2019. február 5., kedd

Varga István és a levonandó tanulságok

Bejelentette lemondását Varga István, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (Kesma) kuratóriumi elnöke hétfőn az MTI-nek nyilatkozva.
A Magyar Idők szerint a volt fideszes képviselő lemondását Liszkay Gábor alapító el is fogadta. A cikkben úgy fogalmaznak, Varga azt követően távozik posztjáról, hogy a békéscsabai Behir.hu-nak adott interjújában
a valóságtól elrugaszkodó állításokat fogalmazott meg a konzervatív média helyzetéről.
Mint arról beszámoltunk, Varga egész pontosan arról beszélt, szerinte talán nem csak azzal kellene az újságíróknak foglalkozni, hogy hogyan rémisztik az embereket, és milyen negatív híreket terjesztenek, nyilvánvaló, hogy keresztény nemzeti konzervatív kormány nem tehet mást, mint megpróbál egy ilyen újságíró-társadalmat kialakítani.
Nyíltan kritizálta a jelenlegi kormánypárti sajtót, közölte:
igényes, jó tollú újságírókat, és nem kell megsértődni, nyugodtan mondhatom, inkább a másik oldalon látok.
Varga István két hete a 24.hu-nak adott interjút, abban azt mondta, a cél az, hogy a keresztény oldalon is az ÉS-hez hasonló profi újságírás legyen, de kritizálta a nem kormánypárti sajtót is, például azért, mert Orbán Viktornak a brazil elnöknél tett látogatásakor „diktátoroztak”. Arról is beszélt, a közmédia távolról sem tökéletes.  Mint fogalmazott,
jómagam is úgy gondolom, hogy adásba kellett volna adni a tüntetést. Az ott dolgozóknak le kell vonni a megfelelő konzekvenciákat.(forrás: 24.hu)
*********
A "Magyar Nemzet" legutolsó "Simicska-érás" csapata a "Magyar Hang" pedig így kommentálta a hírt:

 Beszólt a kormánysajtónak, majd hirtelen lemondott a fideszes médiaholding vezetője

Bejelentette lemondását Varga István, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (Kesma) kuratóriumi elnöke hétfőn, az MTI-nek nyilatkozva. A Magyar Idők azt írja, Liszkay Gábor ezt el is fogadta.
November végén tíz kormányközeli kiadóvállalat csatlakozott a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványhoz, tájékoztatásuk szerint az alapítvány célja egyebek mellett, hogy a magyar írott sajtókultúra fennmaradását segítse.
Hétfőn megjelent egy még pénteken készített beszélgetés Vargával a Behir.hu Youtube-csatornáján, amelyet elsőként a 444 vett észre. Ebben többek között azt mondta, hogy „igényes, jó tollú újságírókat, és nem kell megsértődni, nyugodtan mondhatom, inkább a másik oldalon látok.” Hozzátette: keresztény és kormánypárti ember létére ő is inkább Élet és Irodalmat járat, Magyar Narancsot, olvas és a napot Népszavával kezdi. Arról is beszélt az Echo és a Hír Tv-re utalva, hogy „nem azt szeretném látni, hogy Magyarország felett felhőtlen az ég”, hogy minden szép és jó, „és mindenki jól szerepelt, és a kormánynak csak hibátlan döntései vannak. (…) Ez nem propaganda, ez nem sajtó, ez valami egészen más. Na, ebben kéne változtatni.”

Magyar Idők: a valóságtól elrugaszkodó állításokat fogalmazott meg

A lemondás a Magyar Időkön is megjelent (a lap felelős kiadója Liszkay Gábor, a Kesma alapítója), mégpedig így (némi időugrással):
„Felajánlotta lemondását tegnap Varga István, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány kuratóriumának elnöke, amelyet Liszkay Gábor alapító el is fogadott. Varga azt követően távozik posztjáról, hogy a békéscsabai Behir.hu-nak adott interjújában a valóságtól elrugaszkodó állításokat fogalmazott meg a konzervatív média helyzetéről.”
 A Pestisrácok.hu szerint „tőrdöfésként érte a teljes jobboldali újságírószakmát Varga” interjúja.(forrás: "Magyar Hang)
************

Az Index pedig így:

Csupa független lapot olvas a kormánypárti médiaalapítvány elnöke

Ellentmondásokban gazdag interjút adott a békéscsabai Behir.hu-nak dr. Varga István, a decemberben létrehozott államközeli médiaóriás, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) kuratóriumának elnöke. A negyedórás beszélgetés leginkább meglepő részei azok, ahol az egykori fideszes országgyűlési képviselő, a 476 darab kormánypárti orgánumot magába szívó, nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánított médiaalapítvány vezetője saját olvasási szokásairól mesél, Varga ugyanis jórészt független vagy ellenzéki irányultságú sajtótermékekből tájékozódik.
Keresztény, konzervatív, kormánypárti ember létemre én Élet és Irodalmat járatok, én Magyar Narancsot olvasok, Népszavával kezdek - mert most még nincs Magyar Nemzet -, ha jó tollú cikket, glosszát akarok elolvasni.
Később kiderül az is, hogy Varga az interneten is inkább a független sajtótermékeket preferálja:
x
"Az újságíróinkon múlik, hogy ennek a tartalmi része is pozitív legyen, és azt mondhassuk pár év múlva, hogy kialakult egy keresztény, nemzeti, konzervatív újságírás, és hogy a másik oldalon is elolvassák a mi újságjainkat, megnézik az internetes portáljainkat, és nem következik az be, hogy - gondolom ön is, meg én is - először az Indexet szoktuk elolvasni, nem pedig az Origót."
A legellenzékibb körökben is kifogásolhatatlan médiafogyasztási lista magyarázata, hogy Varga - annyi más olvasóhoz hasonlóan - a minőséget keresi, és azt sajnos nem azokban a lapokban találja meg, amelyeket saját alapítványa befalt.
A keresztény, nemzeti, konzervatív újságírásnak, annak ellenére, hogy eltelt 30 év a rendszerváltozásból, nem sok követőjét látom, illetve igényes, jó tollú újságírókat - és nem kell megsértődni, de nyugodtan mondhatom - inkább a másik oldalon látok.
Varga a korábbiakhoz hasonlóan ebben az interjúban is elmondja, hogy az alapítvány célja a médiaegyensúly megteremtése, mivel szerinte balliberális médiafölény uralkodik, továbbá a nyomtatott sajtó megmentése, mivel a papíron megjelenő sajtótermékeket általában hitelesebbnek és megbízhatóbbnak tartja a szerinte szenzációhajhász online médiumoknál. Az alapítvány céljai között említi még "Arany János nyelvének védelmét" az idegen szavaktól, panaszkodik az elképesztően primitív közbeszéd miatt, és azt mondja,
"be kéne fejezni ezeket a gegeket."
Kitér a Magyar Nemzet február 6-án várható újjászületésére is, amiről kijelenti, az egykori alapító által teremtett hagyomány zsinórmértékül szolgál a konzervatív újságírás számára. Varga itt Pethő Tibor nevét említi, de valószínűleg inkább Pethő Sándorra gondolhatott, és nem a fiára, aki a Kádár-kor második felében és a rendszerváltást követően vezette a sok korszakot megélt újságot. Még kevésbé valószínű, hogy az unoka, ifj. Pethő Tibor járt a fejében, aki a tavalyi erőszakos megszüntetés után könyvben dolgozta fel a Magyar Nemzet 80 éves történetét, és aki jelenleg a kormányzati sajtótájékoztatókról kitiltott utódlap, a Magyar Hang munkatársa.
Varga az interjúban nem fejti ki, miért reménykedik abban, hogy az új Magyar Nemzet sokkal színvonalasabb lesz, mint az ezek szerint általa sem olvasott Magyar Idők, ha csak a fejlécet cserélik le, miközben a beharangozó közlemény szerint "a Magyar Nemzet a Magyar Idők alatt megszokott irányt és szerkesztőségi elveket fogja képviselni a későbbiekben is." E szembeszökő ellentmondásra a Behir.hu riportere sem kérdez rá beszélgetés során.(forrás: Index)
Akták

A jobboldali média térhódítása Magyarországon



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése