2022. szeptember 14., szerda
2022.08.23. 17:30
utolsó frissítés
2022.08.23. 18:56
Mit csinált az orosz titkosszolgálat közvetlenül az invázió megindítása előtt Kijevben? Hogyan reagáltak Ukrajna orosz ügynökei a háborúra? Miért hihették azt Moszkvában, hogy minden simán megy? Miért csalódott Zelenszkij a gyerekkori barátjában és miért nem kell már Putyinnak az ukránokat eláruló oligarcha? A Washington Post – részben eddig titkos aktákon keresztül – rendkívül hosszú cikkben mutatja be, milyen titkosszolgálati események előzték meg az orosz–ukrán háborút, és azt is, miben tévedtek az oroszok, az ukránok és az amerikaiak.
Az orosz titkosszolgálat, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) munkatársai annyira biztosak voltak abban, hogy hamarosan ők fogják irányítani a hatalmat Kijevben, hogy a háború előtti utolsó napokat azzal töltötték, hogy menedékházakat és informátorok lakásait, valamint más helyszíneken lévő szálláshelyeket szerveztek azoknak az embereiknek, akik Oroszországból érkeztek volna, hogy segítsék a Volodimir Zelenszkijt megpuccsoló kormányzatot. Részben erről írt hosszú és exkluzív információkkal bőségesen teletűzdelt cikkében a Washington Post, amelyik az orosz titkosszolgálati munka előkészületeit leleplező kommunikációs anyagokat szerzett meg ukrán és más biztonsági szolgálatoktól. Részben ezen dokumentumok, részben a lap által készített háttérbeszélgetések alapján a Washington Post nem mindennapi betekintés nyújt az FSZB tevékenységébe, de kitér az ukrán szolgálatokra is.
Az FSZB az Oroszországon belüli belbiztonságért, valamint a volt szovjet államokban folytatott kémkedésért felel. Ez a titkosszolgálat kapta meg azt a feladatot, hogy próbálja meg átvenni és irányítása alatt tartani Ukrajna állami intézményeit, fizesse le az ukrán tisztviselőket, tegye oroszbaráttá az ukrán vezetést. „Az FSZB Oroszországon kívüli hírszerzési küldetésének egyetlen aspektusa sem volt fontosabb, mint befurakodni az ukrán társadalom minden szintjére” – írja a Washington Post, hozzátéve, hogy ennek ellenére az ügynökségnek nem sikerült működésképtelenné tennie az ukrán kormányt, nem sikerült Zelenszkijt és embereit kiszorítani a hatalomból. Sőt, az FSZB elemzői vagy nem fogták fel, hogy Ukrajna milyen erőteljes választ adna, vagy ők maguk megértették ugyan, de nem tudták vagy nem akarták közvetíteni ezeket a józan értékeléseket a Kreml felé, azaz Putyinnak.
A végeredmény: totális kudarc, legalábbis azon a területeken mindenképpen, amelyekért a titkosszolgálat felelt.
Dezső András
Erről szól még a cikk:
Jóval a fegyveres támadás előtt elindult egy árnyékháború.
Az FSZB a fizetett ügynökökre számított.
A Zelenszkij kormányában is volt téglájuk.
Az ukrán titkosszolgálat is felmérte a terepet, de nem hitte, hogy ebből háború lesz.
Az amerikaiak tudták, hogy baj van. De ők sem mérték fel jól a terepet.
Zelenszkij kidobta legjobb barátját, de Putyin is csalódott.
zilabda Eb: Horvátország arany, a magyaroknak ezüst
A címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott simán 16–7-re legyőzte az olimpiai bajnok Szerbiát a horvátországi Európa-bajnokság második csoportmérkőzésén.
A júliusban kinevezett Varga Zsolt szövetségi kapitány egy változtatást hajtott végre a Szlovénia felett aratott nyitófordulós győzelmet követően: Ágh György mellett ezúttal Vadovics Viktor maradt ki a 13 fős meccskeretből, helyére Konarik Ákos került – olvasható az MTI tudósításában.
A mindig nagy presztízsű rangadó gólgyártását pedig éppen a Szolnokról a Vasasba visszaigazolt játékos kezdte meg egy távoli bombával. A magyarok nem sokáig örülhettek a vezetésnek, mert a szerbek azonnal egyenlítettek, amikor a meccs első fórja éppen lejárt. Bár az első percekben több sikertelen bejátszási kísérlet volt, a magyar csapat nem adta fel a próbálkozást, ez pedig kifizetődött, mert Molnár gyönyörű csavargólt dobott centerpozícióból, amire ötméteresből válaszolt a rivális. A vezetést harmadszor is a magyarok szerezték meg Burián megúszásának köszönhetően, az egyenlítés viszont elmaradt, mert a szintén alaposan megfiatalított szerb együttes – mindössze hárman maradtak Tokió olimpiai bajnokai közül – kétszer is a kapufát találta el.
A második negyedben a szerbek sorozatos hibáit nagyszerűen használta ki Manhercz. Előbb a második emberelőnyt váltotta gólra, méghozzá klasszismegoldással, ahogy a bal oldalon jobb kézzel visszahúzta a rövid sarokra a labdát, aztán az ellenfél labdaeladását büntette meg. Eközben remekül működött a védekezés, jók voltak a blokkok, ha pedig átjutott egy lövés a kezek erdején, akkor rendre a kapufán csattant a labda. A nagyszünetig öt góllal elhúzott a magyar válogatott, mert Nagy emberelőnyből, Manhercz pedig büntetőből volt még eredményes.(Index)
A címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott ezüstérmesként végzett a spliti Európa-bajnokságon, miután a torna szombat esti döntőjében 10-9-re alulmaradt a házigazda horvát csapattal szemben.
Vízilabda Eb: Horvátország az aranyérmes, a magyaroknak ezüst jutott
Varga Zsolt szövetségi kapitány alaposan megfiatalított együttese utoljára 2-1-nél vezetett, de végig jól tartotta magát, három perccel a vége előtt még 8-8-at mutatott az eredményjelző. A hajrában aztán a horvátok 10-8-ra elhúztak, onnan pedig már nem tudott visszakapaszkodni a magyar csapat.
A horvátok az ugyancsak hazai rendezésű 2010-es Eb után másodszor diadalmaskodtak, míg a 13 elsőségükkel rekorder magyarok hetedszer zártak ezüstérmesként.
A döntő:
Horvátország - Magyarország 10-9 (3-3, 1-0, 4-4, 2-2)
A magyar gólszerzők: Molnár, Jansik 2-2, Zalánki, Német, Manhercz, Konarik, Vigvári 1-1
Varga Zsolt a már szokásosnak tekinthető 13 játékosának szavazott bizalmat, azaz Ágh György és Vadovics Viktor maradt ki a meccskeretből. A júliusban kinevezett szakvezető a válogatott élén éppen a horvátok ellen debütált felkészülési mérkőzésen, augusztus elején a hazaiak 10-9-re nyertek Sibenikben. A legutóbbi, világversenyen vívott egymás elleni meccset viszont a magyarok nyerték a tokiói olimpia negyeddöntőjében, méghozzá az akkor hétgólos Manhercz Krisztián vezérletével, aki az azóta alaposan megfiatalított csapatnak is vezéregyénisége, ugyanis három találat hiányzott neki, hogy utolérje a kontinensviadal góllövőlistájának élén a román Tudor-Andrei Fuleát.
A zsúfolásig megtelt, 9000 néző befogadására alkalmas Spaladium Arénában kiváló hangulatban kezdődött a találkozó, amelyen a hazaiak hozták el a labdát a ráúszásnál, de az első lövést - a magyar védekezésre jellemző módon - Manhercz blokkolta. A magyar csapat hatalmas füttyszó közepette emberelőnyt kapott, de nem élt a lehetőséggel, így a horvátok kerültek először előnybe, viszont a második fórt Zalánki már gólra váltotta. Az egész Eb-n fantasztikus védekezés a fináléban is jellemezte a magyarokat, akik a második létszámhátrányt is kapott gól nélkül zárták, sőt, a lefordulásból Molnár lőtt gólt. A harmadik és negyedik magyar kiállítást már megbüntette a horvát csapat, amely nem sokáig örülhetett, mert a 19 éves Molnár a jobb szélről váratlanul lőtt kapufás gólt.
A második felvonást Vogel bravúros védései vezették fel, de az problémát jelentett, hogy már három magyar játékos - Nagy, Angyal és Fekete - is két személyi hibánál járt, ráadásul a hatodik fórjukból ismét a horvátok szereztek vezetést. A túloldalon viszont két emberelőnyös szituáció is kimaradt, mert előbb Zalánki lövését, majd Konarik közeli húzását védte a horvát kapus. Mivel akcióból egyik gárda sem tudott veszélyeztetni, a nagyszünetig több gól nem is született, így Varga Zsolt meccs előtti kívánalma, hogy csapata az első két negyedben közel maradjon a hazaiakhoz, teljesült.
A fordulást követően azonban a horvátok emberelőnyből rögtön betaláltak, így először alakult ki kétgólos különbség, csakhogy Német centergóljával azonnal visszazárkóztak a magyarok, akik sorozatban négy fórt is kihagytak, végül Manhercz büntetőjével mégis összejött az egyenlítés 5-5-nél. A sorozatos magyar büntetésekből - Fekete kipontozódott - kettőt ismét kihasznált a horvát csapat, a kettő között pedig ötödjére a magyarok is betaláltak előnyből. Hosszú idő után az első akció gólt Vigvári távoli bombája jelentette, de az újabb magyar kiállítás megint horvát gólt hozott, így az utolsó nyolc perc 8-7-es horvát vezetésről indult.
A magyarok sorozatban harmadszor, 8-8-nál is utolérték a riválist, mert előnyben Zalánki remek passzát a csapatkapitány Jansik a vízből derékig kiemelkedve húzta a horvát kapuba. Hosszú idő után vezethetett volna a magyar csapat, de Vigvári ziccerben a kapufát találta el, majd kiállították, de az ellenfél lövése is a keresztlécen csattant. A bíró ezután támadó hibát és újabb magyar kiállítást ítélt - Molnár Erik is végleg kiszállt -, de ekkor Vogel védett nagyot. Viszont kevesebb, mint három perccel a vége előtt a rivális ötméteresénél már ő sem tudott segíteni. A túloldalon viszont Manhercz kihagyta a büntetőt, a megúszásból a horvátok újabb ötmétereshez jutottak, azt bedobva pedig két perccel a vége előtt 10-8-ra elhúztak. Ezt követően a kimaradt magyar előny tulajdonképpen végleg eldöntötte a végére kissé feszült hangulatúvá váló döntőt. Jansik ugyan ötméteresből még szépített, de a maradék 32 másodpercre a horvátok eldugták a labdát, így hatalmas ünneplés kezdődött a az arénában.
A 3. helyért: Spanyolország - Olaszország 7-6 (3-1, 0-2, 3-1, 1-2)
Az 5. helyért: Görögország - Franciaország 10-8 (3-2, 4-1, 2-2, 1-3)
A 7. helyért: Montenegró - Grúzia 14-11 (6-4, 2-1, 4-3, 2-3)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)