Napfürdőző elvtársnő lett a Trianont sirató anyából
A margitszigeti Palatinus Strandfürdő már 1919-ben is
megvolt, így ez a főváros egyik legrégebbi szabadtéri strandja. Az
épületek és medencék a Horthy-korszak nagy építkezéseinek art deco
őrületét ugyanúgy megőrizték az utókornak, ahogy a szocreál aktszobrokat
és mozaikokat vagy a gulyáskommunizmus jellegzetes lángosos bódéit, így
a strand mára a XX. századi magyar történelem betonba, bronzba és
mészkőbe öntött lenyomata lett.
Színésznők a strandon, 1940-ben (Nagykovácsi Ilona, Simor Erzsi, Somló Vali, Egry Mária, Lengyel Irén)
Fotó: Fortepan
Ahol betonba dermedt az art deco
A strand rengeteg kultúrtörténeti műremeket is megőrzött az 1937-es állapotokból. A főbejárat jellegzetes oszlopsora, valamint az épület túlsó oldalán a csigalépcsős terasz akár a Hajós Alfréd uszoda 1930-ban épült, Duna felőli homlokzatának kistestvére is lehetne. A strandon ekkoriban olyan ünnepelt sztárok pihentek nyaranta, mint Simor Erzsi, Nagykovácsi Ilona, Somló Vali, Egry Mária és Lengyel Irén színésznők.
Simor Erzsi a Palatinuson, 1938
Fotó: Fortepan
Fotó: Bődey János
Tévéfejű űrszörny, robotnyúllal
Szintén 1937-ben épült a hullámmedence, bár ekkor még a furcsa mozaikok nélkül. Az űrlényeket és állatokat ábrázoló, szürreális képek már egy teljesen másik kor szülöttei: Bálint Endre avantgárd festőművész munkái 1967-ből. A mozaikra a medence 1966-os átalakítása miatt volt szükség, hogy valami vidám életkép dobja fel a hullámokat szabályozó gépház csupasz, komor falát.
Fotó: Fortepan
Az 1947-es kommunista hatalomátvételig rendszeresen utazgatott külföldre, és a nyugati művészvilágban is ismerősként mozgott, így az '50-es években automatikusan a rendszer ellenségének nyilvánították, a '80-as évekre viszont minden állami kitüntetést megkapott.
László Péter: Korsós nő
Fotó: Bődey János
Akárcsak a strand legészakibb medencéjénél, a szivárványcsúszda és egy nádfedeles büfés bódé közé felállított kút Lány korsóval című, lenge ruhás mészkőszobra (valószínűleg szintén 2005-ből).
László Péter: Lány korsóval
Fotó: Bődey János
Vízköpő rémpofák, pucér csajok
Úgy tűnik, a strandról minden hazai művésznek a meztelen nők jutottak eszébe. A főbejárattól nézve, a szökőkutas medencével átellenben, a füves pihenő rész főhelyén kialakított miniparkban 1954-ben állították fel Boldogfai Farkas Sándor szobrász-éremművész Anya gyermekével című szobrát, ami egy labdázó kisgyereket cipelő, fiatal nőt ábrázol.
Boldogfai Farkas Sándor: Anya gyermekével
Fotó: Bődey János / Index
A strandmedence torz vízköpői közül mind az öt Kiss Sándor keze munkája 1967-ből, ugyanabból az évben, amikor elkészült a hullámmedence mozaikja, és visszakerült a főbejárat elé a Napozó lány. Kiss Sándor Munkácsy-díjas érdemes művész volt, akire a szocreál és a modernizmus mellett a népművészet is óriási hatással volt: a sportolóktól a királyszobrokig minden témában alkotott. A strandmedence déli oldalán látható bronzkagylók szintén az ő alkotásai.
Erdélyt sirató anyából napfürdőző elvtársnő
A Palatinus strand legérdekesebb története azonban a bejáratnál ma is álló, négyméteres női szoboré. A pucér asszony kálváriájába bele van sűrítve Magyarország teljes XX. századi, vérzivataros, politikai pálfordulásokkal terhes történelme. A mostani mészkőszobor ugyanis csak egy másolat: a Napozó lány eredetijét az 1937-es nagy strandátalakításkor készítette Stróbl Alajos tanítványa, Csorba Géza.
Csorba Géza Napozó lányának másolata a mai napig a Palatinus bejáratánál meztelenkedik
Fotó: Bődey János
a Palatinus elé vitették a Horthy-korszak emblematikus irredenta női aktját, a Magyar fájdalom szobrát.
1955-ben még az irredenta női akt domborított a strandbejáratnál
Fotó: Fortepan
A kommunista városvezetés azonban 1967-ben úgy döntött, még sincs jó helyen egy Horthy-kori szobor Budapest szívében, ezért inkább újrafaragtatták Csorba Géza eredeti alkotását, a bronzaktot pedig elvitték a Margitszigetről. A Magyar fájdalom/Napfürdőző nő a Kádár-korszak hátralévő évtizedeit és a rendszerváltást követő éveket Balfon vészelte át, az ottani strand díszeként, 2012-ben viszont innen is áthelyezték a soproni Erzsébet Oktató Kórház Várisi úti Rehabilitációs Intézetének parkjába. Csorba Géza szögletes állú mészkőasszonya, az eredeti Napozó lány viszont a mai napig a Palatinus strand bejáratánál várja a fürdőzőket.(index)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése