2022. február 11., péntek
Vitray fiát kérdezte a Bors
Bár a saját lábán szállt ki a kocsijából keddi autóbalesete után, s a vizsgálati eredményei is negatívak lettek, Vitray Tamás a Borsnak elárulta: fájdalmai vannak. Lapunk elérte a riporter idősebb fiát is, akit sokkolt a baleset, látva édesapja rommá tört autóját.
Kedd délelőtti autóbalesete után hamar kiengedték a kórházból, s délután már az otthonában fogadta lapunk telefonhívását Vitray Tamás, akinek hogylétéről másnap is érdeklődött a Bors. A tévés legenda elárulta, hogy bár minden vizsgálati eredménye jó, s alapvetően jól érzi magát, azért a karambol miatt akadnak fájdalmai.
"Itt-ott, legfőképp a bordáim környékén fáj, ahol a biztonsági öv jó erősen megszorongatott. Nagy volt az ütközés, mert a másik autó fékezés nélkül jött belém,"de én meg szabályt szegtem, úgyhogy sajnos ez a baleset létrejött. A vizsgálat majd megmondja az igazat, de a lényeg, hogy velem együtt, a másik autó sofőrje is távozhatott pár órán belül a kórházból – mondta lapunknak Vitray, aki a helyszínen az intézkedések közepette beszélgetett is az Audit vezető hölggyel.
– Barátságosan társalogtunk, együttműködtünk mindenben, és nagyon örültünk, hogy a csattanás után egyikünknél sem állapítottak meg személyi sérülést.
A televíziós segítségére kisebbik fia, Péter sietett, idősebb fia a távolból adott hálát az égnek, hogy nem lett nagyobb baj. Ifjabb Vitray Tamás munka közben tudta meg, hogy édesapja autóbalesetet szenvedett.
– A karambol képeit egy internetes portálon láttam, senkinek nem kívánom ezt az érzést, szörnyen megrázó. Csoda, hogy abból a két összetört autóból két ép ember szállt ki. Örülök, és hálás vagyok az égnek, hogy édesapám és a másik autó sofőrje is jól van – mondta az idősebb Vitray fiú.
A balesetet még szakemberek vizsgálják, lapunk értesülései szerint továbbra is szabálysértési eljárás keretében, ám mind a riporter helyszínen beismert vétke, mind az Audi közlekedési sebessége – a szemtanúk szerint a sofőr igen gyorsan hajtott – még felvethet kérdéseket.
Ha nincs súlyos sérülés, akkor szabálysértésként kezelik az ilyen típusú ügyeket. Pénzbírság a legvalószínűbb büntetés, de minden ügy egyedi. Így az sem jelent semmit, hogy valaki a helyszínen elismeri, hogy hibázott, mert a vizsgálat során kiderülhet, hogy a másik a hibás, vagy a másik is hibás
– mondta lapunknak Pausz Ferenc közlekedésbiztonsági szakértő, akit általánosságban kérdeztünk meg a napokban Vitray kapcsán sok internetes fórumon felmerült aggályról: 88 évesen helyénvaló-e még volán mögé ülni?
– Huszonévesen is ugyanúgy lehet valaki csapnivaló vezető, mint nyolcvan felett, azt gondolom nem ez a mérvadó – szögezte le Pausz.
Mint ismert, az egykori sportriporter kedd délelőtt a Kodály köröndnél szenvedett autóbalesetet. Piros Volvójával a Szív utcából szabálytalanul kanyarodott az Andrássy útra, ahol az Oktogon irányába közlekedő fekete Audival ütközött, amely egy villanyoszlopnak csapódott. Mindkét autó totálkáros lett, de Vitray és a másik sofőr is épségben szállt ki a roncsokból. Mindkettőjüket mentő vitte el, de pár órával később kiengedték őket.
Vitray utasa voltam
Néhány évvel ezelőtt, az Arany János utcai Bank Centerben egy interjú apropóján találkoztam Vitray Tamással. A helyszín, már meg nem mondom, miért, talán mert túl zajosnak találta a Kossuth-díjas riporter, nem volt megfelelő, ezért azt javasolta, menjünk át máshová.
Mivel én gyalog érkeztem, abban maradtunk, elvisz a törzshelyére: a Vígszínház utcában lévő Hotel NH csöndes éttermébe ültünk be beszélgetni.
Vitray készségesen ültetett be a Volvo V40-esébe, amely még színre is hasonló volt ahhoz, amivel kedden karambolozott. Minthogy – vele ellentétben – megtermett ember vagyok, furcsa volt, ahogy én az anyósülést teljesen hátratolva foglaltam helyet, miközben ő a kormányhoz közel húzva magát vezetett. A szűk parkolóból való kiállás nem okozott neki gondot, bár a korosodó sofőrökre jellemző óvatosság az egész úton megfigyelhető volt a mozdulatain. Rossz nyelvek szerint Gödön, ahol lakik, a szomszédok rémülten rohannak haza, amint megtudják, hogy kihajtott a garázsból, én ellenben nem éreztem problémát, kanyarodásnál, sávváltásnál indexelt, betartotta a sebességhatárokat meg a követési távolságot.
– Inkább elindulok időben, de nem száguldozom, higgadtan vezetek – magyarázta közben.
Ezért is meglepő, hogy záróvonalon át akart keresztülhajtani az Andrássy úton. Alighanem figyelmetlen volt. Vezetni látni őt: szándékos szabályszegést nem feltételezek róla.
V.T.R.
a legendás televíziós volt a hibás, nem vett észre egy haladási irányt jelző táblát. Szerencsére személyi sérülés nem történt.
A Blikk tegnap délután már az otthonában érte utol a legendás televízióst, aki köztudottan gyakorlott sofőr, több mint ötvenöt éve vezet, s a kollégái szerint kifejezetten figyelmes, óvatos, soha nem okozott balesetet.
(KAPCSOLÓDÓ: Rommá tört Vitray Volvója az Andrássy úti balesetben, de a másik kocsi is szanaszét szakadt - fotók)
– Azt nem mondanám, hogy semmim se fáj, mert a biztonsági öv megrántott. A lényeg, hogy személyi sérülés nem történt. Miután minden vizsgálat lelete negatív lett, hazaengedtek a saját felelősségemre, de többet nem kívánok mondani a balesetről, majd pár nap múlva, ha tényleg megmaradok, mindent elmesélek – ígérte a Blikknek Vitray Tamás.
Ízzé porrá tört Vitray Volvója az Andrássy úti balesetben (Blikk)
Rommá tört Vitray Volvója az Andrássy úti balesetben, de a másik kocsi is szanaszét szakadt
baleset Budapesten, a VI. kerületi Kodály Köröndnél történt. Vitray Tamás az Origónak megerősítette a hírt.
A 88 éves Kossuth-díjas újságíró, egykori tévés annyit mondott el, hogy az egyik autót ő vezette, a másikat pedig egy nő, és hogy szerencsére nincs személyi sérülés az ütközés miatt.
A katasztrófavédelem ezt írta a balesetről: összeütközött két személyautó kedd késő délelőtt Budapest VI. kerületében, az Andrássy út és a Szív utca kereszteződésében. A balesethez a főváros hivatásos tűzoltóit riasztották, akik áramtalanították a járműveket.
Úgy tudjuk, szabálysértési eljárás indult az ügyben.
Noha a pénzbüntetéssel kapcsolatban a tévés nem kívánt felvilágosítást adni, lapunknak dr. Szilágyi Roland, az ügytől független ügyvéd elmondta, akár hat számjegyű összeggel is számolhatott a tévés.
Vitray Tamásban nem maradt félelem a baleset óta, azóta is autóba ül, amikor el kell mennie otthonról.
"Ötvenkilenc éve vezetek, nem tudnék már újat tanulni, ráadásul pontosan tudom, hogy a baleset pusztán figyelmetlenség miatt történt" – magyarázta lapunknak a televíziós, aki korábban arról is beszélt, ha érzi, romlanak a vezetési képességei a kora miatt, akkor többet nem ül volán mögé, hiszen sem saját, sem más testi épségét nem veszélyeztetné.
Vitray mindenesetre hálás a hatóságnak, amely szerinte méltányosan járt el az ügyében.
Budapest — Nagy kő esett le a szívéről: tovább vezethet Vitray Tamás. A 88 éves legendás tévés még februárban okozott balesetet, és a napokban kapta kézhez a végzést.
(A legfrissebb hírek itt)
Pénzbüntetést kell fizetnie, és ugyan első körben a vezetéstől is eltiltották volna, ám utóbbi retorziótól végül eltekintett a hatóság. A méltányosság érdekében Vitray levelet írt – hiszen a vírushelyzet a személyes meghallgatást nem tette lehetővé –, és indokait elfogadták.
A legendás televíziós Volvója totál-káros lett az ütközés után, Vitray kölcsönautóval jár
A legendás televíziós Volvója totálkáros lett az ütközés után, Vitray kölcsönautóval jár
"Első körben a pénzbüntetés mellett negyedévre bevonták volna a jogosítványomat. Szerettem volna, ha ezt elengedik, mert nem vezetéstechnikai hiba történt, hanem figyelmetlenség. A vírusra való tekintettel azonban most nincsenek személyes meghallgatások, ezért egy kézzel írt indoklásban kellett megfogalmaznom, hogy kérem, a vezetéstől való eltiltástól tekintsenek el, mert egyedül élek, magamról gondoskodom, és a legfontosabb helyekre, ahová el kell jutnom, csak többszöri átszállással tudnék tömegközlekedni" – mesélte a Blikknek Vitray, aki végül a napokban meg is kapta a választ a kérvényére – kérésének végül helyt adtak.
Bár a legendás tévés fizikailag jól van, rendkívül megviselik a támadások, hogy sokan azonnal elvennék tőle a jogosítványát.
– Napról napra jobban vagyok, szerencsére nem történt olyan sérülésem, amivel gond lenne – kezdte lapunknak Vitray, aki elárulta, mit gondol arról, hogy rengetegen adtak hangot véleményüknek, miszerint a tévésnek nem szabadna többet vezetnie.
(A legfrissebb hírek itt)
– A balesetet megúsztam szerencsére, de hogy őszinte legyek, már elég volt ebből az egészből, nem akarok foglalkozni vele. Nincs kedvem hozzá. Alapvetően nem értem, hogy kinek mi köze van ahhoz, hogy vezetek-e vagy sem. Nem értem, miért akarják elvenni a jogosítványomat? Most van egy rendőrségi ügy, ami szabálysértés miatt indult és ennyi. Bántó ez a nagy gyűlölet, amikor nem a vezetésemmel volt probléma. Közel hatvan éve autózom, nem volt eddig semmi gond, egy ilyen baleset pedig bárkivel megtörténhet – mondta feldúltan a tévés, akin érződött, hogy nagyon megviselte őt az ellene irányuló gyűlölethadjárat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a tévés múlt héten a Szív utcából szabálytalanul hajtott ki az Andrássy útra, amikor egy, az Oktogon irányába közlekedő autós nekiütközött, majd egy villanyoszlopnak csapódott. Mindkét sofőr megúszta a balesetet, ám Vitray Volvója totálkáros lett. Az eset után egyre többen vetették fel hozzászólásokban, hogy nem kellene már volán mögé ülni ennyi idősen. Lapunk megkeresett több ismert idős embert, mit gondolnak erről. (forrás: Blikk)
KISZ VB-s agitációs-és propagranda, az az agitprop titkár lepleződik le, ma is a közszolgálati Magyar Rádióban
2011.07.26. 16:17 elevenmertek
Elszállt az egész anyagom, újra probálom. Novotny Zoltán KISZ VB agitácios és propagranda, az az KISZ VB agitprop titkár volt a Magyar Rádióban. Ez a legfontosabb montat, mielőtt újra elveszne minden amit írtam.
Facebook
Tumblr
Tweet
Egykori KISZ-titkár a Prima Primissima jelöltjei között
Egykori KISZ-titkár a Prima Primissima jelöltjei között
2013. november 18. 8 perc
atlatszo atlatszo
Kedves Átlátszó-olvasó! Birtokában van olyan régi, pártállami újság, könyv, belső kiadvány, archív felvétel, amelyben olyasvalaki ír, beszél, aki a rendszerváltás után egész másfelé igazolt és igazodott? S aki most nagyon örülne, ha az összes ilyen, kínos nyomot hagyó papír, fotó, film eltűnne? Ne habozzon, adja meg a tiszta forrást vagy küldje csatolva, beszkennelve. Ehhez adunk némi kedvcsinálót.
*****
Novotny Zoltán sportújságíró a Magyar Sajtó kategóriában szerepel a Prima Primissima Díj idei jelöltjei között. Olvasói levél hívta fel a figyelmünket a világhálón régóta keringő pletykára, hogy a Schmitt Pál által kitüntetett, (MTVA-szerkesztő, a Petőfi adó főmunkatársa és MOB-tag) Novotny az átkosban KISZ-funkcionárius volt. A tippadó levél konkrét forrást is megjelölt, aminek nem voltunk restek utánanézni. A Foglalkozásunk: sportriporter című kötet (szerkesztette: Vitár Róbert, Sport, Budapest, 1979.) valóban tartalmaz egy részletes Novotny-önéletrajzot.
„Harminc éve tanulok változó szorgalommal, de – bizonyítványaim szerint – mindig jeles eredménnyel, az általános iskolától kezdve a középiskolán, majd a bölcsészkar magyar-történelem szakán át a marxista-leninista esti egyetemig. Gyermekkorom óta különös vonzódást érzek a történelemtudományok iránt. Talán ezért kutattam Kossuth-hagyományok után szakköri tagként a gimnáziumban, talán ezért lettem történelemszakos, talán ezért dolgoztam egyetemistaként a Párttörténeti Intézetben, és talán ezért tartok előadásokat hétről hétre TIT Történelem- és Nemzetközi Szakosztálya tagjaként. Történelmi eseményekről a külpolitika alakulásáról és szülővárosom, Budapest fejlődéséről.” – vall benne pályakezdéséről Novotny. (Idézett mű, 101. oldal.)
S ezután jön a lényeg: „Édesanyám, aki apám súlyos betegsége miatt 1951-től egyedül tartotta el a négytagú családot, az emberek szeretetére nevelt és arra, hogy a közösségért nekem is tennem kell. Éppen ezért mindig részt vettem valamilyen társadalmi munkában. Gyűjtöttem vasat és fémet, voltam úttörővezető, úttörővasutas, többször dolgoztam építőtáborban, kilenc évig voltam az MRT KISZ VB agitprop-titkára, egy választási időszakra tagja voltam az alapszervezeti pártvezetőségnek, jelenleg a Magyar Rádió Sportegyesületének elnöke vagyok. Sokakkal együtt vallom, hogy a kitüntetéseket nem kiérdemlik, hanem adják, ennek ellenére nagyon jólesett, amikor munkám elismeréséül 1971-ben megkaptam a Sportérdemérem bronz fokozatát, 1973-ban a Kiváló ifjúsági vezető kitüntetést, 1977-ben pedig az Ifjúságért Érdemérmet.” – írja a Magyarország két leggazdagabb embere által finanszírozott díj esélyese. (Uo. 103. o.)
Tegyük hozzá: a díjadományozók szemében aligha számít „erkölcsi priusznak” az ilyen múlt. A díjalapító Demján Sándor 1980-ban, mint a Skála-Coop vezérigazgatója, az MSZMP XII., 1985-ben pedig a XIII. kongresszusának küldöttjeként hallgatta Kádár János első titkár beszámolóját. (A kongresszusi jegyzőkönyvek megjelentek a Kossuth Könyvkiadó gondozásában, az információ megtalálható az 1980-as kötet 514., illetve az 1985-ös 618. oldalán.) S az 1974-83 között a kádári rezsim Pénzügyminisztériumában dolgozó Csányi Sándor se volt egy harcos ellenzéki.
Első fokon nyilvánosak a megvont kommunista nyugdíjpótlékok
A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében kimondta: nyilvános, hogy az államszocialista rendszerben betöltött szerepe miatt kiktől vonta meg a közigazgatási és igazságügyi miniszter a nyugdíjpótlékot. Tovább a teljes cikkre.
Novotny Zoltán ma is aktív közösségi ember. Csak épp a közösség lett más. 2004 óta „elnöke a Protestáns Újságírók Szövetségének, s tagja a Magyarországi Evangélikus Egyház médiabizottságának. Amellett tevékeny szerepet vállal az egyházi életben is: ő a Deák téri gyülekezet presbitere.”
Az ilyen pálfordulások (amelyekből sokat lehet mondani) legkevésbé talán az MSZP-s, posztkommunista baloldali kötődésű „leleplezetteket” érintik kínosan. Róluk úgyis tudni lehetett, hová tartoztak, MSZMP-s múltjuk, pártállami funkcióik, a KB apparátusában betöltött vagy az egyetemi pártbizottságokon, a KISZ-ben viselt pozícióik köztudottak voltak. (Az utódpárti baloldal szavazóbázisa meg úgyis elnéző az ilyennel, sőt inkább érdemnek gondolja.) Az SZDSZ holdudvari értelmiségénél sem volt titok, hogy jelentős részük, liberális ellenzéki korszaka előtt, mint „csókos kádergyerek”, maoista vagy Lukács-tanítvány indult.
A jobboldal viszont szereti magát ilyen téren is tisztábbnak, különbnek láttatni. Ezért szigorúan fogalmaz. A Terror Házát vezető (korábban Orbán Viktor mellett főtanácsadó) Schmidt Mária úgy véli, (egy művében 15 éve le is írta), hogy a pártállam kegyeltjei a diktatúra „készséges kiszolgálói, sőt támaszai voltak – hiszen nem lehetett valaki a szigorú pártfelügyelet alatt álló tömegmédia, tv, rádió vagy vezető sajtóorgánumok, egyetemek, főiskolák vezető munkatársa, ha nem vetette magát alá a párt irányításának…” (Janus-arcú rendszerváltozás, Kairosz Kiadó, 1998. 288.o.) De akkor igaz-e ez a definíció a rendszerváltás előtt és után egyaránt a később Fidesz-politikus, majd államfő Schmitt Pál környezetében mozgó, Schmitt által ki is tüntetett Novotnyra is?
A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy minél inkább próbált valaki 1989-90 után nemzeti-vallásos színekben tündökölni, annál nagyobb ciki az effajta lebukás. Azon, hogy az MSZMP 1988-as országos értekezletén írásos felszólalást adott le dr. Veres János, az állampárt Nyírbátori Városi Bizottságának gazdaságpolitikai titkára, nemigen lepődünk meg. (Jegyzőkönyv megjelent: Magyar Szocialista Munkáspárt országos értekezlete. Kossuth Könyvkiadó, 1988, II. kötet, 305-309.o.) Azon már inkább, mikor egy ma is jól ismert rendező-igazgató ugyanitt leadott felszólalásában azt fejtegeti: „Ami reményt ad, az az elmúlt negyvenhárom év vitathatatlan eredményei és az elmúlt egy-másfél év őszinte, becsületes hangja, a vezetés biztató megnyilvánulásai, de belátható időn belül egyöntetű és látványos sikerre van szükség ahhoz, hogy a bizalom légköre helyreálljon.”
Meg azt is:„Legyen ez a legfontosabb felismerés: a magyar népben lévő óriási, talán a kis népekre különösen jellemző tettvágyat, potenciális tehetséget alkotóerővé kell alakítani. Ez az egész magyar nép érdeke, ennek élére álljon a párt, az új Központi Bizottság.” (I. kötet 19-20.o.) A lelkesítő felszólaló nem más, mint Koltay Gábor, a Budapesti Művészeti Hetek és Szabadtéri Színpadok akkori művészeti igazgatója. Akiről tudni érdemes, hogy jó kapcsolatokat ápolt a budapesti pártbizottság tagjaival is. Aki később Wass Albert és Horthy Miklós életművében igyekszik elmélyedni.
Papp László Tamás
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)