2022. június 29., szerda
Elődöntős a női vízilabda-válogatott A hollandok elleni 14–11-es sikerrel négy között a magyar csapat, a spanyolokkal találkozik
Korábban, negyeddöntők:
Hollandia-Görögország 12-7 (3-1, 3-2, 3-3, 3-1)
Egyesült Államok-Spanyolország 13-8 (3-3, 3-2, 5-3, 2-0)
Olaszország-Franciaország 17-7 (3-2, 4-1, 6-1, 4-3)
A csütörtöki program:
elődöntő (Margitsziget):
Egyesült Államok-Olaszország 16.00
Magyarország-Hollandia 21.00
az 5-8. helyért (Margitsziget):
Franciaország-Spanyolország 14.30
Ausztrália-Görögország 19.30
alsóház (Szeged):
a 11. helyért:
Kazahsztán-Argentína 17.00
a 9. helyért:
Kanada - Új-Zéland 18.30
Magyari maga volt a csoda, remek védekezéssel elődöntős a női vízilabda-válogatottunk
Parádés kapusteljesítményekről marad emlékezetes a margitszigeti kedd este mindazoknak, akik ott voltak a Magyarország–Ausztrália női pólómeccsen. A mieink Magyari Alda hathatós közreműködése mellett kevésbé csillogó támadójátékkal is legyűrték a 2019-es világbajnokságon bronzérmet nyert riválist, ezzel pedig bejutottak az elődöntőbe az idehaza zajló vizes vb-n.
Vagy mégsem?
Nagy tornán ugyan három éve nem találkozott egymással a magyar és az ausztrál női vízilabda-válogatott, a két csapat mégis remekül ismeri egymást, a világbajnokságot megelőzően ugyanis együtt edzőtáboroztak Veszprémben. A programban pedig számos kétkapuzás szerepelt... Így a kedd este egyik legfőbb kérdése az lehetett a Hajós Alfréd Sportuszodában, a közös tréningeken ki fedett fel kevesebbet saját trükkjeiből?
Az biztos, hogy fizikálisan rendkívül jó formában lévő ellenfél várt Bíró Attila lányaira, a szövetségi kapitány külön ki is emelte két nappal korábban, Argentína magabiztos legyőzése után, hogy olyan találkozó következik az elődöntőért, ahol fel kell kötni azt a „bizonyos alsóneműt”, és bátran felvenni a kesztyűt, amit elénk dobnak majd. Ha így lesz, a nyers erőn túlmutató képességek, a taktikai fegyelem és a technikai tudás a mieink javára billenthetik majd a mérleg nyelvét.
Bármilyen meccs jobb, mint az üres uszoda – vonhattuk meg az argentin-verés tanulságát.
Igaz, a meccsmúlt nem túl szívderítő: ellenfelünk 2019-ben a kvangdzsui vb bronzmeccsén épp Gurisatti Grétáék legyőzésével kapaszkodott fel a dobogó harmadik fokára. A találkozót 10–9-re nyerték, úgy, hogy a hajrában több nagy lehetőség is kimaradt a mieink előtt. A legutóbbi öt tétmeccsből csak egyet tudtunk rendes játékidőben megnyerni: 2019-ben a világliga-sorozat helyosztóján 12–7-re kaptunk ki, 2017-ben – szintén a világligában – győztünk (8–3), a 2016-os olimpián pedig a büntetők segítettek a mieinknek döntetlent követően; 2014-ből egy 10–7-es vereségre emlékezhetünk még.
QP | Quality Placement
Az ausztrálok csoportelsőként, magabiztos teljesítményt nyújtva jutottak tovább – a siker értékét árnyalja, hogy Kazahsztánt, Új-Zélandot és Brazíliát kellett legyőzni ehhez, azaz a sorsoláskor a leggyengébbnek vélt négyesből keveredtek ki hibátlan mérleggel.
Ugyan a mieink nyerték a ráúszást, az első gólt mégis az ausztrálok szerezték. Nem kellett sokáig várni a magyar gólra sem: egy megúszás után Vályi Vandának volt szíve lepasszolni ziccerben a labdát Keszthelyi-Nagy Ritához, aki könnyedén pattintott a hálóba. A folytatásban Rybanska Natasa helyzete miatt bosszankodhattunk, hiába videózták vissza az akciót, a labda nem csorgott gólba Gabriella Palm hóna alatt a röviden... A fordítás így sem váratott sokat magára, Gurisatti Gréta emberelőnyben a bal szélről vágta a keresztléc alá labdát (1–2).
Az első negyed folytatása viszont nem a mieinkről szólt, a várt kemény ausztrál védekezéssel rendre meggyűlt a bajunk, viszonylag távoli, vagy épp éles szögből kínálkozó lövéseket kellett elvállalni az idő szorítása miatt – sikertelenül. Keszthelyi-Nagy háromszor is a lécet találta el... A másik kapu előtt Magyari Alda érdemelt nagy dícséretet, bravúrok sorával nem engedte elhúzni a fehér sapkásokat. Azt azonban ő sem tudta megakadályozni, hogy a második nyolc percnek ők vághassanak neki 3–2-es előnyből.
Ha nem lett volna elég bajunk a kapufával – a második játékrészben is eltaláltuk kétszer –, még Palm is rákapcsolt, a sorozatban hat védéssel 80 százalékig tornászta fel magát az újabb negyed közepéig. „Lá-lá-lá, lőjetek egy gólt, sá-lá-lá, lá-lá-lá-lá-lá, lőjetek egy gólt" – énekelték egyre hangosabban a magyar drukkerek, de az a találat csak nem akart jönni. Ha már elől nem voltunk jók, a védekezésre nem lehetett panasz, Magyari Genevieve Longman ejtésénél volt résen, és blokkokkal is jól álltunk. A szünet előtti utolsó két perchez érve kettőselőnybe kerültünk, Bíró Attila időt is kért, ám ezt követően is kihasználatlanul hagytuk az esélyt – a blokk után a kapufáról kifelé pattant Rybanska lövése.
Talán a közönség egy része már el is könyvelte a gól nélküli negyedet, de csak sikerült áttörni az ausztrál védelmen – 11 perc kellett hozzá –, Mahieu Geraldine centerből játszotta ki a labdát a jobb oldalon szabadon maradt Keszthelyi-Nagynak (3–3).
Fordulás után sem sikerült megnyugodnunk, pontatlan, széles passzok, megúszás közben elhagyott labda jellemezte a lányok akcióit. Magyari azonban továbbra is ellenállhatatlan volt, s immár az ausztrálok sem lehettek nyugodtak a saját befejezéseiket illetően, hiszen több mint 12 perces gólcsendbe süppedtek. A meccs 20. minutumában aztán még idegesebbé válhattak: Vályi átlövése talált utat a blokkolni igyekvő kezek és a kapus feje fellett a hálóba (3–4). A negyed végén még egy emberelőnyt is sikerült kihasználnunk, Keszthelyi-Nagy centerből pattintott a kapuba (3–5).
Az ausztrálok 24 perc alatt egyenlő létszám mellett egyetlen akciógólt sem tudtak lőni Magyarinak, aki a második és a harmadik játékrészben teljesen lehúzta a rolót. Az utolsó felvonásból nem telt el húsz másodperc, egy ötméteres hárításával tehetett volna még többet a kapus azért, hogy rövid úton szurkolói nótába foglalják a nevét – Bronte Halligan azonban kifogott rajta (4–5). Nem lélegezhettünk még fel, de Zoe Arancini harmadik kiállítása és kipontozódása után Rybanska bombájával azért tettünk egy nagy lépést a győzelem felé: végre egyszer a keresztlécről jó irányba vágódott a labda (4–6)!
18
Galéria: Magyari maga volt a csoda, remek védekezéssel elődöntős a női vízilabda-válogatottunkFotó: Papajcsik Péter / Index
Az ausztrálok kettős emberelőnyben ismét szépítettek, így egygólos fórral vághattunk neki az utolsó négy percnek. Aztán az utolsó kettőnek egy kivédekezett emberhátránnyal, hogy aztán Keszthelyi-Nagy harmadik találatával folytassuk! A jobbkezes pattintás után a jobb felsőbe vágódó labdát kísérő ovációt leírni sem lehet (5–7).
Az utolsó percben újabb jó blokkal tettük fel a pontot arra a bizonyos i-re. Az órán maradt 35 másodperc jelentős részét már végigtámadhattuk, így pedig Ausztráliának csak a szépítésre maradt ideje, egyenlíteni nem (6–7).
Az elődöntőben a Görögországot öt góllal legyőző Hollandia vár majd a mieinkre.
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
NŐI VÍZILABDA
Negyeddöntő
Ausztrália–Magyarország 6–7 (3–2, 0–1, 0–2, 3–2)
Korábban
Hollandia-Görögország 12–7 (3–1, 3–2, 3–3, 3–1)
Egyesült Államok-Spanyolország 13–8 (3–3, 3–2, 5–3, 2–0)
Olaszország-Franciaország 17–7 (3–2, 4–1, 6–1, 4–3)
Akták
Vizes világbajnokság Magyarországon
jún 30.
„Mérhetetlen csalódás” – az olasz bal oldal vetett véget a magyar álomnak
Varga Dénest már csak egyetlen dolog motiválja a következő négy napban.
jún 29.
Férfi vízilabda-válogatottunk kikapott az olasztól, legfeljebb az 5. helyért játszunk majd
A támadójátékunk túl későn javult fel, Vogel bravúrjai önmagukban nem voltak elegendőek.
jún 29.
Rasovszky feladta a 10 km-t, Betlehem Dávid elképesztő úszással 5. lett
A világbajnoki címet az olasz Gregorio Paltrinieri szerezte meg.(Index)
Csúfos vereség az olaszoktól, már legfeljebb csak az ötödik hely lehet, a magyar férfi vízilabda-válogatott 11–10-re kikapott az olasztól
Nem sikerült legyőzni a címvédőt. A magyar férfi vízilabda-válogatott 11–10-re kikapott az olasztól a hazai rendezésű vizes világbajnokságon, ezzel 2014, 2017 és 2020 után a sorozatban negyedszer már nem jön össze, hogy Eb/vb-döntőt vívjon a csapat idehaza…
A rövid szünet után a címvédő várt a magyar férfi vízilabda-válogatottra a Margitszigeten.
Tudtuk, már két napja tudtuk, hogy Olaszország jön, de így sem ígérkezett könnyebbnek a feladat. Még akkor sem, ha a legutóbbi két világeseményén – a budapesti Európa-bajnokságon és a tokiói olimpián – gyengébben is teljesített a vártnál és már a negyeddöntőben búcsúzott az „azzurri”. Már csak amiatt sem, mert a 2019-es vb-arany után sorozatban három nagy tornán lemaradni az éremcsatáról párját ritkító blama lett volna az olasz pólózás történetében…
Mi viszont pont, hogy egy nagy sorozat folytatásában reménykedhettünk, tudva, hogy az elmúlt tíz évben a negyedik hazai rendezésű nagy világeseményén szerepel a magyar válogatott, és az előző három tornán bizony (minimum) döntőig jutott.
Ami az egymás elleni eredményeket illeti: szoros csatát vetített előre, hogy az előző öt meccsből kettő is döntetlent hozott, másik kettőn pedig egyetlen gól döntött. A sorból egyedül a kvangdzsui vb-elődöntő lógott ki, azt az olaszok kettővel tudták megnyerni – a második negyedben azóta is fájó 5–1-es parádét bemutatva a mieink ellen.
A ferencvárosi Luca Damontét is soraiban tudó ellenfél Sopronban, a C kvartettben szerepelt, s második helyen jutott tovább, miután a csoportrangadón 14–12-re kikapott Spanyolországtól. Majd a keresztjátékban Ausztráliát simán, 17–6-ra verve érkezett meg a negyeddöntőbe.
A magyar válogatottnak legutóbb szombaton volt jelenése a Hajós Alfréd Sportuszodában, miután Montenegró és Brazília után Grúziát is sikerült legyőznünk az A csoportban. Igaz, az utóbbi, 18–14-es mérkőzés főleg védekezésben tartogatott intő jeleket Varga Déneséknek. Nem véletlen, hogy hétfőn a szerbekkel kétkapuztunk, Märcz Tamás szövetségi kapitány pedig főleg a fórhátrány-védekezést gyakoroltatta a csapattal. Arról – remélhettük: csak szerényen – nem tett említést, hogy melyik válogatottnak ment jobban a gyakorlás.
QP | Quality Placement
Ugyan az olaszok nyerték a ráúszást, az első gólt Hárai Balázs révén a magyar válogatott szerezte. Az olaszok viszonylag gyorsan egyenlítettek emberelőnyből – ezzel pedig meg is volt az első félidőt meghatározó forgatókönyv. A mieink egyetlen másodpercig sem voltak hátrányban a játékrészben, ám ahhoz, hogy ne döntetlennel menjünk a rövid pihenőre, Vogel Soma bravúrja és a csapat remek védekezése kellett, kettős emberhátrányban kibekkelve az utolsó másodperceket (3–2).
A második negyed elején Hárai hibázott el egy ígéretes lehetőséget centerből, tegyük hozzá, az olasz védő rendesen szorongatta őt, majd Angyal Dániel lövését hárította a Pro Reccóval június elején Bajnokok Ligáját nyert Marco Del Lungo. Nem volt szerencsénk a befejezéseknél, s hogy igazán bosszantó legyen a dolog, Francesco Di Fulvio két átlövéssel alig egy perc leforgása alatt megfordította a meccset (3–4).
Tudtuk, hogy nem lesz egyszerű, de az első 10 percben mutatott játék alapján így is óriási meglepetés volt, hogy a meccsen először az olaszok tudtak két góllal elmenni, Edoardo Di Somma lefordulás után szerzett jobbkezes bombáját lehet még a Hajós közönsége is vastapssal ismerte volna el, ha nem épp a magyar kapuba hajítja azt. Vogel is nagyot fújtatott, széttárva a kezét…
Manhercz Krisztián pillanatai következtek – még épp időben –, az OSC játékosa előbb szépített, majd a következő akciónál remekül blokkolt. 40 másodperccel később Zalánki balkezes bombája kötött ki a jobb felsőben – ezúttal Del Lungo szívta bosszúsan a fogát (5–5). Ezzel viszont még mindig nem volt vége az első „félidőnek”. Nyolc másodperccel a dudaszó előtt De Fulvio emelt Vogel kezei felett a bal felsőbe (5–6).
Még szerencse, hogy a fórhátrányos védekezést gyakoroltuk, öt lehetőségből mindössze kettőt tudott gólra váltani az így is előnnyel forduló olasz csapat, igaz, az emberelőnyök befejezésére mi sem lehettünk büszkék, hétből három sansszal éltünk az első 16 percben.
Hiába védekeztünk jól, az idő egyre csak telt és nem találtuk a fogást Del Lungón. Burián Gergely kapkodott el egy emberelőnyt a jobb szélről, Giancomo Cannella a 20. percben viszont nem tette meg ugyanezt a szívességet (5–7). Egyre inkább az üldöző szerepébe kényszerültünk, elöl pedig klasszis villanásokra kellett bízzuk magunkat. Vámos Márton be is mutatott egyet, ismét egy gólra felhozva a magyar válogatottat, de az öröm csak addig tartott, amíg Lorenzo Bruni lövése a kapufáról Vogel fejére, onnan pedig a képzeletbeli gólvonalon túlra nem csorgott (6–8). A Ferencváros kapusa tartott minket meccsben, miközben a játékvezetők döntéseivel finoman szólva sem volt szerencsénk…
Az utolsó nyolc percnek mínusz kettőről vágtunk neki. S ha a meccs előtt azt gondoltuk, nehéz dolgunk lesz, hát az est ezen pontjára ez halmozottan igazzá vált.
Ráadásul egy perc sem telt el a negyedik negyedből, már mínusz három volt az a kettő… Érezhetően elkezdtünk kapkodni, Zalánki Gergő hibázott éles szögből bal kézzel, majd 40 másodperccel később ismét, csak ezúttal ahelyett, hogy túlhúzta volna a hosszú felsőnél, nemes egyszerűséggel a kapu közepén helyezkedő Del Lungót lőtte mellbe. Az olasz közel 70 százalékon védett ekkor már.
Úgy tűnt, szűk öt minutummal a vége előtt lehetett volna még egy nagy esélyünk a visszakapaszkodásra, de a szabaddobás után emberelőnyben Varga Dénes labdája kijött a bal oldali kapufáról. A több mint nyolcperces gólcsendet végül Vámos törte meg – szimbolikus, a kapus ebbe is beleért, s alig akart a kapuvonalon túlra csúszni…
Viszont az idő így is a címvédőknek dolgozott, akik abban a tudatban támadhattak, hogyha minél jobban körbepasszolják a mieinket és a meccs végéig akár csak egy gólt is találnak még, azzal le is zárhatják a találkozót. Di Fulvio balkezes lökete három és fél perccel a vége előtt talán túl korán jött ahhoz, hogy kijelentsük, vége (7–10), mindenesetre nagyon-nagyon közel kerültünk hozzá.
Oscar Gonzalo találatával már tényleg nem volt visszaút, 2 perc 14 másodperccel a vége előtt négygólosra nyílt az olló. Vámos bombája után legalább a közönség hangja még feltámadt, az utolsó perc elején szerzett Manhercz-gól pedig egy apró reménysugarat is felcsillantott talán, de ezek a találatok egész egyszerűen későn jöttek már ahhoz, hogy érdemben változtassanak válogatottunk sorsán. Ahogyan 17 másodperccel a dudaszó előtt Jansik Szilárdé is. Papíron ugyan szebb lett, mintha három vagy négy góllal kapunk ki, de a csodához édeskevés (10–11).
Az olaszok 11–10-re legyőzték Vargáékat és készülhetnek a Görögország elleni elődöntőre. Nekünk marad a csata az 5. helyért.
Megszakadt a nagy sorozat, a 2014-es Európa-bajnokság, a 2017-es vb és a 2020-as Eb után zsinórban negyedszer nem jött össze, hogy hazai közönség előtt döntőig meneteljen a magyar férfi vízilabda-válogatott.
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
FÉRFI VÍZILABDA
Negyeddöntő
Magyarország–Olaszország 10–11 (3–2, 2–4, 1–2, 4–3)
Korábban
Spanyolország–Montenegró 7–6 (2–1, 3–2, 1–2, 1–1)
Horvátország–Szerbia 14–12 (1–1, 4–3, 5–5, 4–3)
Görögország–Egyesült Államok 16–11 (3–1, 4–6, 3–0, 6–4)
Akták
Vizes világbajnokság Magyarországon
jún 30.
„Mérhetetlen csalódás” – az olasz bal oldal vetett véget a magyar álomnak
Varga Dénest már csak egyetlen dolog motiválja a következő négy napban.
jún 29.
Rasovszky feladta a 10 km-t, Betlehem Dávid elképesztő úszással 5. lett
A világbajnoki címet az olasz Gregorio Paltrinieri szerezte meg.
jún 29.
Elképesztő hajrá után holland arany női 10 kilométeren a Lupa-tavon
Olasz Anna hatodik lett, Balogh Vivien a 17. helyen végzett.(Index)
2022. június 24., péntek
Egy hónappal a 19. FINA Világbajnokság rajtja előtt sajtótájékoztató keretében mutatták be az érmeket, illetve az esemény mottóját: Make History (Írj történelmet!).
Egy hónappal a 19. FINA Világbajnokság rajtja előtt sajtótájékoztató keretében mutatták be az érmeket, illetve a budapesti esemény mottóját: Make History (Írj történelmet!). A jegyértékesítés is elindult, három hullámban érkeznek majd a belépők az online felületre, ahol igen kedvező árakon lehet a jegyekhez jutni.
„Rohamtempóban készültünk az elmúlt száz napban, de jelentem, jól haladunk, amihez az is kellett, hogy ilyen páratlan mértékű összefogás jött létre sportágak, szervezők és az összes résztvevő partner között, akiknek ezúton is szeretném megköszönni a munkájukat. Kicsit ahhoz tudnám hasonlítani, amikor a 400 vegyesből az utolsó száz méterre fordulunk rá, jön a hajrá, már savasodik az izomzat, sípol a tüdő, de a szívünk, tudásunk, akaratunk garantáltan el fog vinni a célba, és leküzdünk minden nehézséget” – mondta el Wladár Sándor, a MÚSZ és a szervező-bizottság (szb) elnöke.
Ezután bemutatták a világbajnokság érmeit, melyek kapcsán Szántó Dávid, az szb operatív igazgatója megjegyezte: „Korábban a logót is megmutattuk, amelybe az éles szeműek akár több dolgot is beleláthatnak, de maradva a vizes sportoknál, a hullámokat és a vizet szimbolizálja. Legalább ilyen fontos az esemény szlogenje, a ’Make history’, amely tökéletesen összefoglalja azt a munkát, amelyet a sportolók és szervezők is beletesznek egy világbajnokságba. Ne felejtsük el, rekordidő alatt sikerült tető alá hozni ezt az eseményt, amely önmagában is történelmi tett, de ennél is fontosabb, hogy mi közösen szeretnénk történelmet írni, így egy hazai rendezésű vb sikere nem csak a szervezők munkájának szól, hanem minden magyarnak.”
Íme az érmekről készült kisfilmek linkjei:
https://www.youtube.com/watch?v=vzU9eX9TyeU&list=PLCjPv-hB2Jh6mInCb9abGZcRmSyhvI3O7&index=1
https://www.youtube.com/watch?v=KP7z_GQ-eA8&list=PLCjPv-hB2Jh6mInCb9abGZcRmSyhvI3O7&index=4
Eddig 180 ország jelentkezett, és akár 2700 sportoló is részt vehet a világbajnokságon, de pontos számokat a nevezés lezárulta után – június 8. – közölnek a szervezők.
A mai napon elindult az online jegyértékesítés is, a jegyárak lehetővé teszik, hogy a lehető legtöbben megnézhessék a világ legjobb vizes sportolóit – az úszóviadalon a délelőtti előfutamokat már 1500 forintért is meg lehet tekinteni, a jobb helyek pedig a döntőkre
19 ezer forintba kerülnek. A vízilabda csoportmérkőzések jegyei 4-8 ezer forintért vehetők meg, a döntők prémiumkategóriás tikettjeiért 24 ezret kell fizetni. A műúszás és a műugrás jegyei 1-5 ezer forint között mozognak, míg a nyíltvízi úszásra egységesen 3000 forint a belépő, viszont minden oda megváltott jegy egésznapos bejutást tesz lehetővé a Lupa Beachre. A jegyeket a www.fina-budapest2022.com oldalon keresztül lehet megvenni.
Mihók Attila, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgatója ismertette, hogy az esemény költségvetése nettó 27 milliárd forint, ezen felül kalkulálják a FINA-nak fizetendő 4.5 milliárdos jog- és pénzdíjat. Az szb vezérkarának tagjai közül Oszkó Péter, korábbi pénzügyminiszter ennek kapcsán megjegyezte: „Az mindenképpen könnyítő tényezőnek számított, hogy a létesítmények már megvannak és hogy már rendeztünk ilyen nagy volumenű eseményt, nehezítő tényező egyértelműen az idő rövidsége volt. Ahogy korábban is nyilatkoztunk erről, egy nagyon feszes és nagyon szigorú pénzügyi keretet állapítottunk meg, így különösen örülök, hogy ehhez tudtuk magunkat tartani.”
Váradi József, a Wizzair vezérigazgatója hozzátette, a turizmus napjainkban már kiemelt ágazat minden országban, és egy ilyen színvonalú sportesemény, mint a FINA Világbajnokság óriásit lendít a hazai idegenforgalmon. „Ismerve a piaci helyzetet, stratégiailag jobbkor nem is történhet egy ilyen esemény. Rengetegen jönnek majd az országba és főként Budapestre. Hozzátartozik a képlethez, hogy a költségvetésből elköltött minden állami forint negyven százaléka a turizmusnak, illetve a befizetett adóknak és járulékoknak köszönhetően vissza is fog oda áramlani. Budapestnek pedig külön lehetőséget teremt a vébé, hogy újrapozicionálja magát, és ismét felfigyeljenek a városra” jelentette ki Váradi József.
A 19. FINA vb egyedi lesz azért is, mert három társrendező-város – Debrecen, Sopron és Szeged – is bekapcsolódik a lebonyolításba, az első héten a vízilabda-torna csoportmérkőzései zajlanak majd náluk. Ennek kapcsán Vári Attila, az MVLSZ elnöke közölte: „A helyszíneket bejárva elmondhatjuk, hogy nem csak a fővárosban, de a vidéki helyszíneken is minden előkészület kiválóan halad, a helyiek nagyon lelkesek. Érezni azt, hogy megmozdult az ország, és sokan várják már, hogy elstartoljon a vb. Jó volt látni, hogy három fiatal tehetség mutatta be az érmet, csillogott a szemük – mi őértük dolgozunk, egy ilyen eseményen pedig még inkább meg tudjuk mutatni, hogy a fiatalok és az utánpótlás jelentik a jövőt.”
A 19. FINA Világbajnokság június 17-én rajtol és július 3-ig tart. Az úszás és a műugrás a Duna Arénában lesz, a vízilabda-torna magyar érdekeltségű csoportmeccsei, valamint az egyenes kieséses szakasz a Margitszigeten zajlik majd – ugyanitt lesz az első héten a műúszás is –, a többi csoport Debrecenben, Sopronban és Szegeden játszik, míg a nyíltvízi úszók a Lupa-tavon versenyeznek.
Post navigation
ElőzőPrevious post:Indul a jegyértékesítés első szakasza
KövetkezőNext post:V4 – Négy Nemzet Úszóverseny 2022. Prága – versenyinformációk
Kapcsolódó hírek
Országos csúccsal ötödik lett a magyar férfi 4×200-as gyorsváltó, Milák a legjobb idővel döntős
2022-06-23
Este döntőt úszik 4×200-as férfi gyorsváltó, középdöntős Milák, Szabó, Molnár és Burián is
2022-06-23
Ötödik a 4×200 méteres női gyorsváltó a vizes vb-n
2022-06-22
Vizes vb 5. nap délelőtt: Telegdy, Kovács, Békési továbbjutott és döntős a 4×200-as női gyorsváltónk
2022-06-22
Milák világcsúccsal védte meg a címét 200 méter pillangón
2022-06-21
Hat továbbjutó és egy majdnem továbbjutó a Duna Arénában
2022-06-21(MÚSZ)
Kemény Dénes exkluzív: "Akit nem szerettem, nem került be a válogatottba"
Megosztom
Kemény Dénes ötévesen óriáspontyot fogott a Balatonból. Kamaszként motorcsónakkal csajozott. Imád főzni. Most vizes vb-t szervez. Interjú a legendás kapitánnyal.
Hirdetés
– Kemény Dénes. Milyen érzés, amikor a neved alapján ítélik meg a személyiségedet?
– Nem vagyok janicsár, aki mindig a küzdelmet keresi, de sajnos vannak olyan helyzetek a munkámban és a privát életemben, amelyekben a sarkamra kell állni.
– Szigorú voltál a vízilabda-válogatott keretének összeállításakor?
– Akit nem kedveltem, be sem hívtam, hiszen úgy nem lehet sikereket elérni, hogy szakadék van az edző és a játékos között. Akit beválogattam a keretbe, arról tudtam, hogy érzelmileg is jól tudunk majd együtt dolgozni. Minden játékosomat szerettem. Ha valaki megérezte volna, hogy nem szeretem, visszaesett volna a teljesítménye. Ilyenkor hiába eredményes más csapatban, az én keretemben biztosan nem az. Tehát igen, ezek kemény szavak.
Vízilabda All Star gála 2018, Millennium Masters nyilvános edzés Fotó: Koncz György/Nemzeti Sport
Vízilabda All Star gála 2018, Millennium Masters nyilvános edzés
Fotó: Koncz György/Nemzeti Sport
– Hiányzik az edzői tevékenység?
– Már nem stopperrel és síppal a parton állva teszek a vízilabda-sportért. Hosszú távon, stratégiailag gondolkodva támogatom a sportág jövőképét. FINA edzőbizottsági alelnökként és a Testnevelési Egyetemen, a tanári munkám során közvetetten dolgozom a vízilabdáért.
A Magyar Vízilabda Szövetség és az EON közös rendhagyó sajtótájékoztatója a női és férfi válogatott támogatásáról 2018-ban a MOM Sportban Kemény Dénes Fotó: Dömötör Csaba/Nemzeti Sport
A Magyar Vízilabda Szövetség és az EON közös rendhagyó sajtótájékoztatója a női és férfi válogatott támogatásáról 2018-ban a MOM Sportban
Kemény Dénes
Fotó: Dömötör Csaba/Nemzeti Sport
– Mitől válhat sikeresebbé a vízilabda-sport?
– Az az ideám, hogy ha az edzők optimális körülmények között dolgozhatnak, a csapat is jobban teljesít, a meccs is jobb lesz. Ha pedig a csapatok jobban játszanak, akkor megtelnek a lelátók, és népszerűbbé válik a sportág.
– A játékosok most is keményen megdolgoznak az eredményességért.
– Gladiátorok harcolnak egymással a mély vízben. Ez a vízilabda misztikuma. Sok semleges néző azért jön, hogy ezt a titokzatosnak tűnő tevékenységet csodálja.
– A vízilabda a legtöbb ember szemében rejtélyes sportágnak minősül?
– Sajnos és hála Istennek. Ha elérjük, hogy a nézők jobban megértsék, mi zajlik a vízben, mit miért fújt a bíró, az lehet az egyik kulcsa a lelátók telítettségének és a vízilabda nagyobb népszerűségének.
Vámos Márton (j) a 17. vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának döntőjében, a Magyarország-Horvátország mérkőzésen a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 29-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Vámos Márton (j) a 17. vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának döntőjében, a Magyarország-Horvátország mérkőzésen a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 29-én.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
– A 2022-es magyarországi vizes vb-szervezésében is komoly szereped van.
– Az érem formájával kapcsolatban már most is volt egy kisebb vitánk, de ezt még nem mondhatom el. (nevet) Sok tapasztalt munkatárs van, aki már szervezett világeseményt, így tudunk segíteni irányokat kijelölni. A munka nagy részét pedig a Nemzeti Sportügynökség végzi majd.
– Milyen érzésekkel fogadtad a vb szervezésének hírét?
– Szövetségi kapitányként nem élhettem át, hogy hazánk világbajnokságot rendezzen. Amikor elnök lettem, öt évet vártam rá, hiszen a 2017-es volt az első felnőtt vizes világbajnokság Magyarországon. De nem panaszkodom. Hatéves elnöki időszakomban a vb-vel együtt összesen hét nagy eseményt rendeztünk felnőtt és utánpótlás szinten. A nyári vb műsoron kívüli lesz, annak érdekében hogy ne maradjanak vb nélkül a sportolók, mivel Fukuoka jövő nyárra halasztotta a rendezést.
Manhercz Krisztián (b) és a horvát Javier Garcia Gadea a 17. vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának döntőjében, a Magyarország - Horvátország mérkőzésen a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 29-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Manhercz Krisztián (b) és a horvát Javier Garcia Gadea a 17. vizes világbajnokság férfi vízilabdatornájának döntőjében, a Magyarország-Horvátország mérkőzésen a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 29-én.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
– Tudod majd élvezni az eseményeket nézőként is?
– Azon túl, hogy a kiemelt vendégekkel közösen nézem a mérkőzéseket, remélem, hogy nem lesznek a helyszínen komolyabb kötelességeim.
– Legutóbb Mila Kunis-szal és Ashton Kutcherrel nézted az USA-Japán meccset 2017-ben a budapesti vizes vb-n.
– Ashtonnak nagyon markáns meglátásai voltak a két csapat játékosi-edzői kommunikációja kapcsán. Tapasztalatait amatőr amerikai football játékosi emlékeiből gyűjtötte.
Budapest, 2017. július 19.
Ashton Kutcher amerikai színész, Mila Kunis amerikai színésznő férje (b) és Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke a férfi vízilabdatorna D csoportjában játszott Egyesült Államok-Japán mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 19-én.
Fotó: MTI/Czagány Balázs
– Korábban Áder Jánossal és Herczeg Anitával is néztél élőben vízilabdameccset.
– A köztársasági elnök felesége jól szórakozott, amikor már az ötödik olyan támadást néztük, amelynél két passzal a gól előtt mondtam, hogy ki lövi majd a gólt. (nevet)
Budapest, 2017. július 24.
Áder János köztársasági elnök (k) és felesége Herczegh Anita, valamint Kemény Dénes, a Magyar Vízilabdaszövetség elnöke a női vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország-Kanada mérkőzésen a 17. vizes világbajnokságon a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. július 24-én.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
– Colleen Bell-el is néztél már korábban Magyarország-USA mérkőzést a Volvo kupán. Ez még azelőtt történt hogy átadta volna a megbízólevélét Áder Jánosnak. (Bell az Egyesült Államok magyarországi nagykövete volt 2017-ig – a szerk.).
– Az is nagy élmény volt! És képzeld, amikor megkérdeztem, hogy milyen borral kínálhatom, azt mondta, hogy ha sportesemény, akkor természetesen sört iszik! Mint jó házigazda, én is vele söröztem. (nevet) Azután pedig a Margitszigeten voltunk meccsen. Akkor végig kóstolta a teljes borkínálatot.
– Szívesen kóstolsz minőségi borokat. A balatoniak közül melyek a kedvenceid?
– Badacsony, Csopak és Balatonfüred borait mindig kifejezetten kedveltem.
– Balatonfenyveshez van komolyabb kötődésed. A déli parton is jók a borok?
– Balatonlellén a Konyári Pincészet nagy kedvencem. Különböző borokat válogatok össze, és attól függően kínálom, hogy milyen ételt készítek a nyaralásaink során.
Kemény Dénes a Balatonnál Fotó: Kemény Dénes családi
Kemény Dénes a Balatonnál
Fotó: Kemény Dénes családi
– Főzni is fiatalon megtanultál.
– A diploma megszerzése után (Kemény Dénes állatorvosként végzett az egyetemen – a szerk.) Tatabányán kezdtem el dolgozni, ahol volt egy szakács barátom. Ő volt az, aki a főzés alapjait átadta nekem. Hogy hogyan készíts jó levest, pörköltet, sültet – ezeket mind tőle tanultam meg.
– Elárulsz egy kedvenc, általad megbolondított receptet?
– Nyáron a grillételekhez szeretek hideg tésztasalátát készíteni. A friss bazsalikomot és fokhagymát apróra, a koktélparadicsomot és a mini mozzarellát félbe vágom, majd egy tálba teszem, némi olívaolajjal és sóval. Ebbe keverem bele a kifőtt, rövid tésztát. Ez eddig a klasszikus recept. Az én verzióm attól különleges, hogy egy cukkinit is apróra vágok, majd kevés olajon megpirítom, 8-10 perc alatt. Ezt keverem bele a fent említett tésztás alapba. Isteni! (mosolyog)
Olasz tészta Kemény Dénes-módra Fotó: Kemény Dénes privát
Olasz tészta Kemény Dénes-módra
Fotó: Kemény Dénes privát
– Amikor hazaköltöztél Olaszországból, vadászni kezdtél. Ott is férfiak között mozogtál, és egészen másfajta gasztrokultúrában szereztél jártasságot.
– Akkor a vadételeket tanultam meg jól elkészíteni. Mondták is nekem: Itt van a vaddisznómáj, nehogy már olasz tésztát együnk! (nevet)
Kemény Dénes Fotó: Nemzeti Sport
Fotó: Nemzeti Sport
– A Balatonnál mivel töltöd az időd a kulináris élvezetek mellett?
– Van egy kis elektromos csónakunk. A legkisebb fiammal, aki imád horgászni, kihajózunk. Jönnek velünk a kutyák is. Úszkálunk a Balaton közepén, a fiam horgászik, zenét hallgatunk, és ez igazi kikapcsolódást jelent számunkra. 2020-ban és 2021-ben júniustól augusztus elejéig rengeteg időt töltöttünk a tónál.
Kemény Dénes legkisebb fia a Balatonnál Fotó: Kemény Dénes családi
Kemény Dénes legkisebb fia a Balatonnál
Fotó: Kemény Dénes családi
– Vannak gyerekkori emlékeid is a Balatonról?
– Régen nem voltak a Balatonnál uszodák. Apám a MÁV-nál dolgozott, így MÁV üdülőkbe jártunk nyaralni. Öt évesen már hatalmas pontyot fogtam, képzeld.
– Ötévesen fogtál egy nagy pontyot a Balatonból?
– Apám megvette a balatonkenesesi halasnál a pontyot, rákötötte a horogra úgy, hogy ne vegyem észre, én pedig boldogan kifogtam a vízből. Az élmény volt a lényeg. (nevet)
Kemény Dénes édesapjával, Kemény Ferenc Fecsó bá vízilabdaedzővel 2014-ben Fotó: Szabó Miklós/Nemzeti Sport
Kemény Dénes édesapjával, Kemény Ferenc Fecsó bá vízilabdaedzővel 2014-ben
Fotó: Szabó Miklós/Nemzeti Sport
– Szántódon is sok időt töltöttél gyerekkorodban. Mit csináltál akkoriban?
– Amikor nyáron voltak edzésszünetek, 16-17 éves koromban rengeteget motorcsónakáztunk a haverommal. Ezzel kamaszként nagyon jól lehetett csajozni. Felajánlottuk a lányoknak, hogy bevisszük őket fürödni a mély vízbe. Jó fejek voltunk, mert ilyen ajánlatokat csak nappal tettünk. (nevet)
Még több sztárinterjút olvasnál? Itt keresgélj.
Kemény Dénes felesége és legkisebb fia a Balatonnál Fotó: Kemény Dénes családi
Kemény Dénes felesége és legkisebb fia a Balatonnál
Fotó: Kemény Dénes családi (f.:Like Balaton)
Brazília kipipálva: húsz góllal ünnepelte az olimpia napját a magyar vízilabda-válogatott
Brazília kipipálva: húsz góllal ünnepelte az olimpia napját a magyar vízilabda-válogatott
A magyar férfi vízilabda-válogatott magabiztos győzelmet aratott a brazilok ellen a FINA világbajnokság pólótornájának csoportkörében, ezzel még egy lépéssel közelebb került a hétfői pihenőnaphoz, s ahhoz, hogy egyenes ágon kerüljön a negyeddöntőbe.
A története során vízilabda-világbajnokságon a 10. helynél előrébb (2015) még sosem végzett Brazíliáról viszonylag szép emlékeket őrizhettünk a kezdés előtt, igaz, legutóbb 2016-ban, a Rio de Janeiró-i olimpián találkoztunk velük tétmeccsen – akkor a maival már köszönőviszonyban sem álló válogatottat a csoportkörben 10–6-ra, az egyenes kieséses szakaszban 13–4-re verte a még Benedek Tibor vezette, végül 5. helyet szerző magyar csapat.
Már a „felvezető mérkőzésre” sem lehetett panasz, a kvartett másik két csapata, Montenegró és Grúzia az első két teljesen ellentétes félidő (1–4, 3–0) után végletekig kiélezett meccset játszott egymással, s hat másodperccel a vége előtt a montenegrói kapus dupla bravúrja kellett ahhoz, hogy a balkániak behúzzák a győzelmet.
A két meccs között pedig arról sem feledkeztek meg a szervezők és a szurkolók, hogy megemlékezzenek az olimpia napjáról, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1894-es megalapításának évfordulójáról. A legtöbb magyar olimpiai bajnokot adó sportág esetében ez illő is volt.
Az impozáns drapériánál is látványosabb volt Manhercz Krisztián ejtése, amivel másfél percnyi játék után megszerezte a vezetést a magyar válogatott. Az „ünnepnapon” nagy elánnal vetették magukat meccsbe a mieink, még a negyed felénél sem jártunk, amikor Varga Dénes, majd Manhercz újabb találatával háromra hízott a két csapat közötti különbség.
Märcz Tamás ígérete szerint a csapategység továbbépítésére, újabb figurák kipróbálására és begyakorlására szerette volna felhasználni a papíron leggyengébb csoportellenfél elleni meccset. Már a kezdőcsapat is ennek megfelelő volt: a kapuban Lévai Márton váltotta a Montenegró ellen a mezőny legjobbjának választott Vogel Somát, és a vb-újoncaink közül a kedden góllal debütáló Burián Gergőnek is alaposan kijutott a játékpercekből az első negyedben.
A játékrész derekán Pualo Pedroso szépített ugyan, de ez sem adott sok okot az aggodalomra: nem telt bele két perc, Burián emberfórból, Jansik Szilárd és Pohl Zoltán ötméteresből vette be a brazil kaput. Majd a dudaszó előtt nyolc másodperccel Zalánki alakította 7–1-re az állást.
A folytatás is magabiztosan alakult, noha jobban emlékeztetett a szövetségi kapitány által előrevetített, harcias, fizikális vízilabdára: a második negyedet 4–2-re, a harmadikat 4–1-re nyertük.
Nem egészen 22 perc telt el a meccsből, amikor Zalánki góljával először tízre nőtt a különbség. A brazilok egyre fáradtabbnak tűntek, s bár a védekezésre még úgy-ahogy futotta az erejükből, egyre többször esett meg velük, hogy lövésig se jussanak saját támadásaik végén, a támadóidő végéhez érve inkább csak beejtve a labdát a medence egyik sarkába, addig se tudjon gyors indításokkal operálni és megúszni a magyar válogatott...
A helyzetek számára így sem panaszkodhattunk, a negyedik negyed kezdetére 31 gólszerzési kísérletnél jártunk. Újabb két gyors magyar gól következett, centerből – a magyar mezőnyjátékosok közül utolsóként – Mezei Tamás is betalált, ezzel hat perccel a vége előtt 17–4-re növelve a különbséget. A brazil kaput őrző Alexandre Mendes hiába szuggerálta egyre sűrűbben a jobb válla felett elpillantva a hátralévő játékidőt mutató órát, az ő szempontjából aligha peregtek gyorsan a másodpercek. Angyal, aztán Hárai volt eredményes centerből – a meccs közepén látott agresszív brazil védekezésnek ekkor már nyoma sem volt. A mieink húsz gólig meg sem álltak, s bár a dél-amerikaiak a végjátékban kétszer szintén betaláltak, a vártnál így is jóval magabiztosabb sikert értek el Varga Dénesék (20–6). A mieink közül Varga – akit a meccs legjobbjának is megválasztottak –, Nagy Ádám és Zalánki Gergő is három találatig jutott – ezzel a mezőny legeredményesebb tagjainak bizonyultak.
A pólónap tökéletességébe csupán az a tény zavart be, hogy a Soproni Uszodában az eredetileg 19 óra 30 percre kiírt Olaszország–Kanada-mérkőzést nem lehetett megrendezni. Az Index információi szerint az észak-amerikaiaknál több játékos is pozitív koronavírustesztet produkált...
A magyar pólócsapat szombaton este Grúzia ellen biztosíthatja a csoportgyőzelmet, ezzel pedig a helyét a legjobb nyolc között.
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
FÉRFI VÍZILABDA
Csoportkör, A csoport, 2. forduló:
Magyarország–Brazília 20–6 (7–1, 4–2, 4–1, 5–2)
Korábban:
Grúzia–Montenegró 9–10 (1–4, 3–0, 3–4, 2–2)
Az állás: 1. Magyarország 4 pont, 2. Grúzia 2 (23–20), 3. Montenegró 2 (18–21), 4. Brazília 0
Az Indexen kiemelt figyelemmel követjük a hazai vizes világbajnokságot, mellékletünkben minden fontos információt megtalál az eseményt illetően!
Akták
Vizes világbajnokság Magyarországon
jún 24.
Jön a baba, Cseh Laci még a vizes világbajnokságra sem látogat ki
A családjára koncentrál.
jún 24.
„Ezt már lődd be, fiam!” – Varga Dénes megmutatta, milyen a jó csapatkapitány
Nagy Ádám vagánysága is kellett, hogy igazán emlékezetes legyen a csütörtök este.
jún 23.
Milák Kristóf bejelentkezett a 100 pillangó aranyérmére is
Ötödik a 4×200-as férfi gyorsváltónk, Telegdy Ádám hatodik 200 háton.
Még 460 cikk az aktában
Kiderült, mi köti össze a Disney-t, Supermant, és a nyomdai hibát
Sport
Milák fél gőzzel is a világ előtt, a 4×200-as gyorsváltónk csúccsal döntős!
Este cirkusz lehet a Duna Arénában, alig várjuk a stafétánk döntőjét!
Sport
Gálfi Dalma tornagyőzelemmel érte el pályafutása legelőkelőbb helyezését
Gálfi Dalma tornagyőzelemmel érte el pályafutása legelőkelőbb helyezését
Több mint két és fél óráig tartott a finálé.(Index)
Olaszországtól elszenvedte első vereségét a magyar női pólós vállogatott
Mindössze két akciógóllal nem ment – női pólósaink fájó vereséget szenvedtek
A magyar női vízilabda-válogatott 10–9-re kikapott az olasz csapattól a FINA vizes világbajnokság csoportkörének 2. fordulójában, ezzel távol került a csoportgyőzelemtől és a vasárnapi pihenőnaptól. A kvartett másik mérkőzésén Kanada 22–2-re verte Kolumbiát.
A harmincöt gólos bemelegítés után valóban elkezdődött a magyar női pólóválogatott számára a hazai rendezésű világbajnokság. Ezúttal a vb-újonc Kolumbiánál jóval komolyabb játékerőt képviselő, 2016-ban még olimpiai ezüstöt szerző, igaz, a 2021-ben Tokióban megrendezett játékokra végül ki sem jutó olaszok személyében. Emlékezetes, Olaszországot épp a mieink ütötték el a kvalifikációtól, miután a 2021 januárjában rendezett trieszti selejtezőtorna elődöntőjében 13–10-re győzött Bíró Attila csapata.
Kolumbia bemelegítésnek ideális ellenfél volt, szerdán Olaszország következik női pólósainknak.
Az olaszok Kanada ellen 7–7-es döntetlennel indítottak a Margitszigeten. A hétfői meccs jelentős részében ők diktálták a tempót, az első negyed végén 4–2-re, a nagyszünetben 6–5-re vezettek. Ezt követően viszont megakadt a támadógépezet: az utolsó tizenhat percben összehozott mindössze egy találatra nem lehetnek túl büszkék, miként a tízből mindössze két értékesített emberelőnyükre sem.
Mégis korai lett volna leírni őket: a két csapat legutóbbi, áprilisi összecsapását ugyanis Olaszország nyerte, a világliga európai fináléjának bronzmeccse 10–9 lett – oda. Bíró pedig már akkor figyelmeztetett, csalódni fog, aki az újjáalakuló olasz válogatottat túl gyakran akarja összevetni az olimpiai selejtezőben legyűrt ellenféllel, ugyanis annak kerete csaknem teljesen kicserélődött – s a vb-ig hátralévő időben alighanem tovább erősödik a kerettagok közti kohézió.
Megint más kérdés, hogy mennyire akartuk kiteríteni a lapjainkat a világligabronzért, akkor már két hete tudva, hogy Budapesten közös csoportban szerepel majd a két gárda…
Utóbbira csakis a Hajósban kaphattunk választ…
Ugyan a kezdést megelőző órákban erősen lógott az eső lába, így is jó 3500-4000 ember gyűlt össze az ideiglenesen bővített lelátókon – a két hosszú oldalt csaknem megtöltve, és látványosan csupán a kapuk mögötti szektorokban hagyva üresen székcsoportokat.
Hangerőben nem is volt hiány, amit a válogatott az első két emberfórt kihasználva bő másfél perc alatt 2–0-s előnnyel hálált meg. Az első negyed legemlékezetesebb gólja Parkes Rebeccáé volt, aki Roberta Bianconi flegmán elvégzett szabadrúgása után pöckölte-tuszkolta a labdát a Caterina Banchellit megelőzve az olasz kapuba – ezzel három és fél perc után már 3–1 volt ide. A játékrészt végül 4–3-mal hozta a magyar válogatott – az utolsó másodpercekben az oldalháló tréfálta meg Szilágyi Dorottyát, no meg a helyszínen tartózkodó nézők legalább kétharmadát…
Már az első negyedben is az lehetett az érzésünk, a kelleténél könnyebb síppal fújja a játékvezetői páros a kiállításokat a mieink oldalán, ez az érzés pedig a második felvonás elején csak hatványozódott. Ráadásul az olaszok azt a szívességet sem tették meg, hogy ott folytatták volna az előnyök értékesítését, ahol Kanada ellen abbahagyták, ezúttal 5/4-gyel hozták le az első 12 percet, így pedig 4–4-nél és 5–5-nél is egyenlíteni tudtak. Inkább az akciógólokkal akadt gondja mindkét csapatnak: az olaszok három, a mieink hat kísérletből találtak csak egyszer a kapuba egyenlő létszám mellett. A játékrész hajráját Gurisatti Gréta kettős fórból szerzett találatával így is előnyből várhattuk – csakhogy a különbség az istenért sem akart hízni, többek közt a Parkes gólján hamar továbblépő, azt leszámítva szenzációs estét kifogó Banchelli bravúrjainak köszönhetően (5–6).
Hiába hoztuk el a harmadik ráúszásnál a labdát, Rybanska Natasa bombája a kapufán csattant. Az olaszok nem álltak hadilábon a szerencsével sem, az ellentámadásból Giuditta Galardi lövése a blokkolni próbáló kezek és Magyari Aida hóna alatt csúszott gólba – így harmadszor is egyenlítettek a „vendégek”. Majd Magyari bravúrja után a kipattanót megszerezve Roberta Marletta a találkozón először az előnyt is megszerezte Olaszországnak. Nem találtuk a fogást az olasz védekezésen, a centerezések rendre nem sikerültek, az átlövések pedig vagy az ekkor már 60 százalékon védő Banchelli kezei közt, vagy a kapufán haltak el. Úgy vágtunk neki a harmadik negyed hajrájának, hogy tizenkét próbálkozásból továbbra is egy akciógól állt a magyar csapat neve mellett.
Kevés. Ráadásul a második játékrész vége óta három kiállítást is megtorlatlanul hagytunk, ami szintén nem kecsegtetett sok jóval.
Érezte ezt Bíró Attila is, aki egy újabb fórt már nem akart kihasználatlanul hagyni, időt kért, Szilágyi Dorottya pedig a figura végén meg is szerezte az első gólját ezen a meccsen (7–7). Ez viszont önmagában még nem volt elég ahhoz, hogy válogatottunk kikeveredjen a csávából, 43 másodperccel a szünet előtt Mahieu Geraldine kipontozódott, Marletta pedig büntetőből ismét előnyhöz juttatta az olaszokat (8–7).
Az utolsó negyed több mint három percen át nem hozott gólt. Volt itt minden, fújtak ellenünk nehezen érthető kontrát, egyenlő létszámnál és fórból is eltaláltuk a kapufát, s lőttük arcon sikeres centerezés után a kitaposás után már visszasüllyedőben lévő kapust. Már-már úgy tűnt, újabb emberelőnyt hagyunk kihasználatlanul, amikor Szilágyi átlövése csak-csak utat talált a jobb felsőbe (8–8).
A fordítás viszont nem jött össze, sőt. Máté Zsuzsanna kipontozódása és Carlo Silip időkérése után Sofia Giustini talált a magyar kapuba. Három perccel a vége előtt elúszni látszott a hajó, Chiara Tabani akciógóljával a meccsen először kettővel is elléptek az olaszok. Az idő egyre csak fogyott, a mieink pedig továbbra sem tudtak feljavulni a befejezéseknél.
Az utolsó másfél percnek úgy vágtunk neki, a döntetlen is óriási bravúr lenne, ám vitathatatlanul sokat érne – hiszen a pénteki, Kanada elleni mérkőzésre így saját kezünkben maradhatott volna a sorsunk. Nem úgy a vereséggel, amely lényegében egyet jelentett azzal, hogy nem nyerhetjük meg a csoportot. (Kolumbia Olaszország elleni győzelménél kevés valószínűtlenebb dolgot lehet találni a világon…)
Időkérés után Magyari is felúszott az ellenfél kapujához, így próbáltunk egy gólra zárkózni, de Gurisatti elrontotta a lövést a bal szélről. Sikeres védekezés után 25 másodperccel a vége előtt még labdához jutottunk, Keszthelyi-Nagy Rita gólra is váltotta, de ez már édeskevés volt az üdvösséghez, nyolc másodperc maradt az órán, amit az olaszok lepörgettek, megnyerve a mérkőzést (10–9).
Azaz megismétlődött a világligabronzmeccs végeredménye…
A csoport másik meccsén Kanada 22–2-re verte a vb-újonc Kolumbiát, ezzel jelen állás szerint a kvartett élén áll. Pénteken a csoportgyőzelemért ugranak majd medencébe a mieink ellen. Nekünk – reálisan nézve – marad a második vagy a harmadik hely a csoportkör végére. Ezzel pedig pihenőnap helyett a vasárnapi újabb összecsapás a negyeddöntőért.
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
Női vízilabda
Csoportkör, A csoport, 2. forduló
Olaszország–Magyarország 10–9 (3–4, 2–2, 3–1, 2–2)
Korábban
Kolumbia–Kanada 2–22 (1–3, 1–5, 0–7, 0–7)
A csoport állása: 1. Kanada 3 pont (29–9), 2. Olaszország 3 (17–16), 3. Magyarország 2, 4. Kolumbia 0
( Index )
A történelem egyik legkönyörtelenebb nőjének tartják: I. Artemiszia nemcsak veszélyes, hanem nagyon okos is volt
A történelem egyik legkönyörtelenebb nőjének tartják: I. Artemiszia nemcsak veszélyes, hanem nagyon okos is voltI. Halikarnasszoszi Artemisziát könyörtelen, erős kezű uralkodóként tartják számon, bár abban az időben női vezetőként a tekintély megőrzése érdekében kemény kézzel kellett kormányoznia birodalmát. Halikarnasszosz városállama mellett még kisebb szigetek, köztük Kósz és Niszürosz felett uralkodott, és az óperzsa Kária állam helytartója, szatrapája volt.
QP | Quality Placement
A történelemben mégsem uralkodása miatt emlékezünk meg róla, hanem a híres szalamiszi csatában véghezvitt tettei, stratégiája miatt véste bele nevét a történelemkönyvekbe - többek között maga Hérodotosz, a görög történetíró is beszámolt tetteiről.
I. Artemiszia és a szalamiszi csata
Artemiszia nagyjából i. e. 520 körül született a mai Törökországban található Bodrum kikötővárosának területén elfekvő Halikarnasszoszban, a Lygdamid-dinasztia tagjaként. Édesapja, Lygdamis király életében óperzsa helytartóként szolgált, édesanyja pedig a görög Kréta szigetéről származott, azonban a nő szülés közben az életét vesztette. A király többé nem házasodott újra, egyetlen örököseként Artemisziát tartotta számon, és magas elvárásokat is támasztott lánya iránt.
A szalamiszi csatáról készült festmény bal oldalán látható I. Artemiszia.
erült döntéshozói helyzetbe, már 12 éves korában haditanácsokon vett részt, folyékonyan beszélt négy nyelven, és kitűnő stratégiai, taktikai érzékkel rendelkezett. Ekkorra már a fegyverekkel is jól tudott bánni, ezenkívül még hangszereken is tudott játszani. A művelt lányt édesapja még diplomáciai utakra is elküldte. Húszévesen már megörökölte a trónt, és a "kalózfészekként" emlegetett Halikarnasszosz felett erős kézzel kellett uralkodnia.
A város nem véletlenül kapta nevét, hiszen bevételük nagy részét a tengeri rablóportyák jelentették - ezeket még maga a király is támogatta, így részesedett az ellopott vagyonban, cserébe védelmet nyújtott a kalózoknak. Az intelligens nő folytatta apja kereskedelmi stratégiáit, és mindemellett még a perzsákkal is sikerült megegyeznie, hogy kereskedelmüket Halikarnasszoszon keresztül bonyolítsák le, közben a görög poliszokkal is üzletelt. Zsoldosokból és rabszolgáktól álló hadsereget hozott létre, és erős flottával rendelkezett. Ennek ellenére női mivolta miatt nem tekintették egyenrangú félnek a környék uralkodói, bár azért tartottak is tőle.
Regnálása idején következett be a szalamiszi csata, ahol pragmatikus uralkodó lévén a perzsák oldalára állt, így vált Artemiszia I. Xerxész perzsa király egyetlen női admirálisává - emiatt a görögök még vérdíjat is tűztek a fejére, amit aztán soha nem sikerült begyűjteniük. Noha azt tanácsolta Xerxésznek, hogy ne az Attika és Szalamisz szigete között húzódó keskeny csatornán indítson támadást, ma már jól tudjuk, hogy a perzsa uralkodó figyelmen kívül hagyta az intelmeit, aminek következtében flottája nagy részét elvesztette. Mindenesetre a nő haditengerészeti parancsnokként is helytállt a véres csatában, hőstetteiről pedig Hérodotosz is megemlékezett - annak ellenére, hogy egyébként I. Artemiszia "árulóként" az ókori Görögországot, Hellászt támadta.
A
Mindössze öt hajóját indította hadba I. Artemiszia az előbb említett csata során. Amikor észrevette, hogy egy athéni hajó üldözőbe vette, megtámadott egy perzsa hajót annak érdekében, hogy összezavarja az ellenséget, aki fel is hagyott a hajszával. Több athéni hajót is sikeresen elsüllyesztett. Úgy tartják, hogy a tengeri ütközet során Artemiszia megsérült, de a mellkasán keresztül húzódó vágást büszkén viselte, mint egy ragyogó ékszert.
Források szerint bravúros csellel maradt láthatatlan, athéni zászlókat tűztek ki saját hajójukra, hogy így tévesszék meg a görög védvonalat. Fennmaradtak Xerxész elismerő szavai is, miszerint "a férfijaim nővé változtak, és a nőim pedig férfivá". A sikeres menekülés után a perzsa uralkodó már hallgatott Artemiszia tanácsaira, és utánpótlás híján befejezte Görögország invázióját.
Nemcsak Hérodotosz emlékezett meg róla, hanem egy görög orvos is, aki viszont "gyáva kalózként" hivatkozott rá, míg Arisztophanész görög drámaíró erős, intelligens harcosként örökítette meg Lüszisztraté című színdarabjában, és az amazonokhoz hasonlította.
A könyörtelen uralkodó
A szalamiszi csata során a megemlékezések szerint egy Lakonía prefektúrából származó tisztet húztak a hajóra. A bátor harcost szabadon akarta engedni Artemiszia, mivel Poszeidon papnőjeként megkímélhette azoknak az életét, akik a vízből menekültek meg. Azonban a tiszt árulónak nevezte, és leköpte, majd kijelentette, hogy inkább a halált választja, semmint hogy egy boszorkány mentse meg az életét. A királynő az inzultust követően elvágta a torkát, és a hajó orrához kötöztette a férfit áldozat gyanánt, akinek a vére vörösre festette a tengert.
GettyImages-919832894 (1)
Egy másik esetet is rögzítettek a kései krónikások, miszerint a nő szerelembe esett egy fiatal férfiba, Dardanusba, aki nem viszonozta az érzéseit. Egyes források szerint Artemiszia olyannyira nehezen fogadta a visszautasítást, hogy a férfit álmában megvakította. Ezután, hogy kigyógyuljon a szerelemből, leugrott egy magas szikláról a görögországi Lefkáda szigetén, melyről úgy tartották akkoriban, hogy képes feloldani a szerelmi kötelékeket. Akár igaz az elbeszélés, akár nem, halála után fia, Pisindelis lett az uralkodó.
Az ókor 8 legnagyobb uralkodónője
Képeken mutatjuk az ókor legerősebb, legbefolyásosabb uralkodónőit.
Az ókor 8 legnagyobb uralkodónője: volt, aki lányai megerőszakolása miatt indított hadjáratot
(cikk forrása: Getty Images Hungary.)
A magyar női vízilabda-válogatott 35–4-es gólzuhataggal kezdte meg szereplését
Úristen! – zúgta a Hajós, miközben 35 gólt vágtak a magyar lányok
A magyar női vízilabda-válogatott 35–4-es gólzuhataggal kezdte meg szereplését a hazai rendezésű vízes világbajnokságon, a mieink ellenfele a vb-újonc Kolumbia volt. A csoport másik meccsén Kanada és Olaszország 7–7-re végzett egymással.
A FINA vizes világbajnokság harmadik napján az alsó hangon is érmes reményeket dédelgető magyar női vízilabda-válogatottnak is jelenése volt már. A mieink ellenfele a csoport előzetesen leggyengébbnek várt tagja, a kellemes bemelegítésnek ígérkező Kolumbia volt. A dél-amerikaiak eleve nem is szereztek volna kvalifikációt a tornára, ám Japán és Kína visszalépésének ők lettek az egyik kedvezményezettjei.
S bizony, aki akár csak két percet is késett a Hajós Alfréd Sportuszodából a 21 órára kiírt kezdéshez képest, pikk-pakk szép számú magyar találatról maradt le. A gólcsapot Rebecca Parkes nyitotta centerből, bő két perc elteltével később pedig már 4–0 állt a medence Margit híd felőli oldalába felállított valóban óriási óriáskivetítőn.
QP | Quality Placement
Aki öt éve bármely meccsre kilátogatott a vízilabda-világbajnokság programjából, azon elég hamar úrrá lehetett a nosztalgia. A kék díszités ugyan egy árnyalattal sötétebb kék, mint 2017-ben volt, s talán néhány szponzortábla is változott, a Hajós ideiglenes lelátókkal bővített nyitott uszodája még szűk félház mellett is pont olyan elragadó látványt nyújtott, mint anno.
A meccs ötödik perce két szempontból is emlékezetes marad: egyfelől Marin Daniela révén ekkor szerezte meg története első vb-gólját a dél-amerikai csapat, másfelől pedig arra is ekkor akadt először példa, hogy egy magyar lövésből ne szülessen gól. Belefért, 5–1 volt már ekkor. Végül az első negyedet 8–2-re nyertük, a másodikat – hogy úgy fogalmazzunk, egy óvatos ritmusváltással – 12–0-ra.
A nagyszünetben így 20–2 állt az eredményjelzőn. Ha már akadt néhány perc, megismerkedhettünk a lelátón helyetfoglaló négy tagú kolumbiai családdal – nem nagy kockázat a feltételezés, nem is volt rajtuk kívül több vendégdrukker a Hajósban, maximum ha itt ragadt a csoport korábbi meccséről egy-két olasz vagy kanadai. No meg persze szólt, mit szólt, dübörgött Szikora Robival az Úristen (a tánckamerával néhány szurkolót talán jobban is megmozgatva, mint maga a meccs).
Aki izgalmakért érkezett a Margitszigetre, annak kevés kapaszkodója maradt a harmadik negyed végére – ekkor már 27–2 volt az állás ide. Igazából két kérdés maradt: szerez-e gólt minden magyar mezőnyjátékos, s a nagyszünetben beállt Gangl Edina lehúzza-e teljesen a rolót, azaz a meccs második felét kapott találat nélkül tudjuk-e lehozni?
Előbbi kérdést a negyedik játékrész 23. másodpercében húzhattuk le a listánkról, az addigra találattal egyedül adósmaradt Mahieu Geraldine – ki érti, hogy keveredett centerbe? – a társak közreműködésével utolsóként a mezőnyjátékosaink közül mattolta Sara Agüdélót (28–2).
29–2 után, hat és fél perccel a meccs vége előtt Kolumbia ismét szépített, ezzel Ganglnek sem lett meg a hibátlan mérleg. Szomorkodni azonban így sem volt okunk: a magyar válogatott 35 találatig meg sem állt válaszul. Rybanska Natasa a mezőny legeredményesebb tagjaként hatot vállalt, Leimeter Dóra ötig, Keszthelyi-Nagy Rita és Szilágyi Dorottya négyig jutott.
Ilyen sok gólt pedig egyetlen női pólócsapat sem ért el a nyitófordulóban, a hollandok 29, a görögök 28 találatig jutottak a saját meccsükön.
Az A csoport másik összecsapásán Kanada és Olaszország 7–7-es döntetlent játszott egymással, így az első kör után a mieink nemcsak gólkülönbséggel – a végén a csoport utolsó helyezettje ellen elért eredmény amúgy is kiesik, azaz jó eséllyel ez a meccs –, hanem pontelőnnyel áll a kvartett élén.
Folytatás szerda este, ugyancsak 21 órai kezdettel Olaszország lesz majd az ellenfél.
Kedden pedig a férfiak is elkezdik, Montenegró ellen „hangyányit” keményebb nyitómeccs vár rájuk, mint a nőké volt…
Csak egy jó tanács: érdemes időben érkezni!
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
Női vízilabda
Csoportkör, 1. forduló
A csoport
Magyarország–Kolumbia 35–4 (8–2, 12–0 , 7–0, 8–2)(Index)
Kapás maga a csoda, a hajrája szívszaggató
Kedd délelőtt nem lehetett panasz a magyarokra.
június 21., 11:28
6624
Sport
Két éve halt meg Benedek Tibor, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
A balkezes játékos hosszan tartó, súlyos betegségét követően 2020. június 18-án vesztette életét.
Sport
Holló Balázs ellopta a show-t világklasszisaink elől
A két váltónk is döntős, Hosszú Katinka elődöntős 200 méter vegyesen.
2022. június 22., szerda
Benedek Tibor és és a mérközés legjobbja
Benedek Tibor legendája örökké velünk él
Vogel Soma, mint egy kisgyerek, szemében könnyekkel szorongatta a meccs legjobbjának járó díjat a Montenegró elleni vb-nyitómeccs után. A magyar férfivízilabda-válogatott 12-8-ra múlta felül első ellenfelét a hazai rendezésű világbajnokságon a margitszigeti Hajós Alfréd Sportuszoda csodálatos közönsége előtt, a sima győzelemből pedig oroszlánrészt vállalt a Ferencváros 24 éves kapusa.
Vogel bombaformában kezdte a vb-t, hatalmas bravúrokat mutatott be a magyar kapuban. Tizenkét védésével főszereplő volt a montenegróiak ellen, és kiérdemelte a két éve elhunyt Benedek Tiborról elnevezett, a meccs legjobbjának járó díjat. A fiatal kapus még nem is élt, mikor édesapja, Vogel Zsolt és a két éve elhunyt Benedek az UTE-val világraszóló sikereket arattak, többek között 1994-ben elhódították a BEK-trófeát. Az elhunyt legenda emlékét őrzi a vb-meccsek legjobb játékosainak járó emlékplakett, az első magyar díjazott meghatott könnyei pedig bizonyítják, hogy Benedek legendája örökké velünk él.
Vogel az ikonja fotójával díszített elismeréssel a kezében csak kereste a szavakat.
– Ez egy óriási megtiszteltetés a számomra, nagyon-nagyon különleges élmény. Egy olyan személy arcképe van ezen a kis trófeán, aki fontos szerepet játszott a pályafutásomban. Borzalmasan sajnálom, hogy nincs itt közöttünk, és nem élhette át velünk ezt a mai napot, mindazt, amit a közönségtől kaptunk. Hatalmas elismerés, hogy ezt a díjat átvehettem – mondta könnyekig hatódva a meccs embere.
Vogelt elvarázsolta a hazai vb hangulata, a Ferencváros kapusának hatalmas erőt adott a lelkes magyar szurkolósereg.
– Amikor még kissrác voltam, próbáltam elképzelni, hogy milyen lehet a teltházas Hajósban játszani, de nem ilyen volt. Ez sokkal fantasztikusabb, mint amit álmodtam – mesélte a margitszigeti hangulatról. – Jó értelemben, de sokkot kaptam, ahogy a fedett uszodából kiérkeztünk a medencéhez. Hihetetlen, hogy mennyi ember buzdított minket, ők is hozzájárultak ehhez a győzelemhez a hangulattal.
Märcznek a győzelem számít
Az A csoport másik mérkőzésén a vb-újonc Grúzia 14-10-re verte Brazíliát. Märcz Tamás válogatottja csütörtökön Brazília ellen folytatja szereplését, majd szombaton a grúzok következnek.
– A győzelem a legfontosabb az első meccsen. Jól játszott az ellenfél, elő kellett vennünk sok mindent ma, hogy legyőzzük. Elégedett vagyok, bízok a játékosokban, és abban, hogy fogunk még fejlődni a következő napokban – mondta a szövetségi kapitány.
Zalánki Gergő teljesítette Soma óhaját és most is brilirozott, nem csak a Pro Recco- FTC összecsapáson, és önkritikus is volt a magyar vállogatottal szemben. asmiben pedig most ő volt a legjobb meg Soma
A találkozó legeredményesebb magyar játékosa, a négy találatig jutó Zalánki Gergő önkritikus volt, majd szintén a hangulatról áradozott.
Első mérkőzésnek nem volt rossz, de azért itt-ott még hullámzó volt a játékunk, ami egy jobb csapat ellen nem biztos, hogy belefér. Javítanunk kell azokon az apró hibákon, amelyeket ma elkövettünk. Brazília és Grúzia ellen remélhetőleg lesz lehetőségünk csiszolni még ezt-azt a csapatjátékunkon, legyen szó akár a védekezésről, akár a támadásról. Talán nem olyan merész kijelentés, hogy ellenük nem lehet gond, és akkor ezzel a mai győzelemmel lényegében el is dőlt a csoportelsőség kérdése.
„Eszméletlen, micsoda támogatást kaptunk a lelátóról – azt viszont nem mondhatom, hogy meglepődtünk volna ezen. Óriási szerencsénk van azzal, hogy az elmúlt években már a sokadik hazai világeseményen szerepelhet a válogatott. Tudtuk, hogy nagyjából ez fog minket várni ma este, és ezúttal sem hagytak minket cserben a szurkolók. Fantasztikus érzés volt újra ilyen körülmények között szerepelni, bízom abban, hogy egészen a világbajnokság utolsó napjáig élvezhetjük majd még ezt a szeretetet és támogatást” – mondta az olasz Pro Reccóval idén Bajnokok Ligája-címet nyert pólós.
Férfi vízilabda-válogatottunk csütörtökön 21 órakor Brazíliával mérkőzik meg, majd SZOMBATON – szintén este kilenckor – Grúzia ellen zárja a csoportkört.
A kvartett győztese automatikusan a negyeddöntőbe kerül, így egy nappal többet pihenhet a csoportok második és harmadik helyezettjeihez képest, akik jövő hétfőn játszanak a legjobb nyolc közé kerülésért.
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
FÉRFI VÍZILABDA
Csoportkör, A csoport, 1. forduló
Montenegró–Magyarország 8–12 (3–3, 1–3, 2–3, 2–3)
Korábban
Brazília–Grúzia 10–14 (2–2, 3–3, 3–6, 2–3)
Az Indexen kiemelt figyelemmel követjük a hazai vizes világbajnokságot, mellékletünkben minden fontos információt megtalál az eseményt illetően!
(Borítókép: Vogel Soma, a magyar válogatott játékosa, miután csapata 12–8-ra győzött Montenegró ellen a vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján, az A csoportban játszott mérkőzésen a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2022. június 21-én. A mérkőzés legjobbjának járó, Benedek Tiborról elnevezett különdíjat a 19 lövésből 11-et hárító Vogel Soma kapta. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)
Akták
Vizes világbajnokság Magyarországon
jún 22.
Kezét törte, nem áll rajthoz többet Budapesten az ausztrálok világbajnoka
Edzés közben sérült meg.
jún 22.
Milákra keményen rászálltak a doppingellenőrök
Csak a világbajnokság után hozzák nyilvánosságra a tesztek eredményét.
jún 22.
Világbajnoki döntős a 4x200 méteres női gyorsváltó a Duna Arénában
A 16 éves Pádár Nikolett a teljes mezőnyben a második leggyorsabb vot (Index)
Vogel Soma párás tekintettel kereste a szavakat, mikor a kezében tartott Benedek Tibor-díj plakettjéről kérdezték
Remek hangulat, remek közönség
S hogy mi lehet a kulcs a minél sikeresebb vb-szerepléshez?
Az alkalmazkodás, az alkalmazkodás és az alkalmazkodás. Napjainkban leginkább erről szól minden labdajáték. Legyen szó az ellenfél stílusáról vagy épp a játékvezetőkről. Az utóbbi időben trend lett, hogy labda nélküli szituációknál is nagyon hamar befújják a kiállítást, és az ilyen helyzetekben nagyon koncentrálnak kell lenni, minden játékosnak ott kell lennie fejben, hogy azonnal tudjunk reagálni a megváltozott játékhelyzethez. Nem volt rossz, amit ma nyújtottunk, de ilyen szempontból is van még hová gyorsulnunk és fejlődnünk
– jelentette ki.
A tréner a Hajós uszoda hangulatáról is beszélt.
image 6483441 (30)
Fotó: Bodnár Patrícia / Index
„Hogy mi tetszett igazán? A közönség. Nagy-nagy köszönettel tartozunk nekik, hogy ilyen sokan kijöttek és ilyen remek hangulatot teremtettek. Ugyan tudtuk jó néhány napja, hogy telt ház lesz, és az elmúlt években többször tapasztalhattuk, milyen fanatikus a magyar közönség, ez a ma este mégis extra volt” – fogalmazott a szövetségi kapitány.
QP | Quality Placement
„Korábban nem volt még ilyen elismerésben részem – állt a tudósítók gyűrűjébe a meccs legjobbjának választott Vogel Soma, aki párás tekintettel kereste a szavakat, mikor a kezében tartott Benedek Tibor-díj plakettjéről kérdezték:
Óriási megtiszteltetés és nagyon-nagyon különleges élmény. Egy olyan személy arcképe van ezen a kis trófeán, aki fontos szerepet játszott a karrieremben, de nem csak az enyémben, a csapatban szinte mindenkijében. Borzalmasan sajnálom, hogy nincs itt közöttünk, és nem élhette át velünk ezt a mai napot, mindazt, amit a közönségtől kaptunk. Hatalmas elismerés, hogy ezt a díjat átvehettem.
„Jó értelemben, kisebb sokkhatás volt, amikor a fedett uszodából, ahol melegítünk, átértünk ebbe a medencetérbe. Elképesztő, mennyien jöttek ki, hogy szurkoljanak nekünk. Az ő kezük és hangjuk is benne volt ebben a győzelemben” – mondta a csordultig telt lelátók látványáról.
A magyar férfi vízilabda-válogatott győzelemmel kezdett a hazai rendezésű vizes világbajnokságon
A magyar férfi vízilabda-válogatott győzelemmel kezdett a hazai rendezésű vizes világbajnokságon. Märcz Tamás együttese az előzetesen legerősebb csoportellenfélnek vélt Montenegrót verte 12–8-ra – ezzel rögvest nagy lépést tett a negyeddöntő felé.
A hangulatra hétfő este, a női pólósok debütálásán sem lehetett panasz, holott akkor még bőven akadtak üres székek a Hajós Alfréd Sportuszoda szabadtéri medencéjénél. A férfiválogatott Montenegró elleni bemutatkozására aztán nemhogy üres széket, talpalatnyi szabad helyet sem lehetett találni az ideiglenes lelátókkal valamivel több mint 5 ezer fő befogadására alkalmassá tett létesítménybe. S meg kell hagyni, a tucatnyi piros-fehér-zöld trikolór kifejezetten jól állt a medence kékjének.
Ugyan Tokióban nem találkozott a két válogatott, a montenegróiak szereplése így is beszédes: a Szerbiától való önállósodás óta először esett meg velük, hogy nem jutottak négy közé az olimpiai játékokon, egész pontosan a 2008-ban, 2012-ben és 2016-ban is 4. helyezett csapat csupán 8. lett. A későbbi döntős Görögországgal még csak egy súlycsoportban sem tudott lenni: 10–4-re maradt alul az olimpiai negyeddöntőben.
A csapat kerete pedig azóta sem lett acélosabb, sőt, elbúcsúzott a válogatottságtól többek között az előző két idényt a Vasasban töltő Európa-bajnok, Drasko Brguljan, és a Pro Reccóban a mai napig szenzációs teljesítményt nyújtó Alekszandar Ivovics. Nem véletlen, hogy Vladimir Gojkovics szövetségi kapitány sem sorolja a sajátjait az éremesélyesek közé.
QP | Quality Placement
Saját élményeink is önbizalomra adhattak okot a kezdés előtt, hiszen a két csapat a világliga csoportkörében már meccselt idén, s oda-vissza a mieink nyertek öt góllal. Ilyen szempontból közel sem tűnt verhetetlen ellenfélnek kedd estére sem Montenegró, még akkor sem, ha az A csoport másik két tagjához, Brazíliához és Grúziához képest jóval közelebb is áll a világelithez.
Märcz Tamás kerete négy helyen változott az olimpiához képest, ezek közül egy adott volt, hiszen a 2010-es évek meghatározó egyénisége, Nagy Viktor már a tokiói bronzérem előtt bejelentette, a játékokat követően befejezi a karrierjét. A kerettagok pedig egy percig nem titkolták, a biztató olimpiai teljesítmény után hazai közönség előtt még feljebb kapaszkodnának a dobogón. A cél realitásáról pedig csak annyit: az elmúlt tíz évben ez a negyedik nagy világesemény (Eb vagy vb) Budapesten, s az előző három alkalommal rendre döntőig jutott a magyar válogatott (2014-ben Eb-, 2017-ben vb-ezüst; 2020 januárjában pedig Európa-bajnoki arany lett a mieink jussa).
17
Galéria: Magyarország - Montengró férfi vízilabdameccs a budapesti világbajnokságonFotó: Bodnár Patrícia / Index
A ráúszást Jansik Szilárd nyerte, így az első támadást a magyar válogatott vezethette, nem is kellett sok, Vámos Márton némi lóba után bal kézzel kilőtte a bal alsót. Sikeres védekezés után a 2–0-ért támadhattunk, s megjött a közönség hangja is: „Ria-ria, Hungária!” – zúgta a lelátó. Újabb magyar gól helyett azonban kiállítás és montenegrói kontra következett, így kétpercnyi játék után 1–1 állt az eredményjelzőn. Előnyből mi sem maradtunk adósai a montenegróiaknak, Pohl Zoltán szerezte vissza a vezetést. Hiába védekeztük ki azonban a következő emberhátrányt, megint nem sikerült ellépni kettővel, a centerbejátszások nem ültek. Marko Petkovics ugyancsak fórból egyenlített, majd a negyed végén kétszer is Vogel Soma bravúrja kellett ahhoz, hogy ne kerüljünk hátrányba. A negyed utolsó fél perce újabb két gólt hozott, Zalánki Gergő találatára Vaszilije Radovics válaszolt 8 másodperccel a dudaszó előtt (3–3).
Második nekilódulásra a fehér sapkában játszó Montenegró hozta el a labdát, de lövésig sem jutott az akcióból. A másik oldalon Hárai Balázs brusztolt ki középen egy kiállítást, ám a meccsen először kihagytunk egy fórt. Majdnem bűnhődtünk is érte, de Kansztansztin Averka büntetőjét Vogel védeni tudta. Az öröm így sem tartott sokáig, újabb emberelőnyt puskáztunk el, Averka pedig megúszásból javította a hibáját (4–3). Mielőtt aggódni kellett volna: Jansik fórból szerzett góljával válaszoltunk (4–4), majd folytatódott a Vogel-parádé, Dusan Ranicsevics centerből, Radovics a jobb szélről nem tudott kifogni a magyar kapuson. Csakhogy a kék sapkás magyar válogatottnak sem volt szerencséje, Jansik bombája a kapufáról vágódott ki. Kettő perccel a nagyszünet előtt végre összejött a fordítás, 56 másodperccel a dudaszó előtt a kétgólos különbség is meglett – mindkétszer Zalánki volt eredményes, aki így az első 16 percet három lövésből három találattal hozta le. A medence túlfelébe tartva volt is min pacsizniuk a 64 százalékon védő Vogellel (4–6).
A harmadik negyed Hárai szenzációs félfordulatból eleresztett góljával indulhatott volna – csakhogy a jobb oldali kapufa és a keresztléc találkozása másként gondolta. Ehelyett jó háromperces gólcsend jött – tiszta játékidőben eddig tartott, a valóságban viszont jóval tovább is. Ennek oka, hogy Varga Dénes centerben a kapus felett átemelt labdájáról csak jó két és fél percig tartó videózás után tudta eldönteni a játékvezető, hogy benn volt. Ne legyünk kritikusak, az első ismétlések alapján valóban csak a szurkolói szív miatt vágta rá 5000 magyar a helyszínen, hogy benn kellett lennie (4–7). Ha nem Vogel, akkor a kapufa mentett, a léc amúgy is adósunk volt a negyedet indító Hárai-lövés óta. Vámos emberelőnyben növelte négyre a különbséget, majd Jansik pattintott lövése kötött ki a jobb felsőben (4–9).
17
Galéria: Magyarország-Montenegró férfi vízilabdameccs a budapesti világbajnokságonGaléria: Magyarország - Montengró férfi vízilabdameccs a budapesti világbajnokságon(Fotó: Ujvári Sándor / MTI)
Egyre közelebbinek tűnt sorozatban az ötödik Montenegró elleni győzelem. Az örökmérleg épp a legutóbbi világliga-találkozó óta billent magyar irányba, a 19 korábbi találkozóból tízet nyertek a mieink, kilencet a 2008-as Európa-bajnok.
A magyar válogatott hatgólos sorozatnál járt, amikor Gojkovics az utolsó szalmaszálba kapaszkodva időt kért. Petkovics fél perccel később szépített is – majd 11 perces góltalanság végére tett pontot ezzel a fehér mezes csapat. Szinte a dudaszó pillanatában Marko Mrsics lövése még elcsúszott a blokkolni próbáló kezek alatt, így az utolsó játékrész előtt három gólra zárkóztak a déliek (6–9).
Montenegró ott folytatta a zárónegyedben, ahol a harmadikban abbahagyta: Petkovics emberelőnyből faragta tovább a különbséget (7–9). Ennél közelebb viszont nem tudtak kerülni: most Märcz Tamás kért időt, majd megérkezett Zalánki negyedik találata a meccsen, ezzel visszaállítva a – három és fél perccel a vége előtt már tekintélyesnek számító – háromgólos magyar előnyt.
Lélektanilag megfogtuk Montenegrót, egy jó védekezés után pedig Angyal Dániel előbb kiharcolt egy emberfórt, majd három másodperccel később gólra is váltotta azt (7–11). Perkovics még egyszer szépített, de ez nem osztott, nem szorzott, a mieinknek csak be kellett osztani az időt és a lehető legtovább támadni minden alkalommal, amikor magyar kézre került a labda. Burián Gergely megúszásból túl is teljesítette a feladatot, a jobb szélről kilőve a rövid felső sarkot első ránézésre is magabiztossá tette a győzelmet (8–12).
Bár akadt néhány izgalmas pillanat, a magyar férfi vízilabda-válogatott az első meccsén nagy lépést tett a biztos negyeddöntős szereplés, így pedig a pluszpihenőnap felé. Csütörtökön Brazília következik a kipipálandó ellenfelek listáján.
Aranyos álmokat szövögetni ugyanis csak így lehet…
FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
FÉRFI VÍZILABDA
Csoportkör, A csoport, 1. forduló
Montenegró–Magyarország 8–12 (3–3, 1–3, 2–3, 2–3)
Korábban
Brazília–Grúzia 10–14 (2–2, 3–3, 3–6, 2–3)
Az Indexen kiemelt figyelemmel követjük a hazai vizes világbajnokságot, mellékletünkben minden fontos információt megtalál az eseményt illetően!
( Index)
19. FINA világbajnokság: Milák Kristóf aranya
Kedden elérkeztünk a 19. FINA világbajnokság fénypontjához, legalábbis számunkra: Milák Kristóf döntőjéhez a 200 méter férfi pillangón. A szám világcsúcstartója nem ábrándította ki a Duna Arénát megtöltő 5200 szurkolót, és saját világcsúcsát megjavítva, 1:50,34 perccel megvédte világbajnoki címét. Kapás Boglárka bejutott a 200 méter női pillangó döntőjébe, Hosszú Katinka viszont búcsúzott. Kós Hubert is finalista 200 vegyesen, mi több, Németh Nándor is 100 gyorson, országos rekorddal.
Kedd este fél Magyarország ott akart lenni a Duna Arénában. Igen, mindenki napjaink – talán Liu Shaoang és Szilágyi Áron mellett – legnagyobb magyar sportolójára, Milák Kristófra volt kíváncsi a 200 méteres pillangóúszás döntőjében.
Ami eddig történt itt a 19. FINA világbajnokságon, az csak Milák keddi nagy úszásának felvezetése volt, ami pedig ezután jön, az nem több, mint a lecsengés. No persze kivéve, ha pénteken száz pillangón megveri Caeleb Dresselt...
Hősünk újabb megkoronázásáig hátravolt még két döntő és a hatalmas érdeklődéssel várt férfi száz gyors két elődöntője, az egyikben a tinizseni román David Popovici-csal, a 200 gyors hétfői győztesével, a másikban a hétszeres olimpiai és tizenötszörös világbajnok amerikai Caeleb Dressellel. (No meg a mi két fiunkkal, Németh Nándorral és Szabó Szebasztiánnal.)
Gondoltuk mi.
Csakhogy fél hatkor jött a hír: Dressel visszalépett a 100 gyors elődöntőjétől!
Mindenki arra tippelt, megijedt Popovicitól... Aztán újabb negyedórával később megkaptuk az amerikai csapat hivatalos magyarázatát: orvosi – azaz egészségügyi – okokból lépett vissza a sprinter, és az is kétséges, hogy a továbbiakban tud-e még versenyezni a Duna Arénában. Szóval elképzelhető, hogy számára véget ért ez a világbajnokság. Kár, mert nagyon fentük a fogunkat egy Popovici–Dressel-meccsre száz gyorson, és persze egy Milák–Dressel-párharcra, a tokiói olimpia döntőjének visszavágójára 100 méter pillangón.
Szabó Szebasztián és Németh Nándor
15
Szabó Szebasztián és Németh Nándor Galéria: Milák Kristóf földöntúli világcsúccsal világbajnok(Fotó: Bodnár Patrícia / Index)
A 800 férfi gyors a kétszeres Európa-bajnok ukrán Mihajlo Romancsuk és az olaszok legendája, Gregorio Paltrinieri – a címvédő – nagy küzdelmét hozta. Legalábbis sokáig úgy tűnt, csakhogy 700 után a 22 éves amerikai Bobby Finke robbantott, behúzta magával a célba a német nyílt vízi úszó Florian Wellbrockot, őt ketten lettek az arany- és az ezüstérmesek, Romancsuk a harmadik, Paltrinieri pedig még a dobogóról is lemaradt.
Hiába, újabb bizonyíték arra, hogy a jenkik nagyon eltalálták a formaidőzítést erre a vb-re.
200 női gyorson kínai győzelem született, majd drukkolhattunk a két magyarért, Németh Nándorért és Szabó Szebasztiánért a 100 méter gyors első elődöntőjében.
Előbbi 47,96-ot úszott, utóbbi 48,19-et. Németh holtversenyben a 8-9. időt teljesítette, Szabó nem jutott döntőbe. Hogy Németh döntős-e, az csak később derült ki. (Döntős lett, mert megnyerte a szétúszást, ráadásul 47,69 másodperces új országos csúccsal!)
Az viszont biztos, hogy David Popovici, a románok 17 éves csodaúszója 47,13 másodperccel tovább javította saját junior világcsúcsát, 22 századra került a brazil César Cielo Filho 2009-ből, a római világbajnokságról datálódó cápadresszes világcsúcsától, a 46,91-től. És könnyen lehet, hogy Dressel akkor sem tudta volna legyőzni őt a szerdai fináléban, ha egészséges...
Közben már bemutatták a 200 méter férfi pillangó döntőseit, a 4-es pályán Milák Kristóffal és a 7-esen Kenderesi Tamással. Néhány bennfentes arról sugdolózott, hogy a 20 éves francia Leon Marchand-tól tartania kell olimpiai és világbajnokunknak, úgyhogy egy picit – egészen picit – izgultunk, de nem sokáig. Nem, mert féltávnál már 99 századdal jobb volt Milák a saját világcsúcsánál, és végül döbbenetes előnnyel, 1:50,34 perces új világcsúccsal megvédte világbajnoki címét, és természetesen megkapta az ezért járó 50 000 dolláros csekket is. Kenderesi 1:55,20-szal hatodik lett.
Milák Kristóf
15
Milák Kristóf Galéria: Milák Kristóf földöntúli világcsúccsal világbajnok (Index)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)