2011. december 23., péntek

Demján Sándor kiosztotta a kormányt

Borítékolható volt, hogy Magyarország kénytelen lesz újra a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordulni – mondta sajtótájékoztatóján Demján Sándor. A TriGranit elnöke bejelentette: négy budapesti irodaházuk többségét eladták az amerikai Heitmannak.

Az üzletember ritkán van jó véleménnyel a mindenkori magyar kormány teljesítményéről, s most sem szalasztotta el az alkalmat, hogy rosszallását a szélesebb nyilvánossággal is megossza. Demján szerint nem okozott meglepetést, kiszámítható volt, hogy Magyarország kénytelen lesz újra az IMF-hez fordulni. Mint mondta: növekedés nélkül az ország nem képes megbirkózni ekkora adósságteherrel, márpedig azt már a Széll Kálmán Terv tavaszi bejelentésekor tudni lehetett, hogy a program nem szolgálja a gazdaság bővülését.
A növekedés ellen ható intézkedések közül kiemelte a plázastop néven ismertté vált jogszabályt. (A parlament november végén fogadta el azt a módosítást, amellyel – időkorlát meghatározása nélkül – megtiltják a 300 négyzetméternél nagyobb kereskedelmi egységek építését, felmentést egyedül Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter adhat egy szakbizottság előterjesztése alapján.) Demján szerint a döntés éves szinten 200-300 milliárd forint értékű beruházást lehetetlenít el, ekkora összeget húz ki az egyébként is nehéz helyzetben lévő építőipar zsebéből, miközben 100-150 milliárd forint adóbevételtől fosztja meg a költségvetést.
Ha majd egyszer feloldják ezt a „buta törvényt”, akkor Magyarországon is épít a TriGranit újabb kereskedelmi létesítményt (a társaság évek óta tervezi a WestEnd bevásárlóközpont folytatásaként, a Ferdinánd híd túloldalán a WestEnd II-t), addig azonban ilyen jellegű beruházást a régió többi országában valósít meg a vállalat – mondta Demján. Példaként említette a ljubljanai és poznani fejlesztéseket.
Török Árpád, a TriGranit...
Török Árpád, a TriGranit vezérigazgatója, Demján Sándor elnök, és Philip Mark Evans, a csoport ingatlanüzemeltetője, a TGM vezérigazgatója
Népszabadság - Teknős MiklósA sajtótájékoztató témája amúgy az év legnagyobb magyarországi ingatlanügylete volt. Az amerikai Heitman-csoport 74 százalékos tulajdonrészt vásárolt a főváros IX. kerületében, a Petőfi és a Rákóczi (korábban Lágymányosi) híd között fekvő Millenniumi Városközpontban található négy irodaházban. A fennmaradó rész továbbra is a TriGranité, amely – leánycégén keresztül – ezentúl is üzemelteti az épületeket. Az összesen 70 ezer négyzetméter hasznos alapterületű épületegyüttest teljesen bérbe adták, az irodaházakban olyan vállalatok működnek, mint például a Morgan Stanley, a Vodafone vagy a Nestlé.Az ügylet értéke megközelítette a 45 milliárd forintot. A bevételt a TriGranit új beruházások finanszírozására fordítja, de nem Magyarországon, hanem a régió más országaiban, egyrészt az említett plázastop-szabályozás miatt, illetve azért, mert azokon a piacokon, ahol a vállalat most jelen van (hét kelet-közép-európai államban), a magyar nyújtja a legrosszabb feltételeket (míg a lengyel a legjobbakat). ( forrás: Népszabadság)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése