2011. december 13., kedd

Magányos macska

Ez a címe a Magyar Nemzet december 12-i Cameronnal foglalkozó írásának. A helyi lapokban pedig ez van:

Londoni lapok: Nagy-Britannia magára maradt

Forrás: MTI | 2011. december 10. szombat 17:40 | 
Ez a közös kicsengése az előző napi EU-csúcsról szóló szombati brit sajtóértékeléseknek. A The Times úgy véli: David Cameron csak a vétót választhatta az EU-csúcson.
A szorosabb uniós integrációval egyébként kevéssé rokonszenvező konzervatív The Daily Telegraph elsőoldalas főcímében „Európa magányos emberének” nevezi David Cameron konzervatív párti miniszterelnököt. A tekintélyes jobboldali napilap szerint Cameron – aki a brüsszeli EU-csúcson vétójával megakadályozta, hogy a pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezet uniós szintű megállapodásként jöjjön létre – „határozott lépést tett Nagy-Britannia eltávolítására az Európai Uniótól”.
David Cameron brit miniszterelnök és Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az EU csúcs első napján Brüsszelben - Fotó: MTI/EPA/OLIVIER HOSLET
 A Telegraph szerint a kormányfő e döntése „örömmel tölti el ugyan a torykat, ám kérdéseket vet fel Nagy-Britannia uniós jövőjével kapcsolatban”. Az európai vezetők és a konzervatív brit EU-szkeptikusok egyaránt úgy vélik, hogy Cameron – aki a brit kormányfők közül elsőként vétózott meg egy új EU-egyezményt – olyan pályára állította az országot, amely kifelé vezethet az EU-ból – áll a konzervatív brit lap szombati írásában.


Times: Cameronnak nem volt választása

A szintén konzervatív The Times első oldalas főcíme szerint „Nagy-Britannia magára maradt”. A lap szerint Cameron „leválasztotta Nagy-Britanniát Európáról egy történelmi horderejű vétóval, amely egy csapásra megváltoztatta az ország és a kontinens jövőjét”.

A The Times értékelése szerint mindazonáltal „egyetlen brit miniszterelnök sem fogadhatta volna el azokat a feltételeket”, amelyeket az új uniós egyezménytervezet tartalmaz, és Cameronnak nem volt más választása, mint a vétó. Ha másképp tesz, azzal azt jelezte volna, hogy a brit kormány saját tárgyalási pozícióját sem veszi komolyan.

Súlyos következményei lehetnek annak, hogy Nagy-Britannia ennyire kisebbségi helyzetbe került, de az uniós megállapodás elfogadásának következményei még súlyosabbak lettek volna Nagy-Britannia szempontjából – áll a szombati The Times szerkesztőségi értékelésében.


Guardian: magányos menetelés kifelé

A baloldali The Guardian szerint ugyanakkor a brit kormányfő vétójával „nemzedéknyi idő óta nem tapasztalt mértékben” vált bizonytalanná Nagy-Britannia helyzete az Európai Unión belül. A lap szerint azóta, hogy Nagy-Britannia 1973-ban csatlakozott az európai közösséghez, most először születik meg úgy alapvető fontosságú uniós egyezmény, hogy azon nem szerepel majd a brit miniszterelnök aláírása.
Csoportkép az EU csúcson Brüsszelben, Belgiumban - Fotó: MTI/EPA/DIRK WAEM

A brüsszeli csúcs napja jó eséllyel úgy vonul be a történelembe, mint az a pillanat, amikor Nagy-Britannia „megkezdte hosszú, magányos menetelését kifelé” (az EU-ból) – áll a vezető baloldali brit napilap elemzésében.


Independent: a vég kezdete

A liberális The Independent első oldalas főcíme szerint „Az EU otthagyta Nagy-Britanniát”. A lap név nélkül idéz egy EU-diplomatát, aki szerint „ez a vég kezdete a brit EU-tagság szempontjából”.

A The Independent saját elemzése szerint Nagy-Britannia „még” nem távozik az EU-ból, az unió azonban már magára hagyta Londont. A lap szerint Nagy-Britannia jövője a büszke elszigetelődés, hasonlóan a Kajmán-szigetekéhez, „csak az időjárás nem olyan jó”.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése