem párttitkár-helyetteseként "besúgó", a pártállami állambiztonság "hivatalos kapcsolata" volt, és közreműködött egy ellenzéki csoport felszámolásában.
Kedden kihirdetett, nem jogerős ítéletét a büntetőbíróság azzal indokolta, hogy az a kitétel, mely szerint "Kiss László hivatalos kapcsolatként besúgásban (...) serénykedett", becsületsértő, és a történész vádlott nem tudta bizonyítani ezen állítása valóságtartalmát, ezért megállapítható bűnössége.(NOL)

Ungváry Krisztián

2014. július 22., kedd

Hende Csaba kezdeményezésére indult eljárás:Vádemelés a Bolyai katonai főiskola ingatlanügyében


Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt három ember ellen emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség az egykori Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) Bolyai János Katonai Műszaki Főiskolai Kara két ingatlanának eladása miatt - közölte Nagy Andrea, az ügyészség szóvivője.
A vádirati tényállás lényege szerint a ZMNE Bolyai János Katonai Műszaki Főiskolai Kar Budapesten, az Üllői út 133-135. szám alatt található két ingatlana forgalmi értékének meghatározására a Honvédelmi Minisztérium Infrastrukturális Ügynökség (HM IÜ) vállalkozási szerződést kötött egy közbeszerzési eljárásban kiválasztott értékbecslő céggel - ismertette a szóvivő.

A cég feladata volt az ingatlanok forgalmi értékének meghatározása, a HM IÜ állományába tartozó két ügyintézőé pedig annak vizsgálata, hogy az értékbecslés a jogszabályoknak, a szakmai követelményeknek és a szerződésben foglaltaknak megfelel-e. Az értékbecslő - az egyik ügyintéző által közvetítettek alapján - a valódihoz képest több mint egymilliárd forinttal csökkentette az ingatlanok forgalmi értékét.

Az értékbecslő ezen szándékos magatartásával, a két ügyintéző pedig azzal, hogy a manipulált anyagot elfogadásra előkészítette, tévedésbe ejtette a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak az értékesítésről döntő tagjait. Mindezek eredményeként a Honvédelmi Minisztérium 2008 áprilisában adásvételi szerződéssel, versenyeztetés nélkül, áron alul értékesítette az ingatlanokat a Ferencvárosi Önkormányzatnak - állapította meg az ügyészség.

A Központi Nyomozó Főügyészség az értékbecslő és a két ügyintéző ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt emelt vádat a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsánál.

A nyomozást két másik, az ügylet idején a HM IÜ állományába tartozó gyanúsított esetében bizonyítottság hiányában megszüntette - írta Nagy Andrea.

Az ügy Hende Csaba honvédelmi miniszter feljelentése alapján indult egyéb részét elkülönítették, így az ingatlanok továbbértékesítése, valamint a HM által teljesített kifizetések miatt tovább nyomoznak. Annak az ügynek jelenleg nincs gyanúsítottja - olvasható az ügyészségi közleményben.

Nándorfehárvár 1456.

 "Fel, fel vizézek a csatába" - 1456. Nándorfehérvári győzelem
 A Lánchídon 10 órakkor 11 történelmi zászlóval és a katonai zenekar kiséretével a nándorfehérvári diadalra emlékezve menet indult a Várba, és ott 11 órakkor megkoszorúzták Hunyadi János szobrát. Majd a Hadtörténeti Múzeumban 12 órakkor ezt egy megemlékezés követte.
500 év múlva 1956.
 *
A nándorfehérvári diadal

Egész Európát rémület töltötte el annak hírére, hogy II. Mohamed török szultán 1453-ban elfoglalta Konstan­tinápolyt, s most teljes erejével a ke­resztény világ meghódítására indul. A  magyar király Hunyadi Jánostól várta a török hódítás visszaverését.
A főurak közül alig néhányan álltak melléje. A szultán 1456 nyarán 150 ezer emberrel és 300 ágyúval ostrom alá fogta Nándorfehérvárt. Hunyadi igazi segítsége az a lelkes sereg volt, melyet Kapisztrán János barát tobor­zott össze parasztokból, diákokból és barátokból. Többnyire vasvillákkal, botokkal, szekercékkel, kaszákkal voltak felfegyverkezve. Hunyadi ezzel a tanulatlan, fegyelmezetlen sereggel aratta legfényesebb győzelmét a tö­rökön. A nándorfehérvári diadal a magyar nép diadala volt.
Nemcsak az országban, de az egész keresztény világban nagy volt az öröm. Megszólaltak a harangok mindenütt, hirdetvén a nagy diadal örö­mét. Segíteni nem segítettek, de ünnepelni ünnepeltek a keresztény népek mindenfelé. A pápa még fejedelmi koronát is akart küldeni a törökverő hősnek. De Hunyadi a nándorfehérvári diadal után nem sokkal jobblétre szenderült. Gyulafehérváron temették el a Hunyadi-család sírboltjában.
A török feletti győzelemre emlékeztet az 1500 óta minden délben felcsendülő harangszó.
(Benedek Elek nyomán)

2014. július 18., péntek

"S" pedofil a Népszabadság tálalásában

07.16.
NOL
A közszolgálati média megszólalt S. Pál ügyében. Az interneten Sipos Pálként azonosított volt tévés munkavállaló MTV-s aktáiból annyit olvastak ki a Kunigunda utcában, hogy az új rezsimmel nem állt szerződéses viszonyban az érintett, és egykori munkája kapcsán sem maradt nyoma panasznak. Információnk szerint S. Pál azonban pár hete még járt az MTV székházában.
Talán árnyalja a képet, hogy a Népszabadság információi szerint S. Pált hetekkel ezelőtt még látták egykori munkahelyén, a közszolgálati média Kunigunda utcai székházában. Egy diákcsoportot vezetett a közmédia székházában.
Lapunknak S. Pál három volt kollégája nyilatkozott az MTV-nél folytatott közös munkáról. Ketten közülük azt állították, hogy nem tudtak munkatársuk előéletéről, és nem tapasztaltak semmilyen kivetnivalót viselkedésében. Egy MTV-alkalmazott azonban úgy nyilatkozott, hogy ő ismerte S. Pál gimnáziumi múltját, vagyis hogy kiskorúakkal fenntartott szexuális kapcsolatok miatt kellett távoznia a Trefortból.
A Népszabadság tegnap kérdést intézett a közmédia jelenlegi irányítóihoz. Azt szerettük volna megtudni, indít-e belső vizsgálatot a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vagy a Magyar Televízió Zrt. (MTV) annak kiderítésére: igazak-e azok a sajtóban megjelent állítások, hogy S. Pál, a  ELTE Trefort Gimnázium és Gyakorlóiskola tanára, későbbi MTV-s televíziós szerkesztő bántalmazta-e szexuálisan az ifjúsági műsorok gyermekszereplőit?
A jelek szerint az MTVA a belső vizsgálatot nem tartja szükségesnek, hiszen a feltételezett abúzusokra és ezekkel összefüggő mulasztásokra az ő szempontukból a történelem előtti időben került sor.
Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely munkatársa a Zaklat a múlt a közmédiában címmel a napokban közölt írásában abból indult ki, épp a jelenlegi MTV-s munkatársi gárda érintetlensége miatt van lehetőség egy kíméletlen belső vizsgálatra.
A Trefort Gimnázium is a hallgatást és elzárkózást választotta a 25 évvel ezelőtti botrány alatt, valamint az ügy mostani kirobbanását követően. Ahogy lapunknak Németh Zsolt kriminológus elmondta: a sértettek érdekére hivatkozva a gimnázium kényelmes érvet kapott a történtek feltárásának elmulasztására.

Sipos Pál a neve "S" pedofil "tanárnak", na végre az MTV kimondta, legalább most! Több média még mindig "S" mögé bujtatja, miért? Gyáva vagy csak nem tartja akkora ügynek?

Épp egy héttel az ügy kirobbanása után, szerda reggel fél 9-kor az értintett MTV is megszólalt a 444.hu nagy hullámokat kiváltó cikkével kapcsolatban. A közlemény szó szerint így hangzik:
"Megdöbbenéssel olvastuk a közelmúltban a 444.hu-n megjelent, Utána minden állat szomorú című írást, amely egy korábbi televíziós alkalmazottról szól. A cikkben S. néven említett - és azóta a közösségi média által Sipos Pálként azonosított - személy és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap között soha nem állt fent szerződéses jogviszony. Sipos Pál a közmédia integrációja előtti MTV alkalmazottja volt, munkaviszonya még a jogutódlás előtt megszűnt. A szóban forgó cikk állításairól a korábbi munkáltatónak nem volt tudomása, Sipos Pál ellen panasz vagy bejelentés nem érkezett a tárgyban. Amennyiben az újságcikkek nyomán hivatalos vizsgálat indul az ügyben, természetesen együtt kívánunk működni a hatóságokkal."


 

"S." tanár

Adva van tehát a közszolgálati televízió egy korábbi munkatársa, aki korábban fiatalkorúakat zaklatott, sőt, a cikk szerint a Magyar Televízióban is felhasználta hatalmát arra, hogy szexuális kapcsolatot létesíthessen a munkatársaival. Van néhány kérdés, amit ebben az esetben feltétlenül fel kell tenni.
Mi történt az elmúlt két évtizedben a Magyar Televízióban? Mi volt az előmenetel módja, mennyiben számítottak a szakmai, és mennyiben az egyéb szempontok a személyi döntéseknél? Facebook-kommentekben »szereposztó díványokról«»kölcsönös előnyökről« lehet olvasni, illetve arról, hogy Sipos Pál esete egyáltalán nem egyedi és amit tett, nem tehette volna meg, ha »fent« nincsenek támogatói. Az akkori MTV-sek kommentjei arra utalnak, hogy az intézményben egy premodern, rendies, szinte archaikus, személyi függéseken alapuló kultúra volt, amiben ezek az eljárások szinte normálisnak számítottak, vagy legalábbis elfértek. Ez persze egyáltalán nem mentesíti az elkövetőt, hiszen az, hogy valami létezik, még nem fogadható el normaként. Mindenesetre itt lenne az ideje ennek a rendies világnak a feldolgozására, a még élők tapasztalatainak, tudásának szisztematikus összegyűjtésére, az egész rendszer működési mechanizmusainak feltárására. Aligha fogunk tudni az elkövetkező években a közszolgálati média megújulásáról beszélni, ha teljesen zárt, és a szélesebb közvélemény számára ismeretlen marad az a kultúra, ami ott kialakult.
Hasonlóan izgalmas kérdés, hogy mit lehet, illetve mit kellene tennie most a közszolgálati televíziónak. Magától értetődően adódik a válasz, hogy az MTVA-nak vizsgálatot kell indítania: el kell kezdenie a múlt feltárását, segíteni az áldozatokat abban, hogy elő merjenek jönni és névvel vagy név nélkül segítsék a vizsgálatot, valamint természetesen bocsánatot kell kérni az érintettektől. Emellett a közmédia intézményeinek fel kell tárniuk a nyilvánosság előtt, hogy milyen működési mechanizmusok segítik az ilyen és ehhez hasonló visszaélések elkerülését. Melyek azok a eszközök, amelyek a szexuális zaklatást, de az egyéb érdemtelen, vagy nem teljesítményen alapuló előmenetelt megakadályozzák? A helyzetet furcsa módon segíti, hogy az elmúlt években kicserélődött a közszolgálati média személyi állománya, a most ott lévők többsége nem köthető a korábbi időszakhoz. Személyes kockázat nélkül vállalható tehát egy ilyen vizsgálat, ráadásul az MTVA jelenlegi vezetése érdemben növelhetné az intézmény presztízsét, ha a tisztázó feladatot komolyan veszi. Mindezekből következően pedig garanciákat kellene kialakítani, hogy ilyen vagy ehhez hasonló események, így hatalommal való visszaélés, megrontás, szexuális zaklatás, erőszak ne fordulhassanak elő többé.”(F.: Mandiner)

"S."- a gyerekmegrontó pedofil, senkise hitte, gondolta volna

eltűnt tanár

25 évvel ezelőtt, Budapest egyik elitgimnáziumában váratlanul felmondott egy fiatal magyartanár. A tanítványait nagyon megrázta az eset.
S. jóval több volt, mint egy szorgalmas pedagógus: a tanítványok többsége azt mondta róla, hogy „egy kreatív zseni volt”. Pótapa, báty, haver és közben megingathatatlan tekintély, akinek figyelméért úgy versengtek a gyerekek, hogy ez lett életük legfontosabb ügye. Május közepén mondott fel, anélkül hogy elbúcsúzott volna, és távozása annyira hirtelen volt, hogy nem is kaptak új magyartanárt a másodikosok a tanév hátra lévő néhány hetére. Váratlan eltűnése negyedszázad elteltével is foglalkoztatja egykori tanítványait.
Katalint is nagyon foglalkoztatta, hogy mi történhetett, ezért faggatózott azoknál, akik igazán közel álltak S.-hez. A következő tanévben sikerült kiszednie egy osztálytársából, hogy miért tűnt el kedvenc tanára olyan hirtelen. Végre kapott egy választ, de azt nem akarta elhinni.
Félrehívta az osztályfőnökét, egy kedves tanárnőt, akiről tudta, hogy szintén rajongott S.-ért. Mindig mondta róla például, hogy fantasztikus, mennyire ért ehhez a korosztályhoz. Katalin összeszedte minden bátorságát, és rákérdezett. Az osztályfőnök bólintott, tényleg úgy volt minden, ahogy azt az osztálytárs mondta. De rögtön szigorúan figyelmeztette a lányt: erről soha nem beszélhet senkinek. Nagyon rossz vége lenne. Nagyon sokat ártana az iskolának, a gyerekeknek, mindenkinek. A téma köztük soha többé nem került elő.
Zoltán negyvenéves, szakmájában sikeres, családos férfi, 25 éve volt S. gimnáziumi tanítványa. Az életében látszatra minden rendben volt, de valami mégsem stimmelt. Nem érezte jól magát, időnként szorongott, rémálmok gyötörték, és még azt se tudta, hogy tulajdonképpen mi a baja. Elment pszichológushoz, és ott megértette, hogy miért álmodta például azt, hogy megöli S. tanár urat, nagyon sok a vér, és rettenetesen fél, mert nem tud mit kezdeni a holttesttel.
Aztán megértette, hogy egyáltalán nem tette túl magát azon, hogy S. volt az első szexuális partnere, és egyáltalán nem ő akarta, hogy ez így legyen.
S. szexuális játékokba vonta be a rábízott fiatalokat. Leginkább a 14-18 éves korosztály érdekelte, főleg a fiúk, de azért a lányok is. Mindez pedig nem egy világvégi sufniban történt állami gondozott gyerekekkel, hanem egy kifinomult belvárosi közegben, művészek, orvosok, politikusok és egyéb kiválóságok gyerekeivel. Sem a felnőttek, sem pedig a gyerekek nem tudtak mit kezdeni a helyzettel.

A tábor

Ha valami bajom volt, tudod, tipikus kamaszos problémák, az apám is azt mondta, hogy menj S.-hez, beszéld meg vele” – mondta Eszter, és ezt sok családban gondolták így. S. szívesen látott vendége, szórakoztató és okos barátja volt sok szülőnek, a gyerekek többsége pedig egyenesen rajongott érte.
S. nem csupán tanár volt, hanem dolgozott a televízióban, és táborokat is szervezett, amelyekbe leginkább a budapesti értelmiség küldte lelkesen a gyerekeit.
Egy évtizedig ő szervezte a legendás „nyaraltatásokat”. Az egykori résztvevők a mai napig ragaszkodnak ahhoz, hogy így hívják, és nem tábornak vagy nyaralásnak, hanem szigorúan nyaraltatásnak. Ez a nyelvi játék is jelzi, hogy a résztvevő gyerekek beavatottak is, mert a táborok egy külön világot jelentettek. Zoltán egészen kicsi kora óta járt a táborokba, és ahogy sok más gyereknek is, ez volt számára az év csúcspontja, ahol nem a felnőttek szokásos törvényei voltak érvényesek, hanem a minden percet kitöltő közös játék szabályai.
A nyaraltatásnak nagyon komoly hagyományai voltak már, mire S. lett az örökség továbbvivője. A táborok 1939-ben indultak egy Nógrád megyei faluból, és utána még vagy negyven évig generációk sora töltötte itt a nyarait. 1978-ban volt az utolsó nógrádi tábor, és addig csak egyetlenegyszer, 1944-ben maradt el.
Sok száz budapesti családban a mai napig tanítják az ottani dalokra a szülők a gyerekeiket, könyv is készült a táborok emlékére, és a mai napig több gyerektábor működik szellemiségében.
S. a 80-as években vette át a szervezést. A keretjáték nem változott: 3 hétre elvonul mintegy 40 gyerek, 6-14 év között, háromötödük fiú, kétötödük lány. Az eredeti táborok vezetője úgy vélte, hogy ez az ideális arány ahhoz, hogy a közösség jól működjön, a róla készült könyvben azt mondta, hogy kitapasztalta ezt. A táborban nincs helye zsebpénznek, divatnak, vagy bármilyen otthonról hozott dolognak. Az idősebb, 14-20 év közötti régi táborozók segítik a vezető felnőttet, ők a szobafőnökök, ők dolgoznak a konyhán és szervezik a folyamatos szerepjátékot. Egy mostani utótábor ismertetőjében ez a leírás szerepel:
A nyaraltatás kulcsfogalma a több szinten megjelenő játék. Mitológiai keretnek nevezhetjük ezt az éveken átnyúló játékot. Minden évben létrehozunk egy nagy fantáziajátékot (voltaképpen dramatizált mesét), amelynek szereplőit mi magunk személyesítjük meg.
A tábor egy külön ország, amit ellenség támad meg, ahol számháborúk döntik el a fontos dolgokat, éjszakai kirándulások, sok foci és úszás követi egymást. A közösségnek saját szavai, istenei, ünnepei és titkai vannak. Szó szerint mítosz épül minden nyaralás körül. “Amikor én voltam S. táborában, akkor a vizimanók segítettek az ellenség elleni harcban” – emlékezett Bence, aki jobban várta a tábort mint a karácsonyt. “Az ellenségek az egyik évben moldovákok voltak, kitalált lények, de volt olyan év, amikor a terroristáktól kellett félni. Előfordult, hogy reggel úgy ébredtünk, hogy tintafoltok voltak a bőrünkön, vagy bekenték fogkrémmel a cipőinket. A kisebbek szó szerint elhitték, hogy ezt tényleg az ellenség csinálta” – idézte fel táboros emlékeit Eszter.
És ebben a mítoszban a nyolcvanas években S. volt a világ ura, aki megteremtette és működtette az egész álomországot. A táborba bekerülés is kegy volt, várólisták voltak, egy füzetbe kerültek a jelentkezők nevei, akár már évekkel azelőtt, hogy a gyerek először kimehetett volna a pályaudvarra, hogy három hétre búcsút vegyen a szüleitől. S. egyenként meglátogatta a pályázó családokat, mielőtt befogadott volna valakit. Válogatott társaság volt, válogatott családokból.
A 80-as évek merev állami táboraihoz képest ez maga volt a szabadság földje. Nem az számított jónak, aki jól tanult, vagy aki sosem követett el csínyeket, hanem aki belevaló volt, és teljesen átadta magát a játéknak. A közösség belső világáról nem is nagyon illett kifele beszélni, a kívülállók amúgy se nagyon érthették meg. A gyerekeket nem lehetett látogatni.
Aki kikacsintott a játékból, például a kicsik előtt leleplezte, hogy a festett arcú szörnyeteg valójában egy idősebb gyerek, az volt a rossz. Aki kényeskedett, az volt a hülye. Aki viszont jól játszott, és erősítette ennek a mesevilágnak az identitását, az díjakat érdemelt, szobafőnök lehetett, és különleges figyelmet kapott. S. két turnust vitt minden évben, a felkészülésekkel együtt az egész nyarát erre fordította.
A legtöbb gyereknek fogalma sem volt arról, hogy a táborban éjszaka, amikor a többség már aludt, akkor a játékok termében, ahol a pingpongasztal is volt, S. együtt maszturbált a nagyobb fiúkkal. Ezt a mai napig sokan nem akarják elhinni. “Hallottam róla később dolgokat, de szerintem a táborban ilyesmi nem lehetett” – mondta Bence. A nála 5 évvel idősebb Zoltán viszont elmondta, hogy néhány nagyfiúval S. kezdeményezésére és részvételével egymáshoz értek, kézzel és szájjal is.
Abban már mindenki egyetértett, hogy S.-nek mindig voltak kedvencei, akik beavatottabbak voltak a beavatottaknál. Akik részt vehettek a játékok kitalálásában, akik átvehették a tábor végén a kitüntetéseket, például a medvesapkát (egy kis kötött fejfedőt) vagy a „lep” nevű elismerést, amit a legkiválóbbak vehettek át a nyaraltatás alatt szerzett érdemeikért. Akik 14 éves koruk után szobafőnökök lehettek, akik az év közbeni megbeszélésekre is eljárhattak. Versengtek hát a gyerekek S. figyelméért, és örültek, ha bizalmába fogadta őket a táborvezető.
A tábornak ez volt a lényege, hogy benne kell lenned a játékban, és ez a mi titkunk. Így tudta azt megcsinálni, hogy amikor közeledett, elhitted, ez is csak játék, annak a része, és rosszfej vagy, ha nem veszel részt” – különböző szavakkal, de ezt többen is megfogalmazták azok közül, akiket szexuális zaklatás ért.
Lehet, hogy kényelmetlenül éreztem magam, vagy valahol éreztem, hogy ez rossz, de annyira nem gondoltam bele. Nálunk tabu volt otthon a szex, semmilyen más tapasztalatom addig nem volt, és itt olyan valaki mondta, hogy ez természetes, akiben jobban bíztunk, mint a saját szüleinkben. Ő jófej volt, ma úgy mondanád, hogy cool, és annyi jó dolgot csinált velünk.
Imádtuk. És az volt körülötte a hangulat, hogy nem ér nem benne lenni a buliban, mert akkor te rontod el a játékot.
A tábor egész hangulata erre az összekacsintásra épült, és ezzel tudott S. visszaélni. Éva a táborban ismerte meg S.-t, de hozzá csak a nyaraltatások befejeztével közeledett szexuálisan. Éva szerint is a tábor hangulata arra késztette a gyerekeket, hogy mindent hagyjanak, amit csak a táborvezető elvár tőlük:
Akkor is jópofát kellett vágni hozzá, ha fájt, ami történt, ez volt a tábor lényege. Nem volt szabad nyafogni, az volt a legrosszabb. Egyszer például valaki nem akart megenni egy ételt, és akkor a többi gyerekkel együtt felhúzta a pólóját, és jól bedörzsölte a hasába a kaját. Vagy egy lány, amikor rózsaszínt vett fel, akkor leöntötték a ruháját teával, de együtt kellett röhögnie a többiekkel utána. Vagy ha bedobtak a vízbe, akkor is nevetni kellett. A fő büntetés a seggberúgás volt a táborban. De ha repültél nyolc métert, akkor is együtt kellett nevetni a többiekkel, különben nagyon rosszfej voltál.
A kicsik sokszor szorongtak az első években, és ahogy belenőttek a játékba, úgy oldódtak csak fel:
Emlékszem, hogy egyszer egy esti kiránduláson megtaláltunk két nagyobb gyereket egy fához kötözve. Azt mondták, hogy az ellenség rabolta el őket, és ki akarták vágni a szemüket. Össze volt festve a testük. Én még kicsi voltam, és nagyon féltem, napokig szorongtam, hogy a szememet ki fogják vágni. Ezt akkor senki sem oldotta fel, senki sem mondta, hogy ez csak vicc, játék. Nagyobb korban persze ezek jó poénok voltak.

Az iskola

Tudtunk a táborról, az osztályból is volt, aki járt. A nagyfiúkat medvéknek hívták, a kisebbeket bocsoknak, a lányokat nagybosziknak, az alsósokat a kisbosziknak, irigykedtünk rájuk, úgy éreztük, hogy csodálatos lehetett” – mondta Gábor, aki S. gimnáziumi tanítványa volt, de kimaradt a táborok mesevilágából.
A kiválasztottak és a kevesebb figyelmet kapók versenyeztetése a gimnáziumban is fontos része volt S. pedagógiai módszerének. A szigorú elitiskolában ő volt a jófej tanár, aki elképesztő érdekesen magyarázta a kötelező tananyagot, aki rengeteg kirándulást szervezett, és aki színdarabokat tanított be. A színjátszó próbák fontosabbak voltak a tanóráknál, nagy közös játék lett belőle, ami kitöltötte sok diák életét.
El se tudod képzelni, hogy ez milyen hatással volt, főleg akkoriban, amikor a rideg úttörőmozgalom volt csak a gyerekeknek. Volt egy tanár, aki haver volt, aki azon a nyelven beszélt mint a gyerekek, aki nevetett amikor biciklivel összeütköztetek a kiránduláson, aki ugratta még az igazgatót is, és aki úgy magyarázta a verseket, hogy eldöntötted, hogy magyar szakra akarsz menni.
A gimnáziumban hasonló világot alakított S. mint a táborban: a beavatottság és a kiválasztottság kegyét osztogatta előbb az egész közösségnek, aztán pedig az osztályon belül a számára legkiválóbbaknak.
És akiket S. igazán a bizalmába fogadott, és például a főszerepeket kapták a színdarabokban, azok egy idő után különleges kegyben is részesültek: felmehettek S. lakására.

iúk, könnyítsetek magatokon

Gábort azzal kereste meg a szünetben, hogy meg akar mutatni egy érdekes verset, érdemes volna beszélgetni róla, menjen fel suli után S. lakására. A vers erotikus költeménynek bizonyult, és Gábor egyszerre volt zavarban, és lett izgatott. S. a csajozásra terelte a szót.
Ki tetszik, meddig jutottatok el?” Tanácsokat adott. „Nem kell szégyellni. Maszturbálsz, ugye? Teljesen természetes! Akármennyit is csinálod, nem lehet bajod belőle. Sőt olyan mint az edzés, csak jobb leszel tőle, amikor odakerülsz. Izgatott lettél? Itt egy zsepi, most is csinálhatod.
Az egyik délután három fiút hívott fel magához az osztályból, és a pornóról kezdett el beszélni, aztán berakott egy pornófilmet a videóba. „Izgalomba jöttetek? Verjétek ki nyugodtan. Segíthetek? Segítek.” A fiúkat később még többször is meghívta magához pornófilmet nézni, és minden alkalommal közös önkielégítés lett a vége, amit S. kezdeményezett, és amiben részt is vett. A fiúk nem beszéltek erről egymással.
A lakásra hívásokból hétvégi kirándulások is lettek. Biciklizések, a tábor házának kifestése, karbantartási munkák, kirándulások. S.-nek bogárhátú Volkswagenje volt, már ez is nagyon vonzotta a kamaszokat. A hétvégi kiruccanások is sokszor végződtek közös maszturbálással, orális szexszel.
Soha nem akart seggbe dugni, ennyire durva azért nem volt.
Eszter a táborba is járt, és gimnáziumi tanítványa is volt S-nek. Másodikos gimnazista volt, amikor őt is felhívta a lakására. „Szájon csókolt és a mellemet simogatta. Más nem történt. Megalázottnak éreztem magam, és lelkiismeret furdalásom volt, hogy izgatott is. Valamit eltört bennem. Bíztam benne, és nem értettem, hogy mi történik velem. Nem vagy egyenrangú, belekerülsz a kultuszába. Nagyon sokat ártott az önértékelésemnek, sok év és pszichoanalízis kellett hozzá, hogy rendbe tudjam tenni ezt a dolgot. Nagyon sok évig senkinek sem beszéltem róla. Aztán úgy éreztem, hogy megbolondulok, ha tovább hallgatok.
Évának segített összejönni kortárs fiúkkal, és utána hármasban csinálták. „Ez tökéletes alibi volt neki: elmegy két fiatallal ide vagy oda, senki sem gondolhatott semmi rosszra. Azt mondta, hogy ő tudja ki való hozzám, vagy segít összejönni azzal, aki tetszik.
Lászlót korrepetálni hívta fel magához. „Hat perc töri vagy magyar után áttért szexuális témákra. Persze izgatott is. És amikor elélveztem, meg volt hogy ő is, akkor azt mondta, hogy ne érezzem rosszul magam, csak mert most furcsán érzem magam. Azt mondta, hogy “post coitus omnis animalis triste”, ami azt jelenti, hogy közösülés után minden állat szomorú. Közben is tanított, igazi mesterednek érezhetted.

Szólt az apjának

S. végül félig-meddig lebukott. Zoltán többször is részt vett az S. lakásán rendezett közös maszturbálásokon. Nagyon lelkes híve volt sokáig S-nek, táborozott is, és gimnáziumi tanítvány is volt. Igazi kis kedvenc, mások irigyelték, hogy mennyire futtatott fiú.
Ezektől a szexuális szeánszoktól viszont zavarban volt. Kifogásokat kezdett el keresni, hogy ne kelljen mennie S-sel, hazudozott mindenféle elfoglaltságokról. Ekkor hamar megérezte, hogy már nem kedvenc többé. Már nem kérdezi meg S. a véleményét a versről. Már nem figyel rá, már nem olyan fontos. Ettől is szenvedett a fiú, és attól is, hogy újra részt vegyen a közös szexben.
Végül nem bírta tovább, és elmondta az apjának. A házuk előtt, az utcán szánta rá magát, hogy elmondja, S. miért hívja fel magához a fiúkat iskola után. Az apa úgy döntött, hogy megkíméli a gyereket egy rendőrségi eljárástól. Viszont azonnal tenni akart valamit, hogy S. eltűnjön a fia és a többi gyerek közeléből. Megkereste az osztályból egy másik fiú szüleit is, ahol a gyerek szintén tudott arról, hogy S. hogyan közelít a tanítványaihoz.
A szülők összefogtak, és bementek a gimnáziumba, és ultimátumot adtak S.-nek: ha azonnal eltűnik az iskolából, és lemondja a tábort, akkor nem jelentik fel. A nyomaték kedvéért beavatták a gyerekek osztályfőnökét is.
S. azonnal felmondott. Hivatalosan azt mondta, hogy fontos tudományos munkát kapott, ami mellett nincs ideje a gyerekekkel foglalkozni. Az iskola azt kérte a szülőktől, hogy ne derüljön ki az igazság, ez is a megállapodás része lett. Akkor ezt a gyerekek se bánták, és a szülők se akarták, hogy mindenki erről beszéljen, úgy tűnt, hogy jobb a békesség mindenkinek. Soha nem derült ki, hogy miért rohant el S. ennyire hirtelen az iskolából. Közeledett a bizonyítványosztás, de már az év végi jegyeket se zárta le. Csak eltűnt, szó szerint az egyik napról a másikra.

Túl szép volt

S. bukását az is hozhatta, hogy az apjával beszélő fiú kiválasztásakor óvatlan volt. A legtöbb, szexuális játékba bevont gyerek társadalmi státusában hiába számított a felső középosztályhoz, valamilyen gondjuk volt otthon. Válófélben lévő szülők, meghalt szülő, túl sok munka, kevés figyelem. “Az apám elhagyott minket egy másik nő miatt akkoriban, otthon sokszor volt balhé, ezért is nekem a táborozók lettek szinte a családom” – mondta Éva. “Jánosék anyja özvegy volt, egyedül próbálta nevelni a fiúkat, akik apjukként tekintettek S-re. És úgy tudom, hogy Jánossal évekig volt viszonya S-nek, talán még azután is, hogy már S. már nem tanított abban a gimnáziumban” – emlékezett Bence. “Utólag úgy látom, hogy kedvencek között mindig ezek a kicsit sérült, bizonytalan környezetből jövő gyerekek voltak.
Zoltán ebből a szempontból kivétel volt, úgy tartották róla, hogy náluk rendben van minden otthon. Talán azért próbálkozott vele ennek ellenére S., mert szép volt. „A széplábú, egyszer hallottam, hogy így beszélt róla” – mondta Éva, akit a táborból ismerte őket.
Az iskolában nyíltan sosem beszéltek arról, hogy miért tűnt el S. valójában. Pedig nagy ügy volt, felbolydult az iskola. „Utáltuk azt a banyát, aki utána jött, egy szigorú némber volt, a legszárazabban adta elő a tananyagot. Dühösek voltunk S-re, úgy éreztük, hogy cserben hagyott minket” – emlékezett Katalin.
A tábort abban az évben nem tartották meg, de a nagyok közül néhányan hamarosan egy másik helyszínen megszervezték, a régi, a “nyaraltatásra” visszanyúló hagyományok szerint. Egy idő után néhány napra S. is lement látogatóba. Aztán újabb és újabb táborok nőttek ki belőle, olyanok, ahová S. már sosem tette be a lábát.

Televízió

A rendszerváltás után S. külföldre ment. Aztán visszatért Magyarországra, ahol még egyszer kiépítette ugyanazt, mint a táborban és az iskolában korábban. A helyszín ezúttal a televízió volt, ahol ifjúsági műsorokkal foglalkozott. Rendszeresen jelentkező adást készített, aminek szereplői gimnazisták voltak.
A kiválasztottság és a mitikus világ itt is ugyanúgy érvényes volt, mint a táborokban vagy az iskolai színjátszás próbáin. Sőt talán itt volt a legélesebben átélhető, hogy amit S. tud nyújtani a kamaszoknak, az egészen különleges lehetőség számukra. A tévés szereplés híressé tette őket, pénzt is kereshettek, sokkal többek lettek a gyerekek általa, mint az összes többi magyar gimnazista.
S. ebben a közegben is szexuálisan közeledett több fiatal beosztottjához, akikkel éreztette, hogy a közös munka és a titokban együtt töltött percek ugyanannak az izgalmas kalandnak a részei. Egy 18 évnél már idősebb fiú úgy érezte, hogy ha nemet mondott volna S. közeledésére, akkor kimaradt volna a műsorból, vagy legalábbis rosszabb feladatokat kapott volna. Mások az akkori szereplők közül ezt egyáltalán nem érezték, és szerintük inkább csak általános szívességeket várt el S. a diákoktól: szereljenek neki otthon bútort, cipekedjenek a ház körül. A hivatalos munka és S. személyes világa mindenképpen összefolyt, és aki szexelt is S-el, annak ez már nem is lett olyan éles határátlépés.
Leginkább a vágógoszobában, esténként közeledett azokhoz a tévésekhez, akiket be tudott hálózni. Azt mondta, hogy napközben foglalt a vágószoba, ezért kell este bemenni, amikor az épületben már kevesen voltak, nem nagyon zavarhatták meg az együttléteket.
Akkoriban állandóan ment a pletykálás, hogy S. nem csak szakmai szempontból érdeklődik a fiatalok iránt. “Persze, mondták róla, hogy hát gyanúsan érdeklik őt a srácok, de bizonyíték sose volt, komolyan ezzel nem foglalkozott senki” – mondta a tévé egy akkor vezető munkatársa, aki szerint pletyka alapján senkit sem lehet meghurcolni.

Szenvedély

Amikor elkezdődött a szex, eszelős lett a tekintete. Szerintem szenvedélybeteg, mint egy drogos.” Többen utólag úgy rakták össze, hogy S. az egész életét szexuális vonzalmai alapján rendezte be.
Végső soron minden arról szólt, hogy mindig legyenek körülötte fiatalok, és megkaphasson közülük néhányat. Szerintem minden erre ment ki, a tábor, a tanítás, a tévéműsor”.
Nagyon óvatos volt, elképesztő alapossággal készítette elő a terepet. Mire arra került a sor, már szinte természetes volt, valahogy észre se vetted, és benne voltál.
Utólag összerakva a történteket látszik, hogy S. minden közegben ugyanazt a kamaszokkal teli világot építette maga köré. Ebben a világban ő volt játékmester, aki beavatta a fiatalokat egy különleges, addig ismeretlen világba, ami kifele nagyon zárt volt, a belső szabályai viszont meghatározták a kamaszok hétköznapjait. Ez a keret pedig kiválóan alkalmas volt, hogy kihasználja őket. Előbb teremtette meg a titokzatosság hálóját, és a rajongáson, jutalmakon, versenyzésen alapuló szövetséget a gyerekekkel, és csak utána válogatott a sebezhetőbbek közül.

Tudhatták, de nem akarták tudni

Ahogy a tévében is inkább másfele néztek S. kollégái, a környezetében mások sem igyekeztek lebuktatni őt. Márk egész kisgyerekként járt S. táboraiba, aztán a tévében is dolgozott S. mellett. Hozzá S. sohasem nyúlt, de évekkel később néhány barátja elmondta neki, hogy ők többször is átélték S. közeledését. Márk megpróbált utánamenni a dolgoknak, de mindig falakba ütközött:
Megkérdeztem az anyámat, aki jóban volt vele régen, és azt mondta, hogy kizárt, hogy ilyet tett volna, szerinte teljesen aszexuális az az ember.
Aki átélte, hogy kiskamaszként használta S., az is hiába próbálta később megérteni, hogy a felnőttek miért nem tettek semmit:
Egyszer egy közeli barátjának elmondtam, hogy mit csinált velem. Nem hitte el. Másra terelte a szót, végig se akart hallgatni.
A szégyen azokat is megbénította, akik felnőttként voltak S. közelében. „Az nem lehet, hogy én ilyet nem vettem észre”, „az nem lehet, hogy én egy ilyen embert fogadtam barátommá” – és innen a menekülés a legtöbb esetben az volt, hogy inkább el sem hitték a szóbeszédeket. S. köztiszteletben állt, még a felnőttek is hozzá fordultak tanácsért, vagy hallgatták nagy figyelemmel, hogy mit mond politikáról, művészetről, lekvárfőzésről. Mindenről volt véleménye, és mindig érdekesen adta elő.
S. áldozatai annak idején úgy érezték, hogy semmiképpen sem beszélhetnek:
Ha árulkodsz, az a te jellemgyengeséged, ezt tanította a tábor, ez volt a hangulat.
Tudod, felnőtt példával, ez olyasmi volt, hogy olyan lett volna beszélni róla, mintha most lemennél a házmesterhez azzal, hogy a szomszédban a fiatalok túl hangosan hallgatták éjjel a zenét. Rosszfejségnek éreztem volna.
Az S. ténykedéseit körülvevő hallgatásnak fontos oka az is, hogy a résztvevők nem akarták, hogy gyerekkoruk egyik nagy csodája, a „nyaraltatás” befeketüljön, vagy pedig a mostani, a nógrádi nyaraltatás örökségét továbbvivő táborokra árny vetüljön.
S. nimbusza nem sokat kopott azóta. Többen kezdték úgy az interjút, hogy nem akarják, hogy meg legyen hurcolva. És hogy nagyon fontos, hogy mennyi jót is adott a gyerekeknek. A táborok, a színházi próbák vagy a tévés műsorok sokaknak a mai napig a legszebb gyerekkori emlékük.

Szégyen

A fiatalok senkivel sem beszélték meg, hogy mi történt. Akkor sem, és jellemzően később sem. Sem a szülőkkel, sem a tanárokkal nem dolgozták fel, mind magukra maradtak kétségeikkel és szégyenükkel. Egymás között sem nagyon beszéltek róla. Volt, aki bő tíz évvel később tudta meg egy nagyon közeli barátjáról, hogy S. hozzá is nyúlt. Ez többüknek óriási terhet jelentett, mert bizalmatlanokká váltak, bűntudat és szorongás keserítette meg az életüket.
Mások viszont úgy próbálták beállítani a történteket, hogy „végülis a tinédzserek szinte kis felnőttek”, és senkit sem kényszerített S. semmire sem erőszakkal, vagyis inkább csak hülye játék volt az egész.
Az edzőtáborban is kivertük egymás előtt, nem olyan nagy ügy 14-15 évesen.
Sose lettem tőle meleg, nem is érdekelt ez annyira, hamarosan elkezdtem csajozni, nem is gondoltam rá.
A férfiak esetében többeknél nagyon nehézzé tette a feldolgozást, hogy azt is bizonygatniuk kellett, hogy nem lettek homoszexuálisok, és nem is voltak azok. A fiúk inkább felejteni akartak, eltávolítani az egészet, mintha nem is velük történt volna meg. Ez annyira jól sikerült, hogy többen már arra sem emlékeztek, hogy melyik évben és hányszor csinálta velük S.
A lányok zavara másmilyen. Ők sokkal pontosabban emlékeznek, és sokkal erősebb bennük a düh is. Kihasználtnak, kiraboltnak érzik magukat, és sokkal pontosabban meg tudják fogalmazni, hogy miért volt nagyon rossz, ami történt.
Néha még most is eszembe jut, hogy hozzávágnék a fejéhez egy kockakövet.
Nem lehetne, hogy egy gyerek ekkora terhet cipeljen magával. Nagyon rosszat tesz, nagyon rosszat.
Egyszerre volt az apám, de a szeretőjének is kellett lennem. És innen az lett, hogy azt éreztette, hogy nem lesz többé az apám, ha nem leszek a szeretője. Nem lehetett elszakítani ezt a hálót, nem lehetett hova menni. Most felnőtt fejjel undorodom attól, ahogy manipulált.
Nehéz volt ennyi év után is erről a témáról beszélgetni az egykor befűzöttekkel, pedig többségüknek már saját gyerekeik vannak. Sokszor harmadik személyben kezdtek el beszélni magukról, amikor a konkrét szexuális helyzetekre tereltem a szót. Több hónapon keresztül sok volt tanítvánnyal és táborozóval és tévés diákszereplővel beszélgettem, hogy ez a cikk elkészüljön. A legtöbben ezt kérdezték először: „minek ezt ennyi év után feszegetni?” Abban végül mind egyetértettek, hogy példatörténetként fontos lehet, hogy sokan megtudják, hogyan történhetett meg, hogy egy köztiszteletben álló ember 15 éves fiúkkal elégíttesse ki magát az ország egyik legjobb gimnáziumában. Hátha valaki így kap bátorságot ahhoz, hogy szólni merjen, ha hasonlót tapasztal. Mert abban is egyetértettek, hogy ami történt, az nagyon rossz volt.
Mindenki külön kitért rá, hogy sokszor aggódnak, hogy a saját gyerekükkel is megtörténik. És többen egyáltalán nem biztosak benne, hogy a saját gyerekük beavatná őket.
Ez nagy tabu a gyerek és a szülők között.

S. bukása

S. több évvel azután, hogy menekülni kényszerült az iskolából, ismét lebukott. Nyitva hagyott maga után egy e-mailt, amiben egy tinédzser fiúval beszélte meg, hogy miket csinálnak majd egymással a hétvégén. S.-től ekkor elfordultak a hozzá leginkább közel álló emberek, a tágabb baráti körben is megindultak a pletykák, elmaradoztak sokan a barátok közül.
S. most vidéken él, egy eredetileg nyaralónak vásárolt házban, állandó munkája nincs. Egykori tanítványait néha nyomasztja azzal, hogy nyomorog. Nincs még 60 éves. Akik mostanában látták, azt mondják, még mindig karizmatikus figura. Ha elkezd beszélni, muszáj rá odafigyelni. A többségük inkább sajnálja.

S. nagyon sajnálja

Amikor már megírtam a fenti cikket, felhívtam S.-t. Egy kávézó teraszán találkoztunk, nyugodtan, halkan és szomorúan beszélt. Azt mondta, hogy 25 éve tudja, hogy egyszer ez ki fog derülni, és maga is azt tanította az irodalmi művek elemzésekor, hogy a drámai történetekben a bűnt nem lehet megúszni.
Elmondta, hogy 12 és 14 éves kora között ő is átélt hasonlót, egy házukban lakó idősebb fiúval, ezt azonban sokáig eltemette magában. Csak kilenc évvel ezelőtt, a régi házban járva eszmélt rá, hogy vele is megtörtént.
Ragaszkodott ahhoz, hogy a tévés karrierje idején már nem történt meg, hogy gimnazistákhoz közeledjen. Határozottan azt mondta, hogy a 25 évvel ezelőtti iskolai lebukása megváltoztatta az életét.
A korábbi időkről ezt mondta:
Nem volt felnőtt a gondolkodásom, infantilis voltam. Nagy hiba volt, hogy nem fogtam fel és nem értettem meg, hogy a sok közös játék, a teljesen partneri viszony ellenére mégiscsak tanár voltam. A gimnáziumi lebukásig nem nőtt be a fejem lágya. Utána benőtt. Agyban nem voltam ott, később esett csak le, hogy ez mi volt.
25 éve nyomaszt, ami történt. Nem lehet meg nem történtté tenni semmit sem, de azóta kicserélődött minden idegsejtem. Vidéken élek, egy hegyoldalban van a házam, nem kell a társadalommal érintkeznem. Ez büntetés, de felszabadulás és megtisztulás is.
Csúnya kudarctörténet ez az egész. De ezt dobta a gép.”
(A cikkben nyilatkozók neveit saját kérésükre megváltoztattam. A címlapképet TBG készítette.)(forrás:444)

Kormos könyve- 2006-ról

2010.05.31. 01:53 | tesz-vesz | Szólj hozzá!

A 2006 őszi tévéostromot követő éjszakákat követi nyomon az Embervadászat utasításra címmel most megjelent könyv. A kötetben a már bizonyítottan ártatlan áldozatok mesélnek a rendőrök által elkövetett brutális erőszakokról - mondta a XXI. Század Intézet gondozásában megjelent könyvről Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.

Kormos Valéria az Embervadászat utasításra című könyvében a tévéostromot követő éjszakák történetét követi nyomon

A Terror Háza Múzeum főigazgatója kiemelte: a XXI. Század Intézet gondozásában megjelent könyv azokról az ártatlan áldozatokról szól, akiket a rendőrség 2006 őszén elfogott. Ezeket az embereket bántalmazták, előzetes letartóztatásba helyezték, majd első fokon el is ítélték őket, de ártatlanságukat a másodfokú eljárás bizonyította.

A könyveknek van szerepük abban, hogy ráirányítsák a figyelmet az eseményekre - hangsúlyozta Schmidt Mária, hozzátéve: mindannyiunk közös érdeke, hogy azt a rendet, amiben élünk, rákényszerítsük, hogy rendszerszerűen működjön, és ne történhessenek meg ilyen események. Ha ugyanis ezek büntetetlenül megtörténhetnek, akkor mi a garancia, hogy holnap egy másik járókelőt nem vetnek alá ilyen megaláztatásnak - tette fel a kérdést a történész.

Forrás: InfoRádió

-----------------

Budaházy György, Hajós András (a Heti Hetesből), Bárándy Péter exminiszter a könyvbemutatón.



Az év legindulatosabb könyvbemutatóján az izgalmakat az szülte, hogy Kormos Valéria Embervadászat utasításra című riportkötetének bemutatójára Schmidt Mária, az est házigazdája Bárándy Péter volt igazságügy-minisztert és Hajós Andrást, a Heti Hetes egyik arcát is meghívta a Terror Házába.



Kormos Valéria a könyvében a Magyar Televízió 2006. szeptember 18-ai ostroma utáni néhány nap történéseit dolgozta fel, amikor az utcákon vétlen járókelőket vadásztak le a rendőrök, sok esetben súlyosan bántalmazták őket, a büntetés-végrehajtási intézetekben pedig többüket újra megkínozták. Ugyanezekben a napokban futószalagon helyeztek előzetes letartóztatásba fiatalokat, akiknek döntő többségét azóta a bíróság bűncselekmény hiányában felmentette. Közülük néhányan már a kártérítési pert is megnyerték, sokak polgári peres eljárása még folyamatban van.

Schmidt Mária azzal indokolta Bárándy és Hajós meghívását, hogy a 2006 őszén történteket azokhoz is el kell juttatni, akik eddig homokba dugták a fejüket, erre pedig vendégei személyét ítélte a legalkalmasabbnak. Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány igazságügy miniszterének felszólalását még csendben hallgatták végig a hozzászólók. Bárándy a 2006 őszén történteket annak tulajdonította, hogy az MTV ostroma alatt „sérült a rendőri öntudat, a 216 sebesült rendőr megpecsételte a további eseményben résztvevők sorsát. Nem tartotta véletlennek, hogy hasonló számú embert, összesen 172 személyt „gyűjtöttek be, és 145-öt ezek közül előzetes letartóztatásba is helyeztek. Teljes volt a zavarodottság az állami vezetők magatartásában is, ezek közé sorolja azt is, hogy a hibázó rendőri vezetőket kitüntették, nem fogadták el a lemondásokat, később pedig leváltották őket, de nem a valós okokra hivatkozva.

Az indulatok akkor szabadultak el, amikor Hajós András, a Heti Hetes egyik rendszeres szereplője szólalt meg. 'Nem szégyellik magukat, hogy idejöttek?' 'Ennek a háznak szentnek kellene lennie' - kiabálta egy jól öltözött asszony. 'Kell ez nekem, hogy egy tisztességes középkorú hölgy rám kiabáljon?' - vette vissza a szót Hajós, megosztva a közönséggel korábbi tépelődését, érdemes-e elfogadnia a meghívást és 'kívül menni a komfortzónámon'. Majd mindenki meghökkenésére azzal folytatta: 'amit én máshol kapni fogok, az semmi ahhoz képest, ami itt ér' - utalt vissza a 2006 őszi beszédére, amikor lemondásra szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt.

Azután mégis a teremben maradt, és ezt azzal indokolta, hogy köze van a 2006 őszén történtekhez, mivel ő is ebben az országban él, és ki kell állnia az ártatlanul meghurcoltak mellett. Egy percig sem rejtette véka alá, hogy nem tetszett neki a könyv, mert 'egy csipetnyivel több mítoszteremtés került bele', mint amennyit az ő ízlése elbírt, és ezért 'kétszer-háromszor földhöz is vágta'. Őt ugyanis családja példája miatt nem lepi meg, hogy a rendőrbakancs, a 'megtébolyodott pénzvágy' mire képes, de egyetért a könyv céljával, és azért jött el, hogy közösen tiltakozzanak az ártatlanul meghurcoltak miatt. Hajós szerint a megjelenteknek nem rá kellene borítaniuk 'indulatos dühüket', de ha már így van, akkor legalább várják meg, míg befejezi a mondandóját. 'Na, jöhet' - mondta végül, mire az egész terem - ahol az újságírókon kívül többnyire az áldozatok hozzátartozói, és néhány 'Kossuth térinek' nevezett ellenzéki ült - megtapsolta, de azért már ekkor is sejteni lehetett, hogy ezzel még nincs vége a szócsatáknak.

Ám addig még Kormos Valéria méltatása következett. A Magyar Nemzet munkatársát, egykori főszerkesztőjét Tallai Gábor, a Terror Háza múzeum programigazgatója úgy jellemezte: Kormos 'úriasszony, aki rendkívül érzékeny, nagy kultúrájú, ezzel a közeggel nehezen együtt élő valaki.' Az áldozatok közül azonban többen is hálájukat fejezték ki a szerzőnek, amiért már a cellájukban is meglátogatta őket. Hírt vitt róluk a családjuknak, hiszen sokakról napokig azt sem tudták, hogy mi történt velük, majd két éven keresztül végigkövette a sorsukat, és egészen a bíróság felmentő ítéletéig mellettük állt.

Kormos Valéria máig nem érti, miért nem jutott 'senkinek az eszébe megkérdezni a bíróságon: miért véres a feje a kislánynak, miért szenvedtek súlyos sérüléseket a vádlottak' - fogalmazott, hiszen a véresre vert áldozatokat az elfogásukat követő napokban mint vádlottakat állították bíróság elé. Kormos Valéria szerint 'ezzel a cinkosok száma egyre jobban nőtt'. De persze azoké is, akik tenni akartak. Így tanúskodott például Kengyel Miklós, a Pécsi Tudományegyetem és az Andrássy Gyula Egyetem tanára, aki a Bródy Sándor utcai szolgálati lakásából látta, amikor három fiatalt végigkergettek az utcán, megvertek, majd a járdán végighúzták őket. Ám hiába tett feljelentést, nem tudták azonosítani az egyenruhás elkövetőket, s noha a rendőrségi törvény úgy rendelkezik, hogy ilyen esetekben a parancsnokot kell felelősségre vonni, ez sem történt meg.

Már úgy tűnt, hogy csillapodnak az indulatok, amikor Budaházy György tört át a terem végén levő csoportosuláson, éppen akkor, amikor Hajós András, az akkor már két órája tartó könyvbemutatóról távozni készült. 'Tönkre van téve ez az ország, és nem a rendőrök tették tönkre, hanem a Hajósok és a Bárándyak.' - mondta. Feszült volt a pillanat, Hajós nem állt meg, egyenesen Budaházy felé tartott. Az emberek körbevették őket, heves vita kezdődött kettőjük között. Hajós kihasználta, hogy Budaházy érzelmi alapon politizál, és az emberek válla mögül ilyeneket lehetett hallani: 'Ez az igazság.' 'Ezek menekülési útvonalak'.

'Én tettem a rendszert ilyenné?' - kérdezte Budaházy, de ezt már Schmidt Máriától. 'Ez nem stílus.' - mondta neki. 'Nem érdekel. A maguk stílusa tönkre tesz mindent' - felelte Budaházy, aki előtt már a nercbundás, Hajós András ellen tiltakozó hölgy is megkapta a magáét Schmitt Máriától, aki láthatóan csalódott volt, amiért vendégei nem értették meg a párbeszéd fontosságát.

'Bekiabál?' - feddte meg a Terror Háza igazgatója szigorúan Budaházyt, aki szerint nem adtak szót neki, azért vágott közbe. Majd immár egy osztályfőnöki óra hangulatát idézve folytatta, amikor látta, hogy a Kossuth tér Facia Negrája nyakán kidagadtak az erek. 'Ne emelje fel a hangját. Ne leckéztessen'. 'Ön leckéztet minket' - felelte Budaházy, aki azért végig megőrizte önuralmát.

Az persze nem derült ki, hogy Schmidt Mária éppen ilyen könyvbemutatót akart-e, vagy azért ennél kicsit unalmasabbat. Kormos Valéria könyve megérdemli a figyelmet, a hozzátartozók egyike-másika viszont könnyes szemekkel figyelte hogyan válik 'médiaeseménnyé' a gyermekük sorsáról írt kötet bemutatója. A lényegről, hogy vajon az embervadászat tényleg utasításra történt-e nem sokat tudtunk meg. Bárándy Péter, aki a jelenlévők közül mégiscsak a legjobban ismeri az igazságügyi bürokrácia működését, a Heti Válasznak azt mondta: 'Nem lesz bizonyíték rá, sem arról, ha volt utasítás, sem arról, ha nem.'

Mi azonban optimisták vagyunk, 2006 őszén még azt sem reméltük, hogy kiszabadulnak az ártatlanul összefogdosott emberek, 2007-ben nem hittük, hogy végül felmentik őket, 2008-ban nem gondoltuk, hogy lesznek olyan rendőrök, akiket felelősségre vontak. És mindegyikre lett példa. Most 2009 jön.

Heti Válasz - Polgár Infó