2023. április 19., szerda
Gulyás Gergely szerint hibázott David Pressman amerikai nagykövet, hogy meghívta a széder estre Gyöngyösi Mártont, ezért elnézést kellene kérnie. “Kicsit nevetséges hacacáré” - fogalmazott a miniszter az amerikai nagykövet szerdai sajtótájékoztatóról.
“Ha az ember hibát követ el, akkor a legegyszerűbb elnézést kérni. Az amerikai nagykövetség szerintem e tekintetben hibázott, személyesen a nagykövet is hibázott, tényleg egyszerűbb lenne elnézést kérni, és azzal lehetne a legrövidebbre zárni azt, ami történt” - jelentette ki Gulyás Gergely a Bayer show-ban arra, hogy a házigazda Bayer Zsolt felvetette: “meghitt és bensőséges” széder estét töltött el együtt David Pressman amerikai nagykövet Gyöngyösi Mártonnal és Heisler Andrással, ahol a nagykövet megfogalmazása szerint a legkülönbözőbb emberek vettek részt. Megpróbálná értelmezni ezt a három embert egy helyen? - kérdezte Bayer Gulyás Gergelyt vasárnap este. Azt is hozzátette, hogy az amerikai nagykövet azt mondta, pont ezért hívta meg Gyöngyösi Mártont széder esti vacsorára, “mert antiszemita”. Mit lehet ezzel kezdeni, ha közben az ameriakiak hetente antiszemitázzák le a miniszterelnököt, a magyar kormányt, meg Magyarországot, “és őrjöngenek, hogy itt tombol az antiszemitizmus” - kérdezte Bayer, aki egyenesen úgy fogalmazott: olyan volt Gyöngyösi meghívása, mintha a 30-as évek elején “a berlini amerikai nagykövet a széder estére meghívta volna a berlini zsidóság vezetőit meg Adolf Hitlert”.
Hirdetés
A Miniszterelnökséget vezető miniszter mindazonáltal a nagykövet meghívását javasolta a műsorba, az autentikus válasz miatt. De mint Gulyás Gergely mondta, nehéz elképzelni annál kellemetlenebbet, minthogy a zsidó szervezetek vezetői magyarázkodnak, hogy ők ugyan nem ültek volna le Gyöngyösi Mártonnal vacsorázni, de ott szembesültek azzal, hogy ott van, felállni, meg nem mertek, mert mégiscsak az amerikai nagykövet hívta őket. Más kérdés, hogy van, akit jobban és van, akit kevésbé sajnálok a magyarázkodók közül - tette hozzá.
Gulyás Gergely azt mondta, abban meg szeretné védeni az amerikai diplomáciát, nem gondolja, hogy washingtoni álláspont lenne ez - Gyöngyösi meghívása a széder estre -, “valószínűleg a nagykövet kezdeményező készsége túlnyúlt azokon a kereteken, amiket a washingtoni diplomácia elfogadhatónak és megengedhetőnek tart. Mert ha nem így lenne, akkor valóban egész mást kellene feltételeznünk az amerikai álláspontról, mint amit naponta, hetente hallhatunk” - jegyezte meg.
De a miniszter azt is hangsúlyozta: pont az amerikaiak azok, akik nagyon sok helyen a világban próbálják meghatározni azokat a kereteket, amiken belül szerintük más országokban viselkedni kellene. “Amúgy sem helyes ez a magatartás a legtöbb esetben, de ennek a hitelességét nagy mértékben csökkenti, ha ők viszont korlátot nem ismernek a barátkozásban”. Ez a vacsora mindenképpen jó példája annak, hogy lehet olyan kellemetlen helyzetbe hozni vendégeket, de a saját küldő országát is egy nagykövetnek, “ami talán nem helyes” - fogalmazott Gulyás Gergely.
Arra, hogy “egy republikánus tótumfaktum szerint ezek után Pressman nagykövetet azonnal haza kell hívni”, a miniszter közölte: ezzel a magyar kormánynak nincs feladata, Amerika egy fontos szövetségesünk, ezért akit ideküldenek nagykövetnek, azzal próbálunk együttműködni. “A kezdet kezdetén ez még nem is tűnt reménytelennek és van jó és rossz példa is, ha az elmúlt éveket nézzük. Az Obama elnök által küldött Colleen Bell nagykövetről a mai napig is csak az elismerés hangján tudok beszélni - tette hozzá. A demokrata adminisztráció bennünket a legcsekélyebb mértékben sem kedvelő külügyi vezetése is volt, hogy olyan nagykövetet küldött, aki a realitásokat felismerve azon dolgozott, hogy a két ország közötti kapcsolatok minél jobbak legyenek. “Én bízom benne, hogy a jelenlegi amerikai nagykövet is megtalálja azt az utat, ami ebbe az irányba vezet” - jelentette ki Gulyás Gergely.
“Nem célunk, hogy rosszban legyünk”
Nem az a célunk, hogy rosszban legyünk egymással, a NATO-n belül hivatalosan szövetségesek vagyunk, baráti országok vagyunk. Természetesen, a két ország jelenlegi kormánya között vannak fontos ideológiai különbségek, a két ország között pedig nagyságrendi külömbségek, mi ezzel tisztában vagyunk. “Ezeknek a realitásoknak megfelelően szeretnénk baráti kapcsolatokat. Azt viszont Horn Gyula óta nem szeretjük, amikor a jószomszédságról meg a barátságról tartalom nélkül beszélünk - mondta Gulyás Gergely.
Azokat a pontokat kell keresni szerinte, “ahol az együttműködésnek tere és értelme van. Nem pedig azokat, ahol csak éles viták lehetnének. Nyilván a nagykövet úr maga tudja azt eldönteni, hogy a vitákat kívánja élesíteni, erősíteni, vagy pedig az együttműködést. Mi az utóbbinak örülnénk” - jelentette ki.
Előtte az ominózus széder estről a kancelláriaminiszter azt mondta még, hogy nehéz erről a humor eszköze nélkül beszélni, de így Gyöngyösi Márton “a listáját gyorsan tudta bővíteni”, hiszen a magyar közélet számos szereplője volt jelen a széder esten. A Bayer show-ban a miniszter emlékeztetett, hogy az a Gyöngyösi Márton, aki ellen akkor a jobb és baloldal közösen tüntetett, mára az amerikai nagykövetség “megbecsült és szeretett vendégévé vált”.
Ráadásul, a nemzetközi jogot megsértve Gyöngyösi Márton az oroszok által annektált ukrán területen tartott népszavazást, “legitimálva azt a személyes jelenlétével”. Ezért az ukránok ki is tiltották Ukrajnából - emlékeztetett Gulyás Gergely, aki azt is szóvá tette, hogy ha esetleg változott az amerikai politika, és az amerikai kormány egyik legfőbb kritikája a magyar kormánnyal szemben - miszerint tűzszünetet és a béketárgyalást szorgalmaz - akkor a magyar kormányt elfelejtették a változásról értesíteni.
Ruszkik haza kampány: 6 és fél évtizedet késtek az amerikaiak
A miniszter szerint a „Ruszkik haza” kampánnyal több mint 6 és fél évtizedet késtek az amerikaiak. Gulyás Gergely a Bayer show-ban azt mondta: mi örültünk volna annak, ha itt Magyarországon a ruszkik hazaküldésében ők részt vesznek.
A Nemzetközi Beruházási Bankról
Egyik amerikai nagykövet sem érezte úgy az összes többi országban, hogy sajtótájékoztatót kell tartania a szankciós listáról. David Cornstein nagykövet úr is szóvá tette a bank működését - mondta Gulyás Gergely. “Nevetséges, szánalmas, egy nagyhatalomhoz nem méltó” - fogalmazott a szerdai nagyköveti sajtótájékoztatóról a miniszter.
„Hogyha az történik, hogy ez a bank a jelenlegi világpolitikai helyzetre tekintettel az amerikaiak tűrésküszöbének a határán túl van, és felteszik egy listára más országok, köztük európai uniós országok más intézményeivel, és ennek a banknak egyik vezetőjét is, ez a világpolitikában egy olyan lépése az Egyesült Államoknak, ami nem szokatlan. Hogy miért kell ehhez egy ilyen, kicsit nevetségesnek tűnő hacacárét is csinálni, azt én nem tudom megmondani” - jelentette ki a műsorban Gulyás Gergely a szerdai Pressman-sajtótájékoztatóról.
Mi továbbra is a jó kapcsolatokban vagyunk érdekeltek, tehát bízunk benne, hogy mindenki levonja a következtetést abból, ami történt - erősítette meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Bayer show-ban. (forrás:atv)
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése